2009 <-|           Novinky v roce 2008           |-> 2007     

18. prosince 2008
Klidné prožití Vánoc a mnoho štěstí v Novém roce 2009 Vám přeje JOB-centrum Ostrava, s.r.o.. Naše kancelář je v čase vánočním a novoročním od soboty 20.12.2008 do neděle 4.1.2009 uzavřena. Těšíme se na Vás opět v pondělí 5.1.2009. První výplatní termín je ve středu 7.1.2009. Docházkové lístky nutno odevzdat klasicky do pondělní půlnoci.

PF 2009
4. listopadu 2008
Rekonstrukce našich kanceláří v objektu Kolejí a menz VŠB-TU Ostrava byla ukončena. Po 13 letech minimálních změn jsme se odhodlali k akci, kladoucí velké nároky na veškerý personál. Původně dvoutýdenní akce s vystěhováním kancláří na 4.patře a dočasným přestěhováním kanceláří dispečinku na 3.patře opravdu proběhla během dvou týdnů. Nicméně následné úpravy a doladění detailů (některé změny byly závislé na barevném vyznění maleb a koberců na místě) trvaly další 2 měsíce. Například objednávky nástěnek a paravánů, které musely být provedeny na míru (Gaisler Zlín), či rekonstrukce žaluzií, která po prověrce stavu musela být nakonec komplexní (JS konsorcium, žaluzie a zatemňovací systémy). V tomto okamžiku je vše hotovo a my doufáme, že se Vám bude u nás líbit :

Sídlo, koleje VŠB-TUO Ostrava-Poruba, budova A Schodiště a výtahy v budova A kolejí VŠB-TUO Ostrava-Poruba Koleje VŠB-TUO budova A 3.patro, kancelář dispečinku a mezd Kancelář 3.patro, dispečink Kancelář 3.patro, veřejně přístupné počítače pro zápis do databáze Kancelář 3.patro, sešity pro zápis požadavků na brigády Kancelář 3.patro, mzdové oddělení 4.patro, kanceláře vedení společnosti 4.patro, kancelář pro firemní zákazníky

3. zaří 2008
JOB-centrum Ostrava sice neuspělo mezi finalisty krajského kola soutěže Firma roku 2009, ale blahopřeje vítězi, kterým se stala jazyková agentura Slůně. Pořadatelem soutěže Firma roku bylo i JOB-centrum Ostrava vybráno jako jeden z finalistů v Moravskoslezském kraji. Osmnáct let budování firmy, zaměřené na brigády pro studenty, ale nejen pro ně, se tak poměřilo s dalšími ekonomickými subjekty kraje. Mezi 3 vyhodnocené se nám však dostat nepodařilo. Více na www.firmaroku.cz.

12. srpna 2008
Od Po 18.srpna do Pá 29.srpna 2008 bude probíhat rekonstrukce našich kanceláří v objektu Kolejí a menz VŠB-TU Ostrava. Věříme, že naši dodavatelé (Ryspol, stěhovací služby, Tvrz servis, malířské, natěračské a úklidové služby, Intermodic, dodávky a pokládka koberců a krytin, Aseita, polepy a reklamní práce a JS konsorcium, žaluzie a zatemňovací systémy) dodrží slíbené termíny a tak se Vás, našich zákazníků, rekonstrukce nijak nedotkne. Pouze v týdnu od 25. do 29.srpna budou kanceláře dispečinku dočasně přemístěny z 3. na 4.patro budovy A. Stávající vzhled našich kanceláří před rekontrukcí :

Sídlo, koleje VŠB-TUO Ostrava-Poruba Vstup do kanceláří s aktualizovanými nástěnkami
Pracoviště dispečinku pro zákazníky z řad brigádníků Jednací místnost pro firemní zákazníky

24. července 2008
Dnes jsme obdrželi jako účastník soutěže Frima roku 2008 výsledek akce Krajské hospodářské komory Moravskoslezkého kraje a firmy CCB - Czech Credit Bureau pro malé a střední podniky : Hodnocení ratingu malých a středních podniků - JOB-centrum Ostravava, s.r.o.. Naše známka pro období 2007/2008 je pomyslná jednička, písmeno "A" :

Rating JOB-centrum Ostrava, s.r.o. 25.7.2008

30. června 2008
Po půl roce fungování v novém legislativním prostředí můžeme s plnou odpovědností prohlásit Rok 2008 se v oblasti brigád velmi pokazil a může za to vláda ČR." Máme už k dispozici výsledky prvního pololetí 2008 a čtení je to neradostné. Díky s podnikateli neprodiskutované Reformě veřejných financí dopadlo i na krátkodobé pracovníky-brigádníky placení zdravotního pojištění a daně ze superhrubé mzdy, což jim snížilo čistý výdělek o cca 7% oproti roku 2007. O nárůstu byrokracie s tím spojené u brigád trvajících hodinu dvě denně ani nemluvě.
Abychom pokles čistých mezd brigádníkům vykompenzovali a současně v době absolutního nedostatku pracovních sil vůbec dostali lidi do práce, po dohodě s firmami jsme zvýšili hrubé mzdy brigádníků. To bohužel v konečném důsledku znamenalo pro firmy meziročně 17-25% zdražení lidské práce. S tím souvisel od ledna 2008 logický postupný pokles objednávek a ztráta několika partnerů. A tím i výdělků pro brigádníky v řádu milionů korun ročně. V porovnání s prvním pololetím 2007 dosahovaly počty míst pro brigádníky v prvním pololetí 2008 jen 63-96%.
Mnoho partnerů si nyní naše brigádníky vůbec nemůže dovolit. Navýšení fakturační ceny díky zvýšeným hrubým mzdám jim zcela vymazalo jejich marži u dlouhodobých smluv s jejich klienty. A prodělávat na každé zakázce si nikdo dlouho dovolit nemůže.
Zase se ukázalo, že cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly. V tomto případě rozhodnutími úřadníků a ministrů od zeleného stolu.

20. června 2008
V pátek 20. června 2008, rok a den po oficiálním představení koncepce značky Ethnic Friendly zaměstnavatel, se v budově Úřadu práce Brno-město uskutečnila třetí slavnostní certifikace nositelů značky Ethnic Friendly zaměstnavatel. Certifikát převzali zástupci 7 zaměstnavatelů - Ing. Radovan Burkovič (JOB-centrum Ostrava, s.r.o.), JUDr. Jitka Lorková (Úřad práce v Blansku), Ing. Jiří Urban (Nová Mosilana, a.s.), PhDr. Helena Vařbuchtová (PAPÍRNY BRNO a.s.), Soňa Vašíčková (Český západ o.s.), Mgr. Monika Watzková (Qisda Czech s.r.o.) a Ing. Zdeněk Semerád (Úřad práce ve Zlíně) - na snímku zleva doprava držící certifikáty :

Zástupci oceněných firem a institucí
Každý zástupce oceněného zaměstnavatele přitom představil svoji společnost a pohovořil o vlastních zkušenostech se zaměstnáváním menšin. Po udílení certifikátů následovala krátká konference - setkání zaměstnavatelů se zástupci kontrolních orgánů a výměna poznatků o zajišťování rovného zacházení a antidiskriminační právní úpravě.

12. června 2008
Francouzsko-česká obchodní komora ve spolupráci s Krajskou hospodářskou komorou Moravskoslezkého kraje, Alliance Française Ostrava a TOP Orlová uspořádaly pro zástupce firem ostravského regionu v krásném prostředí Hornického muzea OKD na Landeku 1.ostravský turnaj v pétanque. V konkurenci 28 zúčastněných tříčlenných družstev různých firem a institucí získalo družstvo JOB-centrum Ostrava, s.r.o. překvapivě třetí místo a odneslo si kromě diplomů i tekutou cenu od Jana Bechera. A samozřejmě sadu pétanq pro další trénink. Zastoupena byla všechna "oddělení" naší společnosti - dispečink Andrea Karpytová,mzdy Helena Golichová a vedení Ing.Radovan Burkovič. Výsledková listina a část fotogalerie (celá zde) :

Diskuse u košonka s kapitánem týmu soupeře Naši nejpříjemnější soupeři třetí místo tým JOB-centrum Ostrava, s.r.o. Stupně vítězů Diplom

4. června 2008
Nejen pro účastníky a finalisty soutěže Podnikatel roku 2007 České republiky, pořádané celosvětově auditorskou firmou Ernst & Young , se uskutečnila v kongresových prostorách Hotelu Andel´s Praha konference "Na cestě od malé společnosti k velké: Jak efektivně zvládat růst – lidé a finance." Odborná část byla doplněna vysoce ceněnou účastí letošních vítězů soutěže Podnikatel roku 2007 ČR s prezentací jejich názorů, zkušeností a možností klást jim různé otázky z pléna. Pár záběrů z fotogalerie (celá zde) :

Pohled do konferenčního sálu Hotelu Andel´s Vítězové jednotlivých kategorií soutěže Podnikatel roku 2007 ČR Na konferenci byl i zástupce a účastník soutěže Podnikatel roku Ing.Radovan Burkovič, jednatel JOB-centrum Ostrava, s.r.o.

5. května 2008
Statistická data 2007 - všechna čísla jsou vyšší než v roce 2006 ! U 173 podniků, firem a institucí na Ostravsku JOB-centrum zaměstnalo celkem 3.523 brigádníků. Vyplatili jsme našim brigádníkům více jak 43.374.000,- korun v hrubých mzdách. Odpracováno bylo 98.579 osmihodinových směn (čili řádově 788.632 hodin). Průměrná roční hrubá mzda na 1 brigádníka činila 12.311,- Kč. Průměrně odpracoval 1 brigádník 28 směn za rok (více jak 1 měsíc).

17. dubna 2008
Nedostatek pracovních sil řeší agentury práce širším rozprostřením sítí. JOB-centrum Ostrava, původně od založení v roce 1990, již od roku 1996 zaměstnávalo sporadicky i důchodce, matky na mateřské dovolené a zaměstnance, kteří měli brigádu jako druhou práci, přivýdělek. Po roce 2000 se to stalo pravidlem a přibyli i nezaměstnaní neevidovaní na Úřadu práce. Po novele Zákoníku práce v roce 2004, která nezaměstnaným evidovaným na ÚP dovolila s různými omezujícími limity i částečné zaměstnání a současně pobyt v evidenci ÚP, přibyli v roce 2005 i nezaměstnaní evidovaní na Úřadu práce. V tomto okamžiku jsme tedy otevření všem zájemcům o práci a původní heslo "JOB-centrum - brigády pro studenty" můžeme dnes parafrázovat jako "JOB-centrum - brigády pro studenty každého věku".
To samo o sobě ovšem nestačí. JOB-centrum je známo svým komplexním přístupem a péčí o své brigádníky, ať již pracující nebo jen potencionální zájemce o práci vedený v databázích společnosti. Jen tak může v "boji" o zaměstnance na pracovním trhu uspět a nabízet je firmám. A „Proč volíte JOB-centrum ? Protože Vám dává :“

 • denně v průměru přes 360 volných míst
 • denně v průměru výběr z 200 různých pracovišť a prací
 • denně v průměru práci u více než 150 firem Ostravska a měst v okolí
 • denně na výběr směry ranní, odpolední, noční, zkrácené i víkendy
 • širokou paletu druhů prací (výroba, potravinářství, stavebnictví, služby, reklama ...)
 • zdarma komplexní péči na 1 místě (registrace, smlouvy, práce, mzdy, daně, potvrzení)
 • zdarma registraci osobně nebo dálkově po internetu
 • zdarma aktuální nabídku brigád na míru SMS na Váš mobil
 • zdarma aktuální nabídku brigád na míru na Váš email
 • zdarma zasílání mezd na Vaše konto nebo složenkou na zvolenou adresu
 • zdarma zasílání docházkových lístků a formulářů odpovědní obálkou.

28. února 2008
Po podání přihlášky a úspěšném absolvování místního ověřovacího šetření prováděného zástupcem IQ Roma servis, o.s. Mgr.Petrem Kubačkou, jsme vyhověli podmínkám stanoveným pro udělení značky Ethnic Friendly zaměstnavatel. JOB-centrum Ostrava, s.r.o. se stalo devátým nositelem značky v České republice a prvním v Moravskoslezském kraji :

ethnic friendly

Jde o další potvrzení naší dosavadní běžné praxe v rovném přístupu k zákazníkům z řad firem a brigádníků, což samozřejmě zahrnuje i rovný přístup v otázce etnik. Pravidla pro udělení a užívání značky Ethnic Friendly zaměstnavatel mj. vyžadují :
- dodržovat platné právní předpisy upravující rovné zacházení a zákaz diskriminace, včetně předpisů Evropských společenství.
- jednat v souladu se zásadou rovného zacházení. Stanovat rovné podmínky a kritéria pro výběr pracovníků, uplatňovat nediskriminační přístup při vybírání uchazečů o zaměstnání a přijímání pracovníků, při jejich vzdělávání a rozvoji, při odměňování a při povyšování pracovníků a také v dalších oblastech vztahu k zaměstnancům.
- prostřednictvím vnitřních předpisů či opatření zajišťovat nediskriminační prostředí a vztahy jak k zaměstnancům a mezi nimi, tak k dalším osobám (např. uchazeči o zaměstnání, dodavatelé).
- vhodným způsobem zajišťovat důsledné a včasné řešení stížností na diskriminační jednání (např. pověřená osoba) a vhodným způsobem informuje o možnosti podat stížnost.
- jednáním navenek a činností vnímanou veřejností nepřispívat k diskriminaci či k předsudkům vůči osobám pro jejich etnický původ.

20. února 2008
Ve finále soutěže Podnikatel roku 2007 České republiky, pořádaném celosvětově auditorskou firmou Ernst & Young , bylo i JOB-centrum Ostrava. Respektive spoluzakladatel a spolumajitel Ing.Radovan Burkovič, jednatel společnosti. Osmnáct let podílu na budování firmy, zaměřené na brigády pro studenty, ale nejen pro ně, odměnila odborná porota jeho účastí mezi 7 finalisty v Moravskoslezském kraji.
Celostátní kolo soutěže Podnikatel roku 2007, jehož byl Ing.Burkovič jedním ze semifinalistů, proběhlo jako slavnostní galavečer za přítomnosti vzácných hostů v Paláci Žofín v Praze 20.února 2008. Jako nejlepší byl vyhodnocen Tomáš Březina, zakladatel a 100% vlastník firmy BEST, a.s., výrobce betonových stavebních a okrasných prvků pro ztvárnění zahradní architektury.

Tomáš Březina, zakladatel a 100% vlastník firmy BEST a.s., Podnikatel roku 2007 ČR

Vítěz celostátního kola bude reprezentovat podnikatelský stav České republiky na mezinárodním finále Entrepreneur Of The Year® v Monte Carlu v červnu 2008. Více na www.podnikatelroku.cz.

6. února 2008
Po úspěšném složení vstupních ověřovacích testů online u Sdružení obrany spotřebitelů jsme obdrželi potvrzení naší dosavadní běžné praxe v přístupu k zákazníkům z řad firem a brigádníků - právo užívat Kodex nediskriminujícího podnikatele a s tím související značku :

Kodex SOS Kodex SOS

4. února 2008
Ve finále Podnikatel roku 2007 v Moravskoslezském kraji bylo i JOB-centrum Ostrava, respektive spoluzakladatel a spolumajitel Ing.Radovan Burkovič, jednatel společnosti. Osmnáct let podílu na budování firmy, zaměřené na brigády pro studenty, ale nejen pro ně, odměnila odborná porota jeho účastí mezi 7 finalisty v Moravskoslezském kraji.
Vyhodnocení krajského kola se konalo v pondělí 4.2.2008 v předsálí budovy Moravskoslezského kraje za účasti hejtmana kraje Ing.Evžena Tošenovského, předsedy poroty a zároveň Podnikatele roku 2006 v ČR i Moravskoslezském kraji Ing.Pavla Juříčka z BRANO GROUP, PhDr. Magdy Habrmanové, CSc., ředitelky Krajské hospodářské komory Moravskoslezského kraje, zástupců pořádající auditorské firmy Ernst & Young a médií. Jako nejlepší byl vyhodnocen Tadeáš Franek, ředitel třinecké firmy REFRASIL, s.r.o., výrobce žáruvzdorných materiálů.

Tadeáš Franek, ředitel třinecké firmy REFRASIL, s.r.o., Podnikatel roku 2007 Moravskoslezského kraje

Celostátní kolo soutěže Podnikatel roku 2007, jejímž je Ing.Burkovič jedním ze semifinalistů, proběhne jako slavnostní galavečer za přítomnosti vzácných hostů v Paláci Žofín v Praze 20.února 2008. Bude tečkou na závěr Podnikatelské konference, konané v kongresových prostorách Mövenpick Hotel Praha. Vítěz celostátního kola bude reprezentovat podnikatelský stav České republiky na mezinárodním finále Entrepreneur Of The Year® v Monte Carlu v červnu 2008.
Více na www.podnikatelroku.cz.

10. ledna 2008
Jako první ze všech stávajících členů Krajské hospodářské komory Moravskoslezského kraje jsme odbrželi právo užívat Etický kodex člena Hospodářské komory České republiky s pořadovým číslem 158/0001.

Etický kodex HK ČR

2. ledna 2008
Výplatní termíny v lednu 2008 pouze za práci v roce 2007. Rozsáhlá novelizace několika desítek zákonů v tzv. Reformně veřejných financí (Zákon o stabilizaci veřejných rozpočtů) z konce října 2007 přinesla mnoho změn i nám. Přes 127 stran dílčích úprav bylo nutné nejprve zkompletovat se stávajícím textem zákonů, následně zjistit dílčí změny a teprve poté i vzájemné působení změn v zákonech mezi sebou navzájem. Na to všechno připravit systém práce a software pro počítače. Ovšem změny např. v Zákoníku práce se udály až v průběhu prosince 2007, což do poslední chvíle znemožňovalo jakoukoliv smysluplnou přípravu roku 2008. Výsledkem je stav, kdy první mzdy za práci v lednu 2008 obdržíte až v 6.února 2008. Ne co 14 dní, jak jste zvyklí. Lednové výplatní termíny 9.1. a 23.1.2008 budou určeny pouze pro výplatu mezd za práce z prosince 2007. Tato situace nás netěší, nicméně nebylo v našich silách tak rozsáhlé změny v průběhu pár týdnů zkompletovat.

1. ledna 2008
Připravili jsme pro Vás Stručného průvodce novinkami v zaměstnávání platnými od 1.1.2008. Činnost pracovní agentury je složitým křížením paragrafů Zákona o zaměstnanosti, Zákoníku práce, Zákona o dani z příjmu, Zákona o DPH a celé řady zákonů upravujících oblast zdravotního, sociálního a úrazového pojištění. Do posledních chvil roku 2007 bylo díky balíkům zákonných změn nejasné, jakým způsobem Vám budeme poskytovat služby v roce 2008. Dnes můžeme říci alespoń níže uvedené :

1. Věkové omezení dle Zákoníku práce pro mladší 18-ti let

Novela nového Zákoníku práce v § 79 stanovuje že délka stanovené týdenní pracovní doby nesmí překročit u zaměstnanců mladších 18 let u všech zaměstnavatelů celkem 40 hodin týdně s tím, že délka směny v jednom dni nesmí přesáhnout 8 hodin (typicky středoškoláky a učně). Mladiství také nesmí dělat přesčasy a nesmí na noční práce. Podmínkou nástupu do práce je věk min. 15 let a ukončení školní docházky, což je bohužel dle školského zákona školní rok včetně letních prázdnin.

2. Možnost práce současně se zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání na ÚP

Každý uchazeč o zaměstnání na Úřadu práce si může u JOB-centra vydělat brigádně max. 3.999,- Kč hrubého měsíčně,tj. méně než polovinu minimální mzdy) a zároveň nesmí odpracovat týdně více než 19,5 hodiny (tj. méně než polovinu týdenní pracovní doby). Jen tak může být současně evidován na ÚP a pobírat podporu v nezaměstnanosti. Výdělky dosažené u několika zaměstnavatelů v průběhu 1 měsíce se sčítají a překročení si musí hlídat pracovník sám. Stejně tak se sčítají odpracované hodiny za týden a pracovník si to musí hlídat sám. Uchazeč o zaměstnání je povinen Úřadu práce předem ohlásit a poté do 8-mi dnů doložit výkon práce, její rozsah a výši odměny.

3. Evidence odpracované doby pro účely poskytování podpory v nezaměstnanosti

Nárok na podporu v nezaměstnanosti má osoba, která v posledních 3 letech před zařazením do evidence ÚP vykonávala zaměstnání alespoň po dobu 6 měsíců. Za výkon zaměstnání se považuje pouze takové zaměstnání, ze kterého bylo odváděno sociální pojištění a některé náhradní doby (péče o děti do 4 let ap.). Za výkon zaměstnání se nepovažuje zejména doba studia a práce na krátkodobých brigádách, které mají všichni pracovníci na JOB-centru.

4. Sociální dávky a dávky státní sociální podpory

Příjem získaný od JOB-centra ovlivňuje nárok na dávky státní sociální podpory (přídavky na dítě, příspěvek na bydlení) a je Vaše povinnost tento příjem přiznat. Jediná výjimka je příjem studenta v období července a srpna. Pokud pobíráte sociální dávky od sociálního odboru obecního úřadu, např. doplatek do životního minima, je zde povinnost přiznat veškeré příjmy, a to i včetně července a srpna.
Ženy na mateřské a rodičovské dovolené si mohou vydělávat neomezeně, aniž ztratí nárok na výplatu mateřské či rodičovského příspěvku.

5. Zdravotní pojištění, sociální nemocenská, důchody

Při příležitostných brigádách se dle zákona neplatí sociální pojištění. Při příležitostných brigádách dle zákona není nárok na nemocenskou ani dovolenou, odpracovaná doba se Vám nezapočítává do nároku na starobní důchod. Jde jen o brigádu, ne o trvalý pracovní poměr. Z Vaší mzdy se však bude srážet zdravotní pojištění ve výši 4,5%. Dalších 9 % z hrubé mzdy za Vás odvede JOB-centrum ze svých prostředků.

6. Daň z příjmu, zvýhodnění zdravotně postižených

Daň z příjmu činí 15% z tzv. superhrubé mzdy (hrubá mzda zvýšená o 9 % zdravotního pojištění). Pokud podepíšete Prohlášení k dani, bude Vám sražená daň po ukončení roku 2008 na základě Vaší žádosti v roce 2009 vrácena. Při brigádách u JOB-centra pro Vás není výhodné žádat o slevy na dani již v průběhu roku, protože byste neobdrželi maximální možnou částku vrácené daně. Příklad zdanění v roce 2008 naleznete zde
Osoby se zdravotním postižením, poživatelé plně nebo částečně invalidních důchodů, mají díky slevám na dani možnost mít vratku daně ještě vyšší (nutno uvést v Prohlášení k dani a doložit).

7. Máte další otázky, na které jste tady nenašli odpověď ? Zkuste FAQ pro brigádníky.

8. Máte další otázky, na které jste nenašli odpověď tady ani v části FAQ pro brigádníky ? Napište nám ji.
Kontakt :
JOB-centrum Ostrava, s.r.o.
koleje VŠB-TUO, přízemí spojovací chodba J kancelář č.107, Studentská 1770/1, Ostrava Poruba, 700 32
Mobil: +420 603 451 105 záznamník, Otevřeno Pondělí 09 - 15 hodin
E-mail: info@jobcentrum.cz
 
© 1990 - 2021 JOB-centrum Ostrava, s.r.o.