2000   

Leden 2000
Počítačový strašák Y2K nezasáhl naši počítačovou síť, kterou jsme v závěru roku navíc přestavěli a zvýšili nejen její spolehlivost, ale i rychlost. Budeme tak naše služby moci dostávat zase o něco rychleji a lépe.

Únor 2000
3. února 2000 proběhlo na JOB-centru na základě hodnocení minulého roku 1999 vyhlášení Nejbohatších brigádníků JOB-centrum Ostrava 1999 . 3 dívky a 3 chlapci s nejlepší pracovní morálkou, spoluprací s JOB-centrem i jeho partnery, vysokými výdělky i odpracovanými hodinami obdrželi nejen speciálně pro tuto příležitost vyrobené dorty, ale též upomínkové předměty a finanční odměnu. Nejlepší studentky roku 1999 v celkovém pořadí : Blažková Lucie, Fedorková Denisa, Kukelková Zuzana. Nejlepší studenti roku 1999 v celkovém pořadí : Výleta Martin, Pollák Jan, Reš Vojtěch. Všem výše jmenovaným osobně poblahopřáli a poděkovali za spolupráci pracovníci JOB-centra Ostrava.

Lucie Blažková Martin Výleta
Denisa Fedorková Jan Pollák
Zuzana Kukelková Vojtěch Reš

Březen 2000
Skromně, jak velí současné hospodářské poměry v republice, jsme oslavili 10 let trvání JOB-centrum Ostrava. Plakátky v rámci regionu a sladkostmi pro příchozí do naší kanceláře. Naše začátky v březnu roku 1990 se vyznačovaly naprostým amatérismem a přechodem ze socialismu ke kapitalismu. Dodávky pro spousty tehdy ještě státních podniků ve velkých objemech, včetně prvního komerčně uspořádaného chmelu a Letní aktivity, katapultovaly JOB-centrum VŠB Ostrava mezi slušně prosperující firmy, byť stále se 100 % studentským obsazením. Postupná profesionalizace, nejprve na místě dispečera, poté ve vedení a ostatních činnostech, přechod na práce pro soukromé československé, později české a mnoho společných či zahraničních podniků, nás zařadily mezi spolehlivé partnery proplouvajícími nástrahami rodícího se trhu. A to včetně velkých tlaků platebně neschopných partnerů (trvajícím ostatně dodnes) a bouřlivých změn legislativy. V právní oblasti jsme se z původního sdružení přetavili na JOB-centrum Ostrava s.r.o., klasický a průhledný právní subjekt. V podnikání jsme stihli za ty roky kromě brigád spoluvlastnit a provozovat studentský klub, posilovny, taxislužbu, kopírovací, faxové a informační služby, pořádat plesy, trochu obchodovat, a při tom všem ještě podporovat různé další aktivity a každý z nás se v nich trochu zapojit (taekwo-do, veslování, studentská stavovská unie, basseball atd.). V lidské rovině z původně 20 zakládajících studentů dnes výročí v "aktivní službě" oslavili 2 s dalšími 4 profesionálními pracovníky a 1 studentem. Za těch 10 let jsme oslavili spoustu promocí, svateb, zkolaudovali mnoho bytů a vychovali i nemálo "malých jobáků", snad budoucích brigádníků i majitelů. Technicky jsme se změnili od základu. Od papírového bloku, tužky, malé kanceláře s půjčeným nábytkem, přesuny městskou hromadnou dopravou a 2 telefonních linek s otáčecím číselníkem, jsme se za 10 let vypracovali na agenturu s dobře motivovanými lidmi, které podporuje zázemí dvou velkoprostorových kanceláří s kopírkami, počítačovou sítí s na míru ušitým software, tiskárnami a scanerem, internetovou prezentací, vnitřní telefonní ústřednou, mobilními telefony, spolehlivými automobily přepravujícím nás ihned k našim partnerům, zkrátka v to, o čem jsme jen tajně snili. I naši zákazníci se změnili. Státní podniky se v bolestech rozpadly, soukromý sektor se prosadil. Chmely časem ustoupily, zčásti díky platební neschopnosti, zčásti díky modernizaci provozů, méně náročných na lidskou práci. Pobytové brigády se ukázaly jako rentabilní jen v případě nízkých nákladů na pobyt a práci, a tak nakonec pacovní sezónní místa zaplnili buď místní lidé, nebo se podnik přeorientoval zcela na levné dělníky z východu. Zůstala nám však bohatá nabídka v rámci velkého Ostravska, včetně měst v okolí jako je Karviná, Opava, Orlová, Havířov a Frýdek Místek. Při zajištění přepravy pracujeme i dále. V případě práce v dalších městech ČR můžeme nabídnout kontakt na spolupracující organizace s podobným názvem.

Duben-Květen 2000
Přelom těchto dvou měsíců by poznamenán doslova brigádním šílenstvím, volná místa se jen rojila. Médiím jsme adresovali i tyto řádky : Mimořádná nabídka studentských brigád zahltila pracovní agentury na Ostravsku. Naprosto nevídaný výběr druhů brigád dokonce i pro děvčata, která v ostravském průmyslu doposud moc šancí neměla, vyrazil pracovníkům JOB-centrum Ostrava dech. Oproti běžné květnové nabídce minulých let, a to JOB-centrum sleduje situaci na trhu práce od svého založení v březnu 1990, je letošní květen rekordní. Brigád je zhruba osminásobek. Zatímco denně aktualizované stránky www.jobcentrum.cz nabízely ještě na přelomu roku 5-10 volných míst, nyní počty oscilují kolem 50. A to se ještě velká část brigád do nabídky nedostane, protože je obsazována ihned těmi studenty, kteří již v minulosti na daném pracovišti dělali. Výdělky se pohybují mezi 30 - 40,- Kč čistého za hodinu a pracovat lze od marketingových činností, přes potravinářství, stavby a lehký průmysl až po zemědělství a služby, např. stěhování. Možná i díky začínajícímu období zápočtů a zkoušek na vysokých školách, kdy velká část studentů dohání, co přes rok ve škole zameškali, a maturit na středních školách, si student může konečně po dlouhé době brigády vybírat. Obligátní věta minulého roku 1999 - volná místa nemáme, zájem je obrovský a poptávka firem malá - se tak v roce 2000 změnila v naprostý opak - nabídka je velká, stačí si jen vybrat.

Červen-Červenec 2000
Pracovníci JOB-centra, spolu s jedním ze svých velkých partnerů odhalují rozsáhlou organizovanou skupinu podvodníků z řad studentů středních škol, vedenou několika vysokoškoláky a také pár jedinců, podvádějících na vlastní pěst. Zločinnost se prostě nevyhýbá žádné oblasti lidského života a je smutné, že k podvodným firmám se přidávají také mladí lidé. Jak jsme dále vyšetřováním zjistili, JOB-centrum nemělo být jejich jedinou obětí a dotyční se pohybovali u všech pracovních agentur ve městě. Zneužívání a falšování razítek, falšování podpisů, pozměňování pracovních výkazů a šikanování spolupracovníků, kteří na podvody přišli a nechtěli se na nich podílet, byly této skupině vlastní. Důkladně připravená past sklapla a dotyční nejenže museli uhradit veškeré škody, ale většina jich skončila i před vyšetřovatelem Policie ČR pro podezření z trestného činu podvodu a to navíc organizovaného, kde zákon udílí dvojnásobnou trestní sazbu vězení. Systémové kontrolní mechanismy JOB-centra i náhlé přepadové kontroly prokázaly svou účinnost v zájmu ochrany klientů z řad firem a poctivých brigádníků.

Srpen 2000
Po několikaletém poklidném průběhu, spíše až nedostatku, je rok 2000 ve znamení nárůstu počtu brigádnických míst. A to takovém, že v druhé polovině měsíce srpna nabízíme denně běžně desítky nových pracovních míst, hlavně pak pro chlapce starší 18-ti let. Dokonce 60 nových míst denně i více. Nejčastější brigády jsou ve stavebnictví, kde se díky deštivému začátku léta honí termíny, pak velká spousta středních a malých firem zaměřených na kovoprůmysl a strojírenství a pravidelné brigády v potravinářství. Opět po letech se ve větší míře objevují pobytové brigády (stavby, montáže) v Čechách, hlavně v Praze a okolí. Příležitostí k výdělku je mnoho a navíc JOB-centrum v tomto období přechodně zvyšuje čisté mzdy !

Říjen 2000
Naše společnost se aktivně zúčastnila soutěže vyhlašované ostravským magistrátem - FIRMA ROKU 1999. Odvážně jsme přijali konkurenci jiných věhlasných společností a bojovali o umístění na prvních 3 místech. Na slavnostním vyhlášení výsledků jsme nechyběli - co kdyby to letos vyšlo. Bohužel nevyšlo. Šek na 100 tisíc a vítězný diplom sice putoval jinam, ale setkání s majiteli několika desítek společností a zástupci vedení města na následném rautu také nebylo k zahození.

Listopad 2000
Vzhledem ke stále většímu používání faxových linek jsme od 15.11.2000 zavedli nově přímou faxovou linku (069) 691 1856 na kterou lze již faxovat bez předchozího přepojení z dispečinku.

Prosinec 2000
6.12.2000 naše společnost a její brigádníci se stali v listopadu 2000 obětí podvodníka. Dotazníková akce frýdecko-místeckého Regionálního nakladatelství 1327 s.r.o., zastoupeného panem Milanem Plutou, se nakonec ukázala ne jako celostátní průzkum zdravotní situace studentů vysokých škol pro STEM s.r.o., ale jako podvodné vylákání osobních údajů v průběhu několikahodinového vyplňování obsáhlých dotazníků se zdravotní problematikou. Ty byly pak použity k sepsání pojistných smluv s falšovanými podpisy za účelem získání provizí od komerčních pojišťoven za nové klienty. Dost přes milion korun. JOB-centrum Ostrava s.r.o. nemá s touto firmou a jejími praktikami nic společného a všichni brigádníci obdrželi výplatu slíbené mzdy za vyplňování dne 6.12.2000 z rezerv JOB-centra, přestože mu doposud nebyla (a zřejmě ani nikdy nebude) uhrazena faktura za dotazníkovou akci. Policie podvodníka zadržela a je ve vazbě.

Prosinec 2000
20.12.2000 byl vyhlášen konkurs na Masokombinát Martinov a.s., jednu z nejlépe hodnocených společností regionu. Ten zaskočil i nás, jeho dlouholetého tradičního dodavatele. Přes ekonomické problémy společnosti, způsobené prý ztrátou 200 miliónů korun provozního kapitálu uložených na kontech společnosti u zkrachovalé Moravia banky a.s. z Frýdku Místku, a v prosinci 2000 vyhlášený konkurs na Masokombinát Martinov a.s., JOB-centrum Ostrava s.r.o. vyplatilo všechny brigádníky, kteří u něj pro masokombinát v průběhu prázdnin a září 2000 pracovali. A to v průběhu srpna, září a října 2000 v řádných výplatních termínech ze svých rezerv. Přestože doposud neobdrželo ( a zřejmě už ani neobdrží) úhradu faktur od masokombinátu, obsahujících mzdy těchto brigádníků.


Kontakt :
JOB-centrum Ostrava, s.r.o.
koleje VŠB-TUO, přízemí spojovací chodba J kancelář č.107, Studentská 1770/1, Ostrava Poruba, 700 32
Mobil: +420 603 451 105 záznamník, Otevřeno Pondělí 09 - 15 hodin
E-mail: info@jobcentrum.cz
 
© 1990 - 2021 JOB-centrum Ostrava, s.r.o.