Média o nás v roce 2001      2000 , 1999 , 1998

Málo příležitostí k přivýdělku
Moravskoslezský Deník (19. listopadu 2001 - pondělí)
Mnozí studenti středních a vysokých škol by si rádi ve svém volnu přivydělali, brigád je však málo. A pokud nějaká práce je, většinou je pro chlapce.
... JOB-centrum sídlí přímo na kolejích (VŠB-TUO) a mívá nabídky na konkrétní práci na stavbě, v pekárně a podobně zveřejněny na nástěnce nebo na internetu. "Většinou však mívají jen práci pro kluky. Chodím tam poměrně často, ale ještě jsem neměla štěstí," svěřila se studentka 3. ročníku FMMI. JOB-centrum existuje již 11 let a podle Marka Lazora shání práce na krátkodobou výpomoc pro studenty již od 16-ti let. "Nejvíce příležitostí je však pro osmnáctileté a starší chlapce. Obecně lze říci, že pracovních příležitostí je dost, protože stále existují firmy a práce, kde nelze lidi zaměstnávat dlouhodobě," uvádí Lazor. Podle jeho slov mají studenti o tyto brigády velký zájem. Nejčastěji se uplatní ve výrobních potravinářských firmách, ve stavebníctví a v průmyslu. Nejméně příležitostí je v kancelářích a administrativě vůbec. "Zájemci se mohou chodit ptát denně přímo do agentury a dále každý den po desáté hodině dopoledne zveřejňujeme aktuální seznam brigád na internetu. V současné době máme zaregistrováno na tisícovku studentů (kteří si u nás zaregistrovali odběr aktuálních brigád také i pomocí E-mailu). Od ledna chystáme nový způsob informací, budeme rozesílat zaregistrovaným studentům seznam brigád přímo na mobilní telefon", uvedl Lazor. ...
(Anna Makovická, Ivo Klemeš)


Kdo sehnal brigádu, ten mluví o štěstí
Ostravský den (13. července 2001 - pátek)
Největší zájem o práci mají mladí lidé nyní
Sehnat v tuto dobu letní brigádu je pro studenty neřešitelný úkol. Poptávka po brigádách je totiž v těchto prvních prázdninových týdnech obrovská. Většina studentů si chce přivydělat právě na začátku prázdnin, aby si pak peníze mohli do konce léta užít například na cestování. "K dnešnímu dni máme v databázi 3700 zájemců o brigádu. Každý den se nám hlásí zhruba stovka dalších lidí. Spolupracujeme s dvěma sty firem z Ostravy a okolních okresů. Denně najde u nás práci několik desítek lidí," uvedl Radovan Burkovič z ostravské studentské pracovní agentury JOB-centrum. Největší zájem o studenty mají potravinářské, strojírenské a úklidové firmy. Zhruba pět stovek zájemců o letní brigádu si nechává dokonce posílat z JOB-centra aktuální nabídku brigádnických příležitostí na mobilní telefon (na E-mail, pozn. JOB-centra). Více pracovních příležitostí by mohli mít studenti teprve až v druhé polovině srpna, protože v tuto dobu klesá zájem mladých lidí o práci. Letní brigády přestávají být podle Burkoviče výsadou plnoletých vysokoškoláků. "Někteří studenti středních škol, kteří v posledních letech absolvovali devátou třídu základní školy, mají už ve třetím a čtvrtém ročníku střední školy 18 let a mohou pracovat," uvedl Burkovič. Studenti, kteří brigádu letos získali, mohou mluvit o velkém štěstí. Dvojnásobně to platí v případě, že mají brigádu podle svých představ v blízkosti bydliště. "Měla jsem několik nabídek na letní brigádu, ale ani jedna nebyla podle mých představ. Udělala jsem dobře, že jsem nakonec jednu z nich vzala i přesto, že musím autobusem dojíždět. Pokud bych vybírala moc dlouho, neměla bych nic," uvedla Lenka Bystroňová z Ostravy. Cestovné spolkne z jejího přibližně čtyřtisícového výdělku pět set korun. Další výlohy na stravu budou zhruba stejné.
(Radim Šlezinger)


Z domova - brigády
Hospodářské noviny, IHNED.CZ (4. července 2001)
Zatímco míra nezaměstnanosti se na Ostravsku stále pohybuje kolem 15 procent, což je o šest procent více než celorepublikový průměr, mimořádná nabídka studentských brigád doslova zahltila pracovní agentury. "Letošní květnová nabídka práce pro studenty je rekordní od roku 1990, kdy jsme začali fungovat," řekl včera jednatel ostravského studentského JOB-centra Radovan Burkovič. Nyní si studenti mohou vybrat brigádu z nabídky 50 pracovních příležitostí. Na brigádách si vydělají od 30 do 40 korun za hodinu. (čtk)


TV PRIMA
Polar (léto 2001)

TV Prima léto 2001


Přehrát


Stáhnout (18 MB)



Výplaty se dají šít i na míru, říká pracovník JOB-centra
Svoboda (13. června 2001 - středa)
Pokud je studentovi alespoň šestnáct let, brigádu na léto určitě sežene
Ostrava - Řada studentů v současné době trpí tak zvanou brigádní horečkou. Chtějí si vydělat nějaké peníze na prázdniny a pak je prožít podle svých představ. O tom, jaká je nabídka například v ostravské firmě Job-centrum Ostrava, s. r. o., která se specializuje přímo na brigády pro středoškoláky a vysokoškoláky, jsme si povídali s ing. Markem Lazorem, jednatelem společnosti.
Jaké brigády letos studentům nabízíte?
Denně máme asi tak padesát nabídek volných míst, jde většinou o krátkodobé práce jako stáčení piva na lince, pomocné práce v pekárně, terénní úpravy, třídění zásilek, balení kuřecích výrobků, natěračské práce, ale i práce v kanceláři.
Studenti často projevují zájem pracovat v moderních hypermarketech, jak se dá taková práce sehnat?
Hypermarkety si většinou dělají své nábory, takže nás neoslovují. Je dobré nechat se telefonicky spojit s někým z osobního oddělení konkrétního obchodu a zeptat se, zda někoho teď v době dovolených nepotřebují.
Jak postupovat při shánění brigády u vás?
Stačí zajít k nám do areálu kolejí vysoké školy báňské-TU a vybrat si z nabídky, dnes již máme také své stránky na internetu. K registraci v naší společnosti musí student předložit platný občanský průkaz a pokud chce pracovat v potravinářském průmyslu, musí si nechat udělat zdravotní průkaz. Registrace u nás je zdarma. Poté, co si zájemce vybere brigádu, obdrží smlouvu na sjednaný počet dní, které odpracuje v té které firmě a k tomu dostane i docházkové lístky, abychom měli přehled o tom, jak pracuje a zda plní své úkoly. Všichni zájemci o brigádu projdou školením bezpečnosti práce a jsou úrazově pojištěni. Tomu, kdo se o brigádu uchází, by mělo být nejméně šestnáct let a měl by přesně vědět, v jakém termínu a v jakém oboru chce pracovat.
Jak je to s výplatou?
Každých čtrnáct dnů mají studenti nárok na výplatu. Vydělají si asi 33 - 36 korun na hodinu. Do ruky dostávají čistou mzdu, kterou nemusí již dále zdaňovat. Peníze jim vyplatíme u nás v kanceláři, nebo je pošleme na jejich bankovní konto.
Kolik si u vás vydělají nejlepší brigádníci?
Jsou i tací, kteří si vydělají deset až třicet tisíc měsíčně.
Zaměstnáváte i nestudenty?
Studenti u nás mají přednost, ale když máme dostatek práce, zprostředkujeme ji i těm, kteří vyšli ze školy a momentálně žádnou práci nesehnali. Nesmějí však být registrováni na úřadu práce a brát podporu v nezaměstnanosti.
Jste schopni zajistit i krátkodobé brigády?
Studenti mohou nastoupit třeba i na brigádu, která trvá jeden den. Jedná se třeba o úklid nebo stěhovací práce. Někdy brigády doslova šijeme na míru. To třeba přišla jedna slečna, že by si chtěla vydělat na skateboard a řekla nám, že potřebuje přesně 3 000 korun. Tak jsme jí sdělili, že bude pracovat přesně deset dnů a může si ho koupit. Byla nadšená.
Už se vám někdy stalo, že někdo něco ukradl nebo zničil a vy jste měli problémy?
Za jedenáct let se nám to stalo asi jen třikrát. Ve všech případech došlo k úmyslné krádeži na pracovišti.
Co s takovými studenty děláte?
Tyto případy řešíme nahlášením na policii a v horším případě končí u soudu.
Mohou studenti pracovat také na nočních směnách?
Ano, ale musí mít osmnáct let.
Přepokládám, že atraktivnější brigády jsou již obsazeny...
Nemáte pravdu, ale zájemce, který chce u nás pracovat, si musí uvědomit, že skoro všichni studenti uvažují takto: V červenci půjdu pracovat a v srpnu si za vydělané peníze někam vyjedu. Proto je řada brigád v červenci obsazena. Měli by začít uvažovat naopak, protože hodně zajímavých volných míst máme právě na srpen a září.
(Jana Čiháková)


Studentské agentury čelí náporu zájemců o práci
Moravskoslezský kraj - DEN (6. června 2001 - středa)
Shánět brigádu až o prázdninách se nevyplácí
Blíží se letní prázdniny a s nimi i čas studentských brigád. Kdo si už zamluvil brigádu předem, určitě neprohloupil. Platí totiž pravidlo, že šance získat příležitostnou práci až o prázdninách je malá. Studenti už nyní mají jen mizivou naději, že si ještě zajistní letní brigádu. Štěstí by přesto mohli zkusit v některé studentské agentuře. "Zatím žádné nabídky na letní brigády od firem nemáme, protože nám začnou chodit průběžně až o prázdninách. Firmy nás oslovují zhruba tři čtyři dny předem. Zájem o studenty mívají v létě nejčastěji stavební, potravinářské a průmyslové podniky. Zájemci o letní brigády nám volají už od května," uvedla Pavlína Klečková z ostravského Job-centra. Studentské pracovní agentury zažívají už deset let stejnou situaci, kdy většina mladých lidí má zájem pracovat první dva týdny prázdnin a potom chtějí mít volno. Do ostravského Job-centra chodilo loni v červenci žádat o brigádu až dvě stě zájemců denně. Více pracovních možností budou mít studenti teprve až v druhé polovině srpna, protože v tuto dobu klesá zájem mladých lidí o práci. Pokud se studenti nechtějí spoléhat pouze na studentské agentury, mohou si hledat brigádu na vlastní pěst. Záleží pouze na štěstí a jejich schopnostech, zda se jim podaří práci nalézt. "Po zkušenostech z minulých let jsem nenechala ni náhodě. Proto jsem se začala zajímat o brigádu už v dubnu. Kdybych přišla o několik týdnů později, tak bych tu práci nedostala i přesto, že jsem si ji předběžně zamluvila loni," řekla studentka Lenka Klimková z Ostravy. Velké podniky jako Nová huť a Vítkovice už nemají několik let o studentské brigádníky pro dělnické profese zájem. V minulosti v těchto firmách mohly najít práci během letních prázdnin desítky studentů. Dnes tyto průmyslové kolosy nemají zaměstnání ani pro některé své pracovníky.
(Radim Šlezingr)


Brigád pro studenty je více
Mladá fronta DNES - Severní Morava a Slezsko (21. května 2001 - pondělí)
Ostrava. Čerství maturanti a studenti, kteří by si chtěli o prázdninách přivydělat na brigádách, mají letos více možností než dříve. Agentury, které brigády zprostředkovávají, nyní nabízejí více míst. "Zatímco loni v tuto dobu jsme nabízeli zhruba jedenáct set míst na brigádách, letos jich máme šestnáct set padesát (pozn. měsíčně)," řekl Marek Lazor z agentury JOB-centrum. Uvedl, že nejvíce míst nabízí agentura ve stavebnictví, v potravinářském průmyslu, v roznášce novin či v supermarketech. "Nyní byl zájem studentů kvůli zkouškovým obdobím a maturitám trochu nižší, ale v příštích týdnech se jistě zvýší," podotkl Lazor. Tomáš Hruška z ostravské agentury Prašan řekl, že více šancí získat brigádu mají chlapci. "Zaměstnavatelé chtějí většinou chlapce, protože děvčata podle nich nemohou dělat všechny druhy prací," řekl Hruška. Uvedl, že brigádníci si vydělávají nejméně třicet pět korun na hodinu, nejčastěji je ale hodinová mzda ještě o pět korun vyšší. Hana Rozsypalová z personálního oddělení ostravského Makra řekla, že obchod o prázdninách zaměstnává až osmdesát brigádníků za měsíc. "Neobešli bychom se bez nich. Zejména v době dovolených je nutně potřebujeme," řekla Rozsypalová. Brigádníci v Makru například rozvážejí zboží ze skladu do regálů, vybalují je a kontrolují cenovky. "Občas nejsme s některými brigádníky spokojeni, ale naopak těm nejlepším po ukončení studia nabízíme práci." Jana Hurschová je jednou ze studentek, které si pravidelně na brigádách přivydělávají. "Dělala jsem už v roznášce novin, v supermarketu a sekala jsem i trávník. Nejlepší brigáda byla při úklidu města, kde jsem se v létě stihla i opálit."
(Jaroslav Baďura)


Pracovní agentury: pouzí zprostředkovatelé nebo dobrodinci?
Akademik - časopis VŠB - Technické univerzity Ostrava (květen 2001, č.4/2001)
Peníze hrají v životě každého studenta prvořadou roli. Vlak, MHD, kolejné, stravenky, skripta, knihy, kopírování, kluby, kina, CD, počítač, mobil a spousty dalších nezbytných výdajů staví každého do role prosebníka u rodičů nebo příležitostného pracovníka v nějaké firmě. Pomineme-li běžné vytahování u piva typu "kámoš sehnal kšeft, co mu přihraje desítku měsíčně a je v pohodě?, zbývá většině studentů buď zkusit takový (často neexistující) džob najít, nebo zaklepat na dveře pracovních agentur. Ty jsme si dnes vzali na mušku a trochu ostře je vyzpovídali. O odpovědi jsme požádali tři nejznámější agentury na Ostravsku, s. r. o., ze které nám odpovídal jednatel Ing. Radovan Burkovič, za agenturu Kappa People a. s. nám odpovědi zprostředkoval personální manažer Mgr. Václav Voznica, Index Plus daný rozhovor odmítl a doporučil udělat mezi studenty průzkum spokojenosti s prací agentur. Nejzajímavější postřehy máte zde:
K čemu vlastně agentura slouží, připadá nám, že je pouze zbytečným prostředníkem mezi studentem a firmou?
JOB: Zase tak jednoduché to není. Pravdou je, že firma platí agentuře hlavně za jistotu, že v daný den a hodinu bude požadovaná pracovní síla (objednaného věku, pohlaví, vzhledu a síly) na místě a odpracuje si, co je potřeba. Ve fakturované částce je pak mzda dotyčného, daně z ní a provize agentury. Vždy z toho ale student dostane na ruku v "čistém" alespoň 65 %. Když se k tomu připočte nejnižší daň z příjmu a někdy i 4,5 % zdravotního pojištění, je agentura ráda za zbylou marži v řádech korun za hodinu. Pokud ovšem firma není neplatič a agentuře zaplatí vše a včas.
Je pravda, že když se student nechá zaměstnat u firmy normálně, dostane vždycky více peněz…
JOB: Když je student šikovný, něco dokáže firmě sám nabídnout a přijde ve správný čas, skoro vždycky vydělá u firmy více. Pokud je schopen pracovat dlouhodobě, určitě si ho firma ráda zaměstná sama. Ale studenti pracují jen tehdy, pokud nemají povinnosti ve škole. Krátkodobé práce s 50,- a více Kč za hodinu na ruku se objevují často, ale většinou načerno, bez smlouvy. Když jde o legální práci, rychle se student začne firmě nevyplácet a občas stojí více, než její vlastní zaměstnanci. Čistá mzda 50,- znamená odvést min. 15% daň, pojistné ve výši 12,5 % a pro firmu ještě povinný odvod za zaměstnance 35 %. Zjednodušeně řečeno stojí firmu takový student hodinově 93,- jenom na mzdě. A za to už musí odvést velmi dobrý pracovní výkon.
Kdyby podnikání pracovní agentury nevynášelo, asi by neměly tolik aut a luxusně vybavené kanceláře, mobily apod.
JOB: Podnikání je od toho, aby vynášelo. Jinak bychom se mohli nechat zaměstnat nebo si jít stoupnout na chodbu úřadu práce. A podnikání musí vydělat alespoň na náklady agentury. Tedy mzdy brigádníků, daně plus pojistné, nájmy kanceláří, počítače, papíry, kopírování, telefony a mzdy pracovníků kanceláře. Zbytek je možné dále investovat. Třeba koupit a živit auto, ne luxusní limuzínu, ale běžný vůz do města. Stihnout dnes prostřednictvím MHD, vlakem a ČSAD zkontrolovat 10 pracovišť za 8 hodin, je nemožné. Takže jezdíme autem. Je to stejný pracovní nástroj jako tužka nebo telefon. Kancelář může být luxusní nebo běžná. Luxusnější restaurace či banka je většinou dražší než levná kořalna či kampelička. Ovšem i její služby bývají patřičně na výši. Můžu jít do agentury s nábytkem z minulého režimu přetřeným barvou, sídlící v domě na spadnutí, ale pak budu rád, když bude ještě existovat, až si půjdu pro výplatu.
Agentury mají monopol a brigáda se jinak než přes agentury sehnat nedá.
JOB: Monopol je např. Telecom. Od nikoho jiného pevnou telefonní linku nezískáte. U mobilní si už můžete vybírat. Podobně agentur je v republice nepočítaně. Některé jsou tu dlouho, jiné krátce. Některé poskytují slušné služby a určitý standard, jiné jen "rýžují" a pak pryč od toho nebo alespoň změnit název a logo. Vybrat si tedy lze. Je pro studenta pohodlné zajít do agentury a na místě si vybrat brigádu z různých oborů a míst. Stejně tak je pro firmu pohodlné zvednout telefon a nadiktovat agentuře objednávku. A protože existuje poptávka, vzniká nabídka. Pracovní agentura. Najdete ale i spousty firem, které nevyužívají služeb agentury.
Co bude s mojí mzdou, když firma agentuře nezaplatí?
JOB: U solidní agentury platí, že zveřejňuje dlouho předem pravidelné výplatní termíny a také podmínek jejich výplaty a nesmí je vázat na úhradu faktur od firmy. To je její problém. Vůči studentovi platí smlouva student - agentura a jasný termín výplaty a výška mzdy.
Kde končí peníze vydělané na studentech? Asi by měly končit u studentů…
JOB: Ony taky končí. Vše nad náklady agentury se nejlépe zhodnotí, pokud se znovu investuje. Do firem a do studentů pro zlepšení a zjednodušení služeb, jejich větší pohodlí. A nejen tam. Vždyť se stačí jen dívat, kde všude visí reklamy pracovních agentur. Pak se dá rychle zjistit, že studentský ples, koncert, klub, sportovní turnaj, oddíl nebo třeba diskotéku, podporuje právě pracovní agentura.
(jaz)


Snažili se nejvíce, dostali dort a víno
Mladá fronta DNES - Severní Morava a Slezsko (25. ledna 2001 - čtvrtek)
Ostrava. "Jste naše elita," oznámil Radovan Burkovič třem dívkám a dvěma klukům, které si nechal nastoupit u dvěří ostravského JOB-centra. Pracovní agentura odměnila šest nejlepších brigádníků roku 2000. Hodnotila je hlavně podle odpracovaných hodin a vydělaných peněz. Jen jeden z nich si pro ceny nepřišel (byl na zájezdu, ceny si vyzvedl v pondělí 29.1.). Pětice nastavila náruč a naskládala si tam kytici, diplom, obálku (s finanční odměnou), igelitku s lahví vína, tričkem, pracovními rukavicemi a krabici s dortem. "Peníze jsou třeba, zvlášť když je člověk student a žije jen s mámou," říká dvaadvacetiletý student VŠB-TUO Vojtěch Reš. "Minulý rok jsem si dopřál tři týdny v Chorvatsku. Fakt jsem si to užil." "Je to na byt a na auto, které jsme si s přítelem koupili. Uklízela jsem byty po rekonstrukci, dělala prodavačku, skládala autosoučástky," popisuje třiadvacetiletá studentka ekonomické fakulty Gabriela Dvořáková.
(paj)


Pracovní agentury mají (občas) problémy najít brigádnáky
Mladá fronta DNES - Severní Morava a Slezsko (25. ledna 2001 - čtvrtek)
Ostrava Pracovní agentury, které shánějí vysokoškolákům, středoškolákům a učňům v kraji brigády, řeší stále častěji stejný problém: Koho poslat na práci, kterou si u nich firmy objednaly? "Přibylo podniků, které po nás chtějí brigádníky. A jsou chvíle, kdy jen stěží hledáme studenty, kteří by práci vzali," zaznívá z Agentur. "V poslední době je zájem ze strany firem mnohem větší než dříve. Začalo to někdy ve druhé polovině minulého roku. Myslím, že to souvisí s makroekonomickým růstem," míní Pavlína Klečková, jednatelka největší a nejznámější regionální agentury JOB-centrum Ostrava. "A dalším důvodem je to, že firmy pochopily, jak je to pro ně finančně výhodné. Mohou si u nás zamluvit na každý den jiný počet lidí," dodává Klečková. O pracovní síly požádalo agenturu v roce 1998 přes dvě stě firem, o rok později už to bylo dvě stě třicet a loni dokonce okolo dvě stě padesáti. "Na podzim jsme dokonce museli odmítat i jednu firmu denně. Rozjížděl se školní rok, takže nebyli studenti, a firmy naopak finišovaly, aby proinvestovaly do konce roku statní dotace," popisuje Marek Lazor z JOB-centra. ...... Lidé z agentur se shodují, že potíže někdy začínají u samotných studentů, kteří nestojí o to, vytírat někde za třicet korun na hodinu podlahu (4.800,- Kč/měsíc čistého). Student na takové brigádě často nedostane více nežli třicet až čtyřicet korun na hodinu. "Když je to dobře placená brigáda, je vše v pořádku. Ale ty průměrné? Studenti nejsou dostatečně motivováni," říká Pavlína Klečková z JOB-centra.
Jana Patrmanová


Raději nadepisují a lepí obálky
Nová Svoboda (25. ledna 2001 - čtvrtek)
OSTRAVA. Studenti, které k brigádám nutí rodiče, často ani do práce nenastoupí
Šest nejpracovitějších a nejochotnějších studentů včera odměnilo JOB-centrum Ostrava. Ostravská pracovní agentura zajišťující brigády pro studenty středních a vysokých škol ocenila tak jako v uplynulých letech tři dívky a tři chlapce, kteří měli v uplynulém roce nejlepší výsledky JOB-centrum funguje od roku 1990 a dnes spolupracuje s více než dvěmi sty firmami na Severní Moravě a ve Slezsku, ať už jde o malé rodinné podniky nebo velké holdingy. Největší zájem je o brigády na linkách lehkých montážních závodů, v administrativě a reklamě, ovšem pokud se nejedná o práce na ulici. Než roznášet letáky, studenti raději nadepisují a lepí obálky. Mezi klienty agentury se objevují dvě charakteristické skupiny. Jedni potřebují peníze, a proto jdou vyloženě za výdělkem. Jsou ochotni vzít těžkou a špinavou práci kvůli pár korunám navíc. Druzí se v JOB-centru přihlásili pod tlakem rodičů, kteří sami možnosti brigád ověřují a často je svým dětem i pomáhají vyřizovat. "S těmito studenty jsou z devadesáti procent problémy. Stává se, že se přihlásí, a potom do práce ani nenastoupí," upozorňuje na úskalí nízké motivace jednatel agentury Radovan Burkovič.
(Jana Chvátalová)