2006   

21. prosince 2006
Zajisté sledujete nekonečná jednání patového výsledku voleb. Hlasy pesimistů se naplnily a volební pat začal díky nečinnosti vlády i dolní komory parlamentu ohrožovat hospodářství České republiky. O změnách zákonů ve spěchu přijatých v předvolebním období se buď nejedná nebo jsou ve stádiu návrhů nebo se o nich z politických důvodů jednat vůbec nebude. I když napříč politickým spektrem včetně odborů je poukazováno na jejich zmatečnost, chybovost a někdy i nezákonnost. Některé normy už posuzuje Ústavní soud.
Přes výše uvedené jsme Vám připraveni na rok 2007 nabídnout brigády i dodávku brigádníků. Texty všech potřebných dokumentů k této činnosti však budeme řešit definitivně až po 1.lednu 2007. To již bude jasné, které normy začnou od 1.1.2007 opravdu platit a které budou změněny či odsunuty. Vyjdou snad do té doby i ve Sbírce zákonů a tím se stanou prívoplatnými. A nám opět nezbude, jako v posledních třech letech již tradičně, než reagovat na rozsáhlé změny ze dne na den. Protože :
a) pouze z médií a tiskového prohlášení ministerstva práce známe výši minimální mzdy v roce 2007. Ve Sbírce zákonů ještě nevyšla.
b) změny vyplývající z nového Zákoníku práce č.262/2006 Sb. asi platit nakonec od 1.1.2007 budou, ale čemu se dnes dá věřit, že ?
c) v těchto dnech prezident podepsal odklad nového Zákona o nemocenském pojištění a nového Zákona o sociálním pojištění. Podle sněmovnou schváleného senátního tisku č. 398 z 30.11.2006 (sněmovní tisk č.36) má dojít k odsunutí účinnosti obou zákonů z 1.1.2007 na 1.1.2008. Čeká se ale na jejich vydání ve Sbírce zákonů.
Jen fanatičtí optimisté mohou v těchto chvílích zapět známé : "Na shledanou v lepších časech".

29. listopadu 2006
Nadělte si k Vánocům výdělek ! Letošní zmatené počasí brigádám přeje, práce a peněz je dost pro všechny. Příležitostný výdělek před Vánocemi potěší. Nejen studenty, ale také důchodce, matky s dětmi a nezaměstnané evidované i neevidované na úřadech práce. Bez práce ale nejsou koláče. Přitom sehnat příležitostnou brigádu, která k výdělku vede, je rok od roku těžší. Hlavně díky neustále horšící legislativě. Nový Zákoník práce mj. od ledna 2007 fakticky zakáže práci středoškolákům do 18-ti let.
Ale jsou i světlé výjimky. Letošní zmatené počasí brigádám přeje, práce a peněz je dost pro všechny. Dlouhá zima, končící až s počátkem léta, posunula termín začátku všech venkovních prací. Naopak abnormálně teplý podzim, s neustále se vracejícím babím létem, nabídnul v předvánočním čase stavebnictví, zemědělství a dalším venkovním sektorům možnost dohnat jarní zpoždění. Zatímco loni o tomto čase brigádníci pracovali venku jen kvůli reklamě na vánoční nákupy, prodeji kaprů či stromků, letos je poptávka po jejich příležitostné práci kombinací léta a zimy. V inzerátech v tisku i v nabídce pracovních agentur nyní najdete vedle sebe současně :
Reklamní práce - bruslení na ledě v masce, vánoční výzdoba, rozdávání letáků.
Stavebnictví - pomocníci zedníků, hrubé úklidy, oklepávání cihel, natírání ocelové konstrukce, ukládání svařovaných sítí, deratizační a čistící práce.
Potravinářství – pletení vánoček, balení vánočního cukroví, mytí přepravek, plechů, úklidy, balení vánočních multipaků, překládání kartonů, třídění lahví.
Průmysl (práce v továrně) - plnění vaků polyesterovými kuličkami, čištění strojů na lakovně, úklidy vagónů, úklidy na pile.
Obchod - navážení zboží a úklidy supermarketů, práce ve skladech, vykládka a třídění oděvů.
Služby - montáže nábytku.
Denně volají agenturám další firmy a poptávají nové a nové brigádníky. „S blížícími se Vánocemi roste poptávka obchodníků po brigádnících, kteří by jim pomohli zvládnout vánoční nákupní horečku. Současně jede na plné obrátky průmysl, zásobující vánoční trh. A do toho všeho finišuje stavebnictví, využívající hezkého počasí.", potvrdil Ing. Radovan Burkovič, jednatel ostravského JOB-centra, které se na brigády specializuje. „Přebytek volných míst je už od začátku listopadu enormní, takovou situaci za 17 let naší existence nepamatujeme.“
Brigádník si obvykle vydělá od 50,- Kč hrubého za hodinu výše, záleží na konkrétní práci. Musí však počítat s tím, že jde o příležitostnou práci a nabídky přicházejí v krátkém časovém předstihu. Zájemci, registrovaní zdarma přes internet v databázi agentury, mají možnost nechat si zasílat SMS zprávy nebo e-maily s nabídkou brigád, rovněž zdarma. V posledních dnech jejich mobily pípají takřka nepřetržitě.

20. listopadu 2006
V hlavním sále hotelu Atom v Ostravě-Vítkovicích se konala závěrečná konference Projektu financovaného EU "MBA v kostce pro malé a střední podniky", který prakticky zajišťovala firma MBA Kontakt, spol. s r.o.. Za partnerství Krajské hospodářské komory Moravskoslezského kraje, za přispění ESF a rozpočtu ČR v gesci ÚP v Ostravě, Operační program Rozvoj lidských zdrojů proběhlo v období od září 2005 do listopadu 2006 20 výukových dní v 10 klíčových tématech, konkrétně Strategie, Marketing, Řízení lidských zdrojů, Finance, Obchodní a pracovní právo, Řízení času, Řízení změn, Řízení projektů, Vyjednávání a Informační technologie. Cílem bylo naučit manažery a majitele malých a středních podniků v Moravskoslezském kraji ihned a provázaně aplikovat to nejlepší z manažerského vzdělávání MBA, speciálně upravené pro jejich "menší" potřeby. Rovněž JOB-centrum Ostrava mělo mezi nimi svého zástupce, který obdržel při slavnostním předání z rukou představitelů kraje, komory a úřadu práce Osvědčení o absolvování. JOB-centrum totiž dlouhodbě vzdělává své zaměstnance v rámci vnitrofiremního projektu "Učící se firma" a účast na podobných akcích je jeho nedílnou součástí.

1. listopadu 2006
Likvidační zásahy socialistických vlád, jako zvýšení DPH z 5% na 19%, zavedení nového licenčního systému agentur práce a jediného povoleného systému dodávek brigádníků v novelách Zákoníku práce a Zákona o zaměstnanosti z října 2004, nesou své hořkosladké ovoce. Hořké ovoce v podobě vymizení poptávky z řad soukromých osob, živnostníků a malých firem, zvýšení administrativní náročnosti pro agentury, brigádníky i firmy a nakonec likvidace mnohých studentských agentur práce, které přechod finančně neunesly a zkrachovaly. Sladké ovoce pro nás zatím jen v tom, že díky likvidaci konkurence máme stále více zakázek, když se na nás obracejí jejich klienti. To nás ale netěší, toto není férový byznys. Navíc je jen otázkou času, kdy se ocitneme v potížích i my. Šrouby jsou neustále utahovány. Jednoduchý důkaz ? Kdysi stačilo pro naši činnost - zajišťování brigád - pořídit si 1 živnostenský list za 1.000,- Kč. Platil bez omezení, doživotně. Pak socialisté zavedli agenturám práce ministerské licence. Byly dobrovolné a šlo podnikat oběma způsoby. Pak uzákonili povinnost mít licenci. Licence platí jen 3 roky a stojí 1-10 tisíc korun dle rozsahu. Po 3 letech se musí obnovit = opět předložit stejné úředně ověřené doklady a zaplatit 1-10 tis. Kč.. Seznam podmínek k získání licence je dlouhý, jde vlastně o vázanou živnost na dobu určitou, naprostou anomálii v naší ekonomice. To ale socialistům nestačilo. V říjnu 2004 vyšel zákon, který platnost všech licencí ukončil a nutil všechny vyřídit si nové. Navíc 100% zreguloval systém dodávání brigádníků a agenturám zakázal používat Dohody o provedení práce. Což trvá dodnes. Ani to však pro socialisty nebylo dost a tak v roce 2005 zvedli poplatek za licenci z 1-10 na 5-10 tisíc korun dle rozsahu. Za ověřování všech papírů, jimiž dokazujete svou odbornost při získání licence, dáte obvykle na kolcích dalších 1 tis. Kč. A za 3 roky znovu. Socialistické vlády s podporou komunistů nadále cíleně likvidují podnikání - spousta jejich likvidačních zákonů začne platit až od 1.1.2007. Mj. Zákon o nemocenském pojištění, který na agentury stejně jako na všechny firmy přenese povinnost hradit zaměstnancům nemocenskou ze svého. A též Zákoník práce, který zakáže středoškolákům mladším 18-ti let pracovat více než 6 hodin denně. De facto zakáže středoškolákům pracovat úplně, tak krátké směny v podnicích nejsou. Čili vezme pracovním agenturám část "jejich zboží". Ptáme se : je to normální ?

25. května 2006
Nový Zákoník práce zakazuje od 1.1.2007 práci středoškolákům a učňům. Zákaz brigád středoškolákům a učňům od 1.1.2007 byl přes odpor opozice, senátu i prezidenta schválen. Letos je tak zřejmě poslední možnost brigád pro středoškoláky a učně.
Vládní návrh Zákoníku práce, prosazený společně KSČM a ČSSD, je prý pomocí pro všechny pracující. Věděli však odboráři, za podporu čeho v Praze demonstrují? Zřejmě asi ne. Těžko budou svým dětem říkat, že demonstrovali za zákaz studentských brigád.
Tím je totiž § 79 odstavec 2 písmeno d) vládního ZP, kerý říká : „Délka stanovené týdenní pracovní doby nesmí překročit u zaměstnanců mladších 18 let 30 hodin týdně s tím, že délka směny v jednotlivých dnech nesmí přesáhnout 6 hodin. Délka stanovené týdenní pracovní doby ve více pracovněprávních vztazích podle § 3 zaměstnance mladšího než 18 let nesmí ve svém souhrnu přesáhnout 30 hodin týdně.“
Pracovní doba je nyní u nás zákonem dána na 40 hodin týdně, tedy 8 hodin denně. V třísměnných provozech 7,5 hodiny. Nikde však nemají 6 hodin, taková práce prakticky neexistuje. Dlouhé roky platí stejné 6-ti hodinové omezení pro osoby mladší 16-ti let. A výsledek ? Nemají žádnou šanci najít si brigádu.
Je to léty prověřená praxe, žádné dohady. Současně ovšem po studentech novelizovaný Zákon o zaměstnanosti z ledna 2006 požaduje odpracovat při studiu minimálně půl roku za poslední 3 roky (minulá verze zákona z roku 2004 požadovala dokonce 12 měsíců!), aby měli nárok na podporu v nezaměstnanosti. Tedy zjevný rozpor POVINNOST x ZÁKAZ, který ministerstvu práce nijak nevadí.
Morální rovinu celého paragrafu a důsledek pro budoucnost státu už vůbec neřeší – budeme vychovávat generaci, která nebude mít žádný vztah k práci a výdělku z ní až do skončení střední školy. Schválení vládního návrhu Zákoníku práce zavedlo díky § 79 odst. 2 písmeno d) faktický zákaz brigád pro zaměstnance mladší 18-ti let, středoškoláky a učně od 1.1.2007, data účinnosti zákona.

23. března 2006
Podle známé filmové repliky "jo, jo, pokrok nezastavíš" se o to nesnažíme ani my. V důsledku toho stále častěji komunikujeme jen telefony, mobily, emaily a poštou. V našem rychlém byznysu se setkáváme tváří v tvář stále méně. Proto jsme pro Vás v sekci O nás připravili fotogalerii pracovníků JOB-centrum Ostrava. Čímž v rámci pokroku nyní komunikujeme i obrazem.

22. března 2006
Smutné výsledky roku 2005 - vládní novely Zákona o zaměstnanosti a Zákoníku práce, zdražující studentskou práci až o 50%, se podepsaly na výsledcích roku 2005 velmi negativně. Velká část agentur buď dle zákona zdražila studentskou práci nebo brigády přestala nabízet úplně. I vzhledem k větší administrativní náročnosti. JOB-centrum v nejsilnější - prázdninové části roku 2005 - mělo propad v tržbách 18%. Tzn. že brigád bylo daleko méně. Řečeno příkladem z každých 100 studentů zaměstnaných v roce 2004 jich v roce 2005 práci nenašlo 18. Vláda tak úspěšně zvyšuje nezaměstnanost i mezi brigádníky. Oproti roku 2004 poklesl o 34 % počet firem, které si mohly drahého brigádníka dovolit (o 73 méně, z 214 na 141) ! Přestože v hrubých mzdách jsme vyplatili brigádníkům v roce 2005 částku o 2 1 milionu nižší než v roce 2004 (pokles o 8%), zákonem nově zavedená byrokracie nás stála o 8 tisíc docházkových lístků více, což je meziroční nárůst administrativy o neuvěřitelných 62% navíc !!! Poklesl i počet směn v roce 2005 o 15 tisíc (tj. o 21% méně) a rovněž vydělaná mzda na jednu průměrnou brigádu o 887,- Kč (tj. o 44 % méně) ! Průměrná roční hrubá mzda brigádníka klesla o 243,- Kč (tj. o 10% dolů). Průměrně odpracoval brigádník v roce 2005 o 3 dny méně než v roce 2004 (tj. o 13 % méně). Shrnuto vyplnilo se v roce 2005 vše nejhorší, co jsme předpovídali a projednávaným vládním novelám zákonů po celý rok 2004 neúspěšně vytýkali. Ideologie zatemnila rozum.

22. února 2006
Finále celostátní soutěže Podnikatel roku 2005 České republiky se prostřednictvím spoluzakladatele a spolumajitele Ing.Radovan Burkoviče, jednatele společnosti, zúčastnilo i JOB-centrum Ostrava, s.r.o. jako semifinalista.
Den začal Podnikatelskou konferencí, konanou v kongresových prostorách Hotelu Andel´s . Účastníci, většinou semifinalisté z krajů a další podnikatelská i akademická veřejnost, si vyslechli a v rámci panelové diskuse probrali mnoho témat či zkušeností těch nejlepších z nich. Jak uspět v podnikání ve své zemi, v Evropě i v globálním měřítku. Praktické a vtipné prezentace sklízely často obrovský aplaus.

Přednášející v čele s panem Frolíkem, Podnikatelem roku 2003 Pohled do auditoria konference, z kraje sedí Maďarský Podnikatel roku, vedle spolumajitelka Gity s.r.o. paní Girstlová


Slavnostní galavečer moderovaný Markem Vašutem v Paláci Žofín na Slovanském ostrově po úvodním přípitku a večeři pokračoval vyhodnocením jednotlivých kategorií (Začínající podnikatel roku 2005, Technologický podnikatel roku 2005 a nakonec Podnikatel roku 2005 ČR). Už při vyhlašování finalistů Podnikatele roku bylo zřejmé, že JOB-centrum Ostrava, s.r.o. naplní olympijské heslo "Není důležité vyhrát, ale zúčastnit se". Mezi 5 finalisty byly totiž giganty jako touroperátor EuroAgentur Hotels & Travel, nakladatelství a vydavatelství GRADA Publishing, reklamní a výrobní firma Grapo, internetový portál Seznam CZ a výrobce speciálních a pánských oděvů oděvní družstvo VÝVOJ.

plný sál paláce Žofín na Střeleckém ostrově - Galavečer Podnikatel roku 2005 Za moderování herce Vašuta získává titul Začínající podnikatel roku 2005 z rukou Ing. Frolíka pan Řežáb Pan Řežáb, Začínající podnikatel roku 2005 Pan Jančura, Podnikatel roku 2005 ČR, majitel Student Agency


Vítězem celostátního kola se pak stal Ing. Radim Jančura, ředitel a jediný majitel společnosti Student Agency. Více na www.podnikatelroku.cz.

13. února 2006
Ve finále Podnikatel roku 2005 v Moravskoslezském kraji bylo i JOB-centrum Ostrava, respektive spoluzakladatel a spolumajitel Ing.Radovan Burkovič, jednatel společnosti. Šestnáct let podílu na budování firmy, zaměřené na brigády pro studenty, ale nejen pro ně, odměnila odborná porota jeho účastí mezi 7 finalisty v Moravskoslezském kraji.
Vyhodnocení krajského kola se konalo v pondělí 13.2.2006 v předsálí budovy Moravskoslezského kraje za účasti hejtmana Ing.Evžena Tošenovského, předsedy poroty a zároveň Podnikatele roku 2004 v ČR Miroslava Řiháka, zástupců pořádající auditorské firmy Ernst & Young a médií. Jako nejlepší byl vyhodnocen Ing.Ladislav Kraus, spolumajitel a generální ředitel Bochemie Bohumín, výrobce známých prostředků Savo či Chloramin.

Ing.Ladislav Kraus, spolumajitel a generální ředitel Bochemie Bohumín, Podnikatel roku 2005 v Moravskoslezském kraji Hejtmana Morvaskoslezského kraje Ing.Evžen Tošenovský, předseda poroty a zároveň Podnikatel roku 2004 v ČR Miroslav Řihák, zástupců pořádající auditorské firmy Ernst & Young pan Singer a nejlepší podnikatel roku 2005 v kraji Ing.Ladislav Kraus


Perličkou, svědčící o provázanosti podnikatelských generací v kraji je fakt, že v době privatizace Bochemie v letech 1993-1994, v ní zpracovával na zakázku Projekt marketingového informačního systému právě Radovan Burkovič, tehdy student katedry Systémového inženýrství Ekonomické fakulty VŠB-Technické univerzity Ostrava. Smlouvu na dodávku projektu s ním podepisoval nový spolumajitel firmy, Ing.Kraus. Tomu také prezentoval výsledky, později využité i v jeho Diplomové inženýrské práci.
Celostátní kolo soutěže Podnikatel roku 2005, jejímž je Ing.Burkovič jedním ze semifinalistů, proběhne jako slavnostní galavečer za přítomnosti vzácných hostů v Paláci Žofín v Praze 22.února. Bude tečkou na závěr Podnikatelské konference, konané v kongresových prostorách Hotelu Andel´s . Vítěz celostátního kola bude reprezentovat podnikatelský stav České republiky na mezinárodním finále Entrepreneur Of The Year® v Monte Carlu v červnu 2006.
Průměrný přihlášený podnikatel je muž ve věku 44 let a je dvoutřetinovým vlastníkem firmy, která sídlí v Praze, má obrat 207 miliónů Kč, 102 zaměstnanců a působí na trhu 12 let. Nejstaršímu podnikateli přihlášenému do letošního ročníku soutěže Podnikatel roku je 77 let, naopak nejmladšímu je teprve 18 let. Průměrný věk přihlášených je necelých 44 let. 88 procent přihlášených tvoří muži a pouze 12 procent představují ženy-podnikatelky. Přihlášení podnikatelé drží ve svých firmách průměrně dvoutřetinový podíl. Nejvíce přihlášených firem má sídlo v Praze, regionem s druhým největším počtem přihlášených je Moravskoslezský kraj. Více na www.podnikatelroku.cz.

2. ledna 2006
Po kratší době strávené jako čekatel jsme prošli ověřováním a byli na valné hromady přijati za člena Krajské hospodářské komory Moravskoslezského kraje jako pětistýosmdesátytřetí člen s registračním číslem osvědčení 15800583.

List člena Hospodářské komory MS kraje

2. ledna 2006
Připravili jsme pro Vás Stručného průvodce novinkami v zaměstnávání platnými od 1.1.2006. Vláda samozřejmě ani letos "nezklamala" ve své chaotické práci 5 minut po dvanácté a tak rozsáhlé změny zaměstnaneckých daní včetně vyhlášky o minimálních mzdových tarifech vyšly ve Sbírce zákonů den až dva před Silvestrem. Platí samozřejmě už od 1.1.2006. Občan už si s tím nějak poradí, že ano pane premiére.

1. Možnost práce současně se zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání na ÚP

Každý uchazeč o zaměstnání na Úřadu práce si může u JOB-centra vydělat brigádně max. 3.785,- Kč hrubého měsíčně (tj. méně než polovinu minimální mzdy) a zároveň nesmí odpracovat týdně více než 19,9 hodiny (tj. méně než polovinu týdenní pracovní doby). Od 1.7.2006 se hranice výdělku zvyšuje 3.977,50 Kč. Jen tak může být současně evidován na ÚP a pobírat podporu v nezaměstnanosti. Výdělky dosažené u několika zaměstnavatelů v průběhu 1 měsíce se sčítají a překročení si musí hlídat pracovník sám. Stejně tak se sčítají odpracované hodiny za týden a pracovník si to musí hlídat sám. Uchazeč o zaměstnání je povinen Úřadu práce předem ohlásit a do 8-mi dnů doložit výkon práce, její rozsah a výši odměny.

2. Evidence odpracované doby pro účely poskytování podpory v nezaměstnanosti

Nárok na podporu v nezaměstnanosti má osoba, která v posledních 3 letech před zařazením do evidence ÚP vykonávala zaměstnání alespoň po dobu 12 měsíců. Za výkon zaměstnání se považuje pouze takové zaměstnání, ze kterého bylo odváděno sociální pojištění a některé náhradní doby (péče o děti do 4 let ap.). Za výkon zaměstnání se nepovažuje zejména doba studia a práce na krátkodobých brigádách, které mají všichni pracovníci na JOB-centru.

3. Sociální dávky a dávky státní sociální podpory

Příjem získaný od JOB-centra ovlivňuje nárok na dávky státní sociální podpory (přídavky na dítě, příspěvek na bydlení) a je Vaše povinnost tento příjem přiznat. Jediná výjimka je příjem studenta v období července a srpna. Pokud pobíráte sociální dávky od sociálního odboru obecního úřadu, např. doplatek do životního minima, je zde povinnost přiznat veškeré příjmy, a to i včetně července a srpna.
Ženy na mateřské a rodičovské dovolené si mohou vydělávat neomezeně, aniž ztratí nárok na výplatu mateřské či rodičovského příspěvku.

4. Zdravotní pojištění, nemocenská, důchody

Při příležitostných brigádách se dle zákona neplatí sociální a zdravotní pojištění. Pokud nejste zdravotně pojištěni jinak (v jiném zaměstnání, student, žena na mateřské, důchodce ap.) musíte se přihlásit na své zdravotní pojišťovně jako samoplátce a platit si zdravotní pojištění sami (1.022,- Kč měsíčně, od 1.7.2006 pak 1.074,- Kč měsíčně). Při příležitostných brigádách dle zákona není nárok na nemocenskou ani dovolenou, odpracovaná doba se Vám nezapočítává do nároku na starobní důchod. Jde jen o brigádu, ne o trvalý pracovní poměr.

5. Prohlášení k uplatnění nezdanitelných částek ze základu daně (daňové prohlášení, zvýhodnění zdravotně postižených)

Mzda obdržená od JOB-centra podléhá dani z příjmu. Vypočtenou daň lze snížit minimálně o 600,- Kč měsíčně (studenti 800,-Kč), pokud máte u JOB-centra podepsáno Daňové prohlášení. Daňové prohlášení lze v rámci 1 měsíce podepsat pouze u 1 zaměstnavatele. U JOB-centra Daňové prohlášení podepisujete jen na ty kalendářní měsíce, ve kterých odpracujete u JOB-centra alespoň 1 den. V ostatních měsících si můžete Daňové prohlášení podepsat i jinde. Zde jsou některé vzorové Příklady zdanění v roce 2006.
Po skončení kalendářního roku můžete svého posledního zaměstnavatele požádat o tzv. roční zúčtování (vrácení) daně, byla-li v průběhu roku nějaká daň odvedena. K žádosti je nutno doložit Potvrzení o příjmech od všech zaměstnavatelů v roce. JOB-centrum Vám zaručuje hrubou mzdu. Čistá mzda bude záviset na výši daně, která může činit 0 - 32 % (podle výšky výdělku).
Osoby se zdravotním postižením, poživatelé plně nebo částečně invalidních důchodů, mají díky slevám na dani čistou mzdu až o 250,- Kč měsíčně vyšší (nutno uvést v Daňovém prohlášení a doložit).
Kontakt :
JOB-centrum Ostrava, s.r.o.
koleje VŠB-TUO, přízemí spojovací chodba J kancelář č.107, Studentská 1770/1, Ostrava Poruba, 700 32
Mobil: +420 603 451 105 záznamník, Otevřeno Pondělí 09 - 15 hodin
E-mail: info@jobcentrum.cz
 
© 1990 - 2021 JOB-centrum Ostrava, s.r.o.