Jak přijít k penězům ?   

Především uvažujme tak, že "Plánování je základem úspěchu". Což znamená připravit si možnosti výdělku předem, ne až bude peněz naléhavě třeba. Snahou studenta by mělo být mít stálý minimální měsíční příjem v určité výši a podle něj si pak hledat brigádu.

Pokud mám dobré znalosti svého okolí a lidí, najdu si brigádu sám. Nemám-li je, nebo nemám čas na hledání, napojím se na časem prověřené organizace a agentury, které pracovní místa nabízejí (ne na pracovní úřad, ten je pro nezaměstnané). Sníží se tak riziko, že mi dotyčný podnik či firma třeba i za dobře vykonanou práci pro svou platební neschopnost nedá mzdu (dnes se stává velice často).

Na práci si vyhradím větší časový úsek (dva dny v týdnu nebo min.32 hodin) - firmy se většinou snaží mít stále stejné brigádníky anebo mít je co nejdéle, především kvůli školení BOZP a zaškolení v samotné práci. Nelze příliš počítat s víkendy. Poptávka studentů je obrovská (navíc je i zájem o práci z řad středoškoláků), nabídka firem mizivá - nejen podniky, ale i soukromý podnikatel už chce mít o víkendu volno.

Být mobilní je základ. "Práce není zajíc, tedy neuteče", ale také k nám nepřijde. My musíme za ní. Firmy většinou kalkulují do mzdy i odměnu za čas strávený cestou na pracoviště.

Najdu si buď stálé místo nebo organizaci, která mi bude místo pravidelněji poskytovat. Náhodné lukrativní "joby" za 100,- Kč/hod jsou sice dobrá věc, ale za nutnost být neustále ve střehu a připraven nastoupit třeba jen na jednu hodinu (jde o můj volný čas) je i větší odměna stále méně, než bych získal jinak. V konečném důsledku si i s tím čekáním na super job si vyděláte několikrát méně nežli normálně.

Snažím se především dělat, ne jen "si vydělat". Vůči firmě jsem ve stejném postavení, jako podnikatel vůči zákazníkovi. Budu-li stát za houby (tedy můj výkon), vybere si příště mého kolegu, ne mně. Dělám-li pak u něj přes agenturu, dá přednost jiné agentuře a práci ztratím nejen já, ale i spousta ostatních studentů. A to je horší.

Prodávám své schopnosti - nezapomínejte, že budete hledat za pár let stálou práci. Proč si nezajistit dobré reference "z praxe" už v době studia ? Snažte se poznat místo i podnik v němž děláte, domluvit se vždy s jeho lidmi, začlenit se do kolektivu. Nabídněte víc, než máte ve své pracovní smlouvě. Výsledek se zanedlouho dostaví.

Pokud se Vám nabízí možnosti práce s lidmi (např.různé ankety, reklamní kampaně, distribuce výrobků apod.), nebojte se jich a přijměte je. Vaším platem budou kromě peněz zejména neocenitelné zkušenosti z těchto akcí. Teprve při takovéto práci člověk pozná, co v něm skutečně je.

Myslím na budoucnost - heslo nedávné doby "Jak budeme dnes pracovat, tak budeme zítra žít" platí i dnes ve verzi "tak budeme zítra vydělávat". Firma, která využije Vašich služeb přímo nebo prostřednictvím agentury a bude spokojena, nedá na sebe dlouho čekat a přihlásí se opět. Nejenže bude chtít Vás nebo onu organizaci, ale ráda za dobré služby dobře zaplatí. Mějte stále na paměti, že nyní jste tady pro ni, ne ona pro Vás.

Podle těchto několika zásad lze lehce získat dobrý a stálý výdělek. Jak tedy přijít k penězům ?

  • Mít stálý příjem (tedy i job)
  • Vyhradit si větší časový úsek a být mobilní
  • Snažit na místě se dobře zapsat
  • Prodat své schopnosti
  • Myslet na budoucnost svou i svého místa.

" Není zisku bez práce, ani práce bez zisku. "