1991   

Statistická data roku 1990
Zaměstnali jsme 1.573 studentů v podnicích po celé Moravě a na chmelu i v Čechách.

Leden 1991
Zakládáme se Stavovskou unií studentu VŠB, provozovatele tehdy jediného studentského klubu Véčka, Konsorcium KLUB. V-KLUB se tak dostává poprvé po listopadu 1989 do soukromých rukou a změny (nový nábytek, malby, koberce, nádobí, sklo, osvětlení a ozvučení) jsou na první pohled patrné. Mnoho studentů se stává v té dobe servírkami či číšníky ve vlastním klubu rozděleném na Baštu a Kavárnu s tanečním parketem.

Rok 1991
Začínají se veřejně objevovat konkurenční agentury jako např. sdružení Kappa (2 z 5-ti zakladatelů jsou pedagogové VŠB, které v roce 1990 JOB-centrum zaměstnalo jako vedoucí na chmelu, kde poznali náš systém práce, který převzali. Ne náhodou jejich první chmelové brigády směřují mimo jiné i do dvou jim známých českých státních statků). Naivita a kamarádství se JOB-centru tehdy krutě nevyplatilo. Kapitalismus a s tím souvisejí konkurence začali úřadovat

Březen 1991
První velký ples organizovaný V-klubem za podpory JOB-centra. Vzhledem ke svému pozdnímu termínu a malé reklamě měli všichni studenti, kteří ho organizovali, ješte dlouho plné lednice a mražáky neprodaného jídla a pití. Malá účast, finančně prostě fiasko, ale z hlediska zkušeností k nezaplacení. Díky vstřícným zákonům provozujeme po dobu jednoho roku studentskou taxislužbu Autocentrum.

Léto 1991
Jedním z největších odběratelů studentů se stávají Vítkovice, s.p., ve svých mnoha divizích (železárny, válcovny, stavebnictví, ...). Díky své nezkušenosti a spolupráci s Vítkovicemi JOB-centrum málem krachuje. Vítkovice totiž prestávají splácet faktury a na světě je nový fenomém - druhotná platební neschopnost. Dluh dosahuje 1/3 ročního obratu JOB-centra a trvá ješte více jak rok. Soukromé úspory, ale i pujcky od kamarádů a rodičů, pomáhají JOB-centru dostát svým závazkům vůči studentům a pravidelně jednou měsíčne jim vyplácet mzdy. Bylo to poprvé a zatím naposledy, co si na jednom výplatním několik studentů muselo přijít o dva dny později pro své peníze, protože už na ně prostě nezbyly. Opravdu "třeme bídu s nouzí".

Podzim 1991
Těhotenství zasahuje naše plány, opět vypisujeme konkurs a ze 30-ti zájemkyň vybíráme naši druhou profesionální pracovnici pro styk s veřejností. Pořizujeme PC AT s rychlejší tiskárnou formátu A3 pro tisk výplatních listin a také jeden automobil je v tomto roce již pro nás samozrejmostí. Končí doba autopujčoven.

Zima 1991
Navazujeme čilé styky se Študentským pracovným servisem Žilina na VŠ dopravní, probíhá výměna zkušeností a kontaktů. Rozbíhá se naše první pobočka Uniworks Karviná na Obchodně-podnikatelské fakultě Slezské univerzity a kromě brigád a chmelu se později vrhá i na kopírování, prodejnu skript, kursy matematiky a ekonomie před vstupem do prvního ročníku VŠ.


Kontakt :
JOB-centrum Ostrava, s.r.o.
koleje VŠB-TUO, přízemí spojovací chodba J kancelář č.107, Studentská 1770/1, Ostrava Poruba, 700 32
Mobil: +420 603 451 105 záznamník, Otevřeno Pondělí 09 - 15 hodin
E-mail: info@jobcentrum.cz
 
© 1990 - 2021 JOB-centrum Ostrava, s.r.o.