2003   

31.října 2003
S velkým ohlasem se setkala "Akce 40" vyhlášená JOB-centrem od 22.září do 22.října. Mimořádně jsme nabízeli všechny brigády od 40,- Kč čistého na hodinu výše. Jen pro porovnání to znamená hrubou mzdu 47,- až 54,- Kč podle délky a typu zaměstnání. Že se na lepší dobře zvyká je jasné. Ještě dlouho po ukončení akce přicházely Docházkové lístky s mimořádnou mzdou, ač ta již neplatila.

10.září 2003
Zasílání mzdy na konto je velmi pohodlné. Jak pro pracovníka, tak pro firmu. Navíc v době, kdy jsme propojeni se svojí bankou čím dál častěji přes počítač či telefon, jde o možnost ovládat své peníze odkudkoliv a kdykoliv. JOB-centrum pokračovalo dále ve svých snahách z ledna 2003 a ve spolupráci s mateřskou Komerční bankou a.s. doporučuje a předává při podpisu smlouvy materiály ke zřízení Studenstkého konta Gaudeamus. Když pomineme, že vše je zde pro studenty zcela zdarma, pak navíc díky sdílení jedné banky dostávají klienti své výplaty na konto již o půlnoci z úterý na středu. Tedy o 11 hodin dříve, než začne hotovostní výplatní termín v kanceláři JOB-centra.

2.září 2003
Možnosti Internetu jsou nekonečné. Stále se zlepšující možnost sebeprezentování využilo i JOB-centrum Ostrava a zveřejnilo na www.jobcentrum.cz v části "Napsali o nás" také první dvě videoukázky z reportáží TV NOVA a TV Prima. Oba soubory lze přehrávat přímo nebo si je stáhnout do svého počítače.

7.červenec 2003
Zatímco počátek roku 2003 kopíroval silný počátek roku 2002, už duben 2003 přinesl první razatní zvýšení nabídky brigád oproti druhému čtvrtletí 2002. To se postupně vyšplhalo až na 24% brigád navíc. Doufejme, že prázdniny 2003 přes nepříznivé zprávy ze západoevropských ekonomik, našeho největšího odběratele výrobků a služeb, budou v tomto trendu pokračovat. Vypadá to slibně.

17.březen 2003
Nejen T-mobile se rozhodl vydělávat na SMS zprávách, posílaných doposud zdarma z internetu (viz naše zpráva ze 4. února 2003), ale i Eurotel je stejného názoru. Nešel na to sice zpoplatněním SMS zpráv pro zákazníka a nutností registrace na vlastních, zpočátku dlouho nefunkčních www stránkách (de facto tak zrušením této hojně používané služby), ale zvolil přidání reklamního "ocásku" ke každé zprávě. Změna byla ohlášená překotně, takže opětovně jsme se dočkali narychlo spíchnutých a nepříliš funkčních stránek, podobně jako u T-mobile. Vaše SMS (i přeposlání e-malů) původně o 160 znacích je totiž nově rozdělena na pouhých 60 znaků pro Váši zprávu a na 100 znaků pro reklamu. Doposud Eurotel blokoval odesílání e-mailů na mobilní telefony z jedné IP adresy skrytě - prostě neposlal 101. a další e-mail v 1 den. Nyní je však přeposílání našich aktuálních brigád zaregistrovaným uživatelům iJOBu, klientů Eurotelu, naprosto nefunkční (pro vlastní text o brigádě zbývá po odečtení e-mailové adresy už jen pár znaků). Doporučujeme proto používat pro systém iJOBu mobilního operátora Oskar.

13. březen 2003
Dnes jsme se definitivně rozloučili s designem našich webových stránek, který nás provázel již od roku 1999. Věříme, že nový jednotný vzhled našich stránek si oblíbíte a budete se v něm lépe orientovat. Jen pro zajímavost jsme Vám nechali náhled na starší grafické ztvarnění.

Starý design webových stránek JOB-centrum Ostrava

5. únor 2003
JOB-centrum Ostrava, s.r.o., největší pracovní agentura na Severní Moravě, vyhlásila ve středu 5. února 2003 tradičně šestici (3 muže a 3 ženy) svých nejlepších a nejbohatších brigádníků za rok 2002. Toto vyhlášení bylo již po sedmé v celkové 13-ti leté historii JOB-centra a výběr probíhal jako vždy na základě několika důležitých kritérií (celková výše ročního výdělku, vzájemná spolupráce, nulová absence, reference z podniků ap.) Mezi muži nakonec zvítězil Marek Komenda, před Tomášem Tkáčem a Oldřichem Suchardou. Jejich čisté roční výdělky u JOB-centra v roce 2002 se pohybovaly v rozmezí od 50 do 65.000,- Kč, přičemž dva z nich jsou studenti denního studia na VŠB-TU Ostrava. Mezi ženami se umístily nejvýše Renáta Sedláčková, Markéta Stuchlíková a Petra Juhaňáková. Roční výdělky u dívek se pohybovaly od 25 do 38.000,- Kč, z čehož dvě dívky jsou studentky teprve střední školy a jedna je studentkou VŠB TU Ostrava. Všech šest studentů obdrželo finanční prémii, pamětní certifikát, čokoládový dort, kytici a mnoho dalších upomínkových předmětů. Slavnostního vyhlašování se nezúčastnil pouze Marek Komenda (vítěz mužské kategorie), neboť i v tento den byl - jak jinak - opět na brigádě. Marek pravděpodobně útočí na titul nejbohatšího brigádníka roku 2003 již od jeho začátku.
JOB-centrum Ostrava, s.r.o. zajistilo na Severní Moravě v roce 2002 krátkodobé brigády pro více jak 2.800 osob, převážně studentů vysokých a středních škol, kterým vyplatilo v čistých mzdách 16,4 miliónů Kč. Brigádníci odpracovali celkem 57.000 osmihodinových směn, což představuje více jak 450.000 odpracovaných hodin v průmyslu, stavebnictví zemědělství, obchodu i službách u 217 podniků a institucí. V průměru odpracoval 1 brigádník u JOB-centra v loňském roce 20 směn, přičemž jeho průměrná roční mzda byla 5.826,- Kč. Nejlepší a nejbohatší brigádníci si tedy vydělali až desetinásobek této částky. Jen pro zajímavost průměrná čistá hodinová mzda byla v loňském roce u JOB-centra 36,- Kč.
JOB-centrum Ostrava, s.r.o. mimo svoji hlavní činnost, kterou bezesporu zajišťování krátkodobých brigád převážně pro studenty je, aktivně spolupracuje třetím rokem také s Úřadem práce v Ostravě. Pro absolventy středních i vysokých škol zajišťuje absolventské roční praxe, nejčastěji u státních institucí (Krajský soud, Finanční úřady, Celní správa). Tuto praxi, která se může stát po ukončení také trvalým zaměstnáním, zajistilo JOB-centrum Ostrava 50 absolventům.
V březnu letošního roku vstoupí JOB-centrum Ostrava do 14. roku svého fungování a věří, že stejně jako ve všech minulých letech co nejlépe naplní očekávání jak studentů (na maximální pestrost brigád a výši výdělku), tak podniků a institucí (včasná a kvalitní výpomoc). Napomoci tomu může určitě prozatím unikátní elektronický systém nabídek brigád iJOB, který dokáže po jednoduché registraci studentům on-line nabízet volná pracovní místa a to jak formou e-mailu, tak také formou SMS zprávy přímo na mobilní telefon (u Oskara dokonce bezplatně).

Sedláčková Renáta Komenda Marek
Stuchlíková Markéta Tkáč Tomáš
Juhaňáková Petra Sucharda Oldřich

4. únor 2002
Zatímco JOB-centrum Ostrava, s.r.o. se snaží vycházet svým zákazníkům vstříc co nejvíce, ve svém okolí se setkává občas s opakem. Od převzetí Radiomobilu a.s. německým nadnárodním gigantem Deutsche Telekom a přejmenování sítě Paegas na T-mobile jsme si jako dlouholetí zákazníci slibovali zlepšení služeb. Projevila se však jen ojedinělými skeptiky ohlašovaná těžkopádnost polostátního komunikačního obra s obrovskými výdaji za reklamu a tomu naprosto neodpovídajícími službami. Po několika skandálech, které nás míjely, jsme se dostali na mušku také. Náš elektronický systém iJOB, zasílající emaily a SMS o aktuálních brigádách zdarma, utrpěl dnes podpásovou ránu od T-mobile. Tento operátor ohlásil nejen zpoplatnění všech SMS zasílaných prostřednictvím své SMS brány z internetu dle tarifu zákazníka (tedy 1 až 3,- Kč za 1 SMS), ale navíc zpoplatnil také příjem mobilních e-mailů na telefony prostřednictvím SMS (opět dle tarifu zákazníka (tedy 1 až 3,- Kč za 1 SMS). Nejenže nemáme nyní možnost komunikovat se studenty rychle pomocí internetu (kde platíme za připojení nemalé poplatky, takže o SMS zdarma nemůže být řeč), ale studenti si nyní nemohou dovolit posílat informace o brigádách. 90 % z nich má předplacené karty, u T-mobile Twist, kde by je informace o jedné brigádě stála 3,- Kč. Denně jich nabízíme několik, takže kredit pak mizí jako pára nad hrncem. Po vlně nevole to T-mobile vyřešil možností poslat 20 SMS zdarma a nechat si příchozí zprávy filtrovat na www.t-zones.cz, ovšem tato adresa zkolabovala už několik dní před černým úterým 4.února 2003. Zachovali jsme se tedy jako zákazník a doporučujeme brigádníkům změnu operátora, nejlépe na síť Oskar. Nezměněna zůstává možnost zjistit aktuální nabídku mobilem na wap.jobcentrum.cz. Sami také uvažujeme o přechodu k jinému operátorovi. Jak si lze zničit za krátkou dobu roky budovanou dobrou pověst a důvěru ukázal všem T-mobile velkolepě.

8. ledna 2003
Ohlašované změny z konce minulého roku se dočkaly svého naplnění v části nejsledovanější, výplatách mezd. Doposud si brigádník mohl přijít pro mzdu každou druhou středu osobně, v případě nevyzvednutí hotovosti se mu posílala ve čtvrtek na konto nebo složenkou na adresu domů. Trendu bezhotovostních plateb se nevyhnulo ani JOB-centrum Ostrava, s.r.o.. Čekali jsme však na okamžik, kdy se počet studentů se Žádostmi o zasílání mzdy na konto přiblíží těm, dávajícím přednost hotovosti. Nejenže se přiblížil, ale dokonce jej i předběhl. Proto od ledna 2003 zavádíme zvýhodnění pro bezhotovostní výplatu mezd, které odesíláme na konta již den před výplatním termínem. Na kontě brigádníka se tak objeví už ve středu brzy ráno, nejpozději ve čtvrtek (dle rychlosti jeho banky). Současně se zavedením možnosti donést docházkový lístek do pondělní půlnoci tak lze obdržet výplatu za odpracované pondělí již napozítří ve středu. Pro ostatní brigádníky zůstává možnost hotovostní výplaty osobně či na plnou moc nebo zaslání složenkou domů samozřejmě zachována nadále. Bohužel pošta nám zde příliš nepřeje a složenky cestují i 3-5 dní.

2. ledna 2003
Opětovné zvýšení minimální mzdy, vyhlášené vládou ČR od 1.1.2003, se odrazilo ve mzdách studentů jen někde. Je sice na jedné straně ostudou pro pracovní agenturu nabízet lidem práci za platy pohybující se kousek nad hranicí minimální mzdy 6.200,- Kč hrubého / měsíc (cca 5.172,- Kč čistého, průměrná čistá hodinová mzda 32,30 Kč) nebo jen těsně nad ní, ale sdílíme všeobecný názor podnikatelské veřejnosti, že letos to vláda už opravdu přehnala. Dobře se jí to rozdává z cizího, protože jak známo "z cizího krev neteče". Nelze donekonečna vyrábět zvyšující se životní úroveň jen papírovým navyšováním škrtem pera ministerského úředníka. Vládní koalice vedená sociálními demokraty tak nahrává dalšímu zvyšování nezaměstnanosti, proti kterému dle svých volebních slibů chtěla bojovat . Stejná práce se stává dražší a nevyplácí se na ni zaměstnávat člověka. Jeho výrobek se stává neprodejným, firma krachuje. Jen pro porovnání - nekvalifikovaná jednoduchá práce, která v roce 1998 kdy byla minimální mzda 4.000,- Kč stála s povinnými firemními odvody celkem 5.400,- Kč, přijde letos při minimální mzdě 6.200,- Kč s povinnými firemními odvody na celkem 8.370,- Kč ! To znamená za 5 let zvýšení o 55 % !!! Dovolíme si pochybovat, že dotyčný člověk současně odevzdá 55 % práce navíc. JOB-centrum Ostrava, s.r.o. proto zvyšuje u svých brigád čistou hodinovou mzdu jen u těch prací, kde je to ještě pro zákazníky z řad firem únosné. Buď práce bude za méně peněz, nebo nebude vůbec. Jsme názoru, že celá republika nemůže pracovat buď ve státním sektoru nebo být na podpoře v nezaměstnanosti. Někdo musí vydělávat a platit daně, z nichž budou předchozí kategorie žít. A na dluh to také věčně nepůjde.