Nový Zákoník práce zakazuje práci středoškolákům a učňům   

Zákaz brigád středoškolákům a učňům od 1.1.2007 schválen

Vládní návrh Zákoníku práce, prosazený společně KSČM a ČSSD, je prý pomocí pro všechny pracující. Věděli však odboráři, za podporu čeho v Praze demonstrují? Zřejmě asi ne. Těžko budou svým dětem říkat, že demonstrovali za zákaz studentských brigád.

Tím je totiž § 79 odstavec 2 písmeno d) vládního ZP, kerý říká : „Délka stanovené týdenní pracovní doby nesmí překročit u zaměstnanců mladších 18 let 30 hodin týdně s tím, že délka směny v jednotlivých dnech nesmí přesáhnout 6 hodin. Délka stanovené týdenní pracovní doby ve více pracovněprávních vztazích podle § 3 zaměstnance mladšího než 18 let nesmí ve svém souhrnu přesáhnout 30 hodin týdně.“

Pracovní doba je nyní u nás zákonem dána na 40 hodin týdně, tedy 8 hodin denně. V třísměnných provozech 7,5 hodiny. Nikde však nemají 6 hodin, taková práce prakticky neexistuje.

Dlouhé roky platí stejné 6-ti hodinové omezení pro osoby mladší 16-ti let. A výsledek ? Nemají žádnou šanci najít si brigádu.

Je to léty prověřená praxe, žádné dohady. Současně ovšem po studentech novelizovaný Zákon o zaměstnanosti z ledna 2006 požaduje odpracovat při studiu minimálně půl roku za poslední 3 roky (minulá verze zákona z roku 2004 požadovala dokonce 12 měsíců!), aby měli nárok na podporu v nezaměstnanosti. Tedy zjevný rozpor POVINNOST x ZÁKAZ, který ministerstvu práce nijak nevadí.

Morální rovinu celého paragrafu a důsledek pro budoucnost státu už vůbec neřeší – budeme vychovávat generaci, která nebude mít žádný vztah k práci a výdělku z ní až do skončení střední školy.

Schválení vládního návrhu Zákoníku práce zavedlo díky § 79 odst. 2 písmeno d) faktický zákaz brigád pro zaměstnance mladší 18-ti let, středoškoláky a učně od 1.1.2007, data účinnosti zákona.