2014 <-|           Novinky v roce 2013           |-> 2012     

18.prosince 2013
Mnoho štěstí v Novém roce 2014 Vám přeje JOB-centrum Ostrava, s.r.o.. Poslední mimořádný výplatní termín roku 2013 byl dnes, ve středu 18.12.2013. Od soboty 21.12.2013 do neděle 6.ledna 2014 je naše kancelář pro veřejnost uzavřena. První novoroční výplatní termín je ve středu 8.1.2014. Docházkové lístky nutno odevzdat opět klasicky do pondělní půlnoci.

PF 2014

15. prosince 2013
OSTRAVSKÝ PODNIKATEL RADOVAN BURKOVIČ NA VŠP. (převzato z aktualit webu www.vsp.cz)
Asi každý, kdo si někdy potřeboval na Ostravsku přivydělat, zná agenturu JOB-centrum Ostrava. Málokdo ale ví, jak to bylo s jejím vznikem a co všechno dnes pracovní agentury zažívají. O tom všem vyprávěl zakladatel a spoluvlastník agentury JOB-centrum Ostrava Radovan Burkovič 9. prosince 2013 na Vysoké škole podnikání.
Radovan Burkovič zakládal firmu společně se spolužáky z Vysoké školy báňské krátce po revoluci. Zavzpomínal také na svého kantora Doc. Jüngera, zakladatele Vysoké školy podnikání. Připomněl, že k podnikání je potřeba svoboda a co nejméně byrokracie. Agentura má za sebou 24 let zkušeností se zajišťováním krátkodobých i dlouhodobých brigád na Ostravsku, výjezdních brigád v jeho okolí i pobytových v rámci celé ČR. Přivýdělek nabízí nejen studentům, ale i matkám na mateřské dovolené, seniorům i nezaměstnaným. Právě problému byrokracie v oblasti práce se R. Burkovič věnuje také dlouhodobě. Je prezidentem Asociace pracovních agentur.6. prosince 2013
Na jubilejním 20.ročníku veletrhu Učen, středoškolák a vysokoškolák a JOBfair 2013 se prezentovalo JOB-centrum Ostrava, jediná agentura práce s tradicí nabídek brigád pro studenty.
V areálu výstaviště Černá Louka v Ostravě 1 proběhl největší veletrh školství v Moravskoslezském kraji, výstava Učeň, středoškolák, vysokoškolák. Je určena zejména žákům devátých tříd, jejich rodičům a ostatním zájemcům o studium na středních školách všech typů. Mladí lidé a rodiče mají jedinečnou příležitost získat souhrnné informace o aktuálním dění v oblasti vzdělání. Vše o odborné přípravě, o problematice ve školství, studijních kurzech a stážích v zahraničí se dozví na jednom místě a mají tak možnost porovnat jednotlivé školy a obory. Hlavním cílem výstavy je, aby si každý vycházející žák nebo student našel tu správnou střední či vysokou školu. JOB-centrum Ostrava se zde prezentovalo jako jediná agentura práce s tradicí nabídek pro studenty. Na příležitostných brigádách v době studia si mohou mladí lidé nejlépe ověřit, jak to vypadá v praxi a co je po ukončení studia případně čeká. Ani současný přivýdělek samozřejmě není k zahození.27. listopadu 2013
JOB-centrum a zelená doprava.
V dřevních dobách využívali zaměstnanci JOB-centrum Ostrava výhradně MHD Ostrava. Znamenalo to sice maximálně 2-3 návštěvy firem denně, protože spoje mimo špičku jezdily ještě méně než dnes, ale nasazením více osob se dalo partnery objíždět. S nástupem pobytových brigád to už možné nebylo. Olomouc, Vyškov, Žatec a další lokality bylo mimo dosah, vlak tehdy jel z Ostravy do Prahy 8-10 hodin. Dálnice na Prahu začínala až v Brně. Začala léta plodné spolupráce s jednou z prvních soukromých autopůjčoven na Severní Moravě po Listopadu 89´, Auto Zeman Nový Jičín.
Přinesla leckteré vtipné okamžiky. Třeba když bylo oblíbeným sportem krást stěrače. Zaměstnanec JOB-centra ráno usedal do vypůjčeného vozu na parkovišti u kolejí VŠB a ihned nadával - ten blbec zloděj stěrače jen zničil, ani ukrást je neuměl! Byly pokroucené a v divné poloze. Teprve po nastartování, až položil ruce na volat, mu stěrače začaly překážet. Zloděj nebyl žádný blbec a troškař, nekradl stěrače, ukradl rovnou celé čelní sklo a vykradl obsah vozu. Včetně rádia a náhradní pneumatiky.
Nebo jindy, když jsme naléhavě potřebovali vůz a půjčovna zela prázdnotou, dostali jsme alespoň dvanáctsettrojku, tedy dodávku. Jezdit s prázdnou nákladní dodávkou po moravských cestách nebyla žádná legrace. Teprve poté bylo rozhodnuto pořídit zahraniční spolehlivý vůz, když první Škoda 120 více stála, než jezdila.
Dnes už má JOB-centrum vozů k dispozici několik, ale paradoxně doba internetu a mobilní komunikace ježdění nepřeje. Více času trávíme u obrazovky počítače. Jezdit do kanceláře a po okolí autem, když to máte 5-10 kilometrů, je tedy nesmysl. I když MHD k Vám nezajíždí nebo sporadicky. Řešením je kolo, ovšem to znamená mít ho kde schovat, kde se osprchovat a převléknout. Až nástup elektro kol tuto věc vyřešil. Šlapání už není dřina, pomáhá mi elektřina, zní slogan Topkola z ostravských Třebovic, kde JOB-centrum elektro kola testovalo. Protože to bylo na podzim 2012, bylo rozhodnutí odloženo na jaro 2013. To se přihlásily o slovo elektrické skútry. Testovali jsme postupně značky EON Emax a 2 stroje od Akumoto.


Protože zastoupení EON bylo až v Českých Budějovicích či Brně a Akumoto nabídlo jen slabší stroj, elektro skútr jsme nekoupili. Vrátili jsme se k elektro kolům a od podzimu tak můžete vidět zaměstnance JOB-centra brázdit ulice a cyklostezky na stříbrném skládacím elektro kole Agogs Silver GO firmy Ekolo.cz. Pořízeném navíc v příjemné ceně v outletu. Příspěvek ostravskému ovzduší i svému zdraví stál za to.7. listopadu 2013
Ukončení stavebních prací v objektu sídla JOB-centrum Ostrava, nové značení.
Půlroční nepohodlí našich zákazníků, diskomfort, hluk a prach, je u konce. V budově A kolejí a menz Vysoké školy báňské - Technické Univerzity Ostrava, kde už 24 let sídlíme, proběhla postupně od 15.dubna do 30.října 2013 výměna oken, zateplení obvodového pláště a střechy. Postihla i naše kanceláře, schodiště, chodby a přístupové cesty.
Na severním příjezdu od ulice Opavské tak už neuvidíte na budově A velký banner "www.jobcentrum.cz", který visel na zábradlí starého balkonu. Rovněž čelní jižní stěna budovy A příchodu k našim kancelářím od autobusových zastávek zcela změnila podobu. Pásová kovová okna s nápisy "JOB-centrum" a "brigády" nahradila úsporná plastová okna menšího rozměru i počtu. Na naše sídlo tak nově upozorňuje nápis vedle vstupu do budov A, B.
Fotogalerii z průběhu rekonstrukce naleznete zde. Děkujeme Vám všem za trpělivost a pochopení.

4. září 2013
JOB-centrum Ostrava se opět zúčastnilo tradiční Burzy práce a rekvalifikací.
Nemáte práci? Hrozí Vám ztráta práce? Chcete změnit kvalifikaci? Představu o pracovních příležitostech jste si mohli udělat na Burze práce a rekvalifikací v Domě techniky v Ostravě-Mariánských Horách. Zájemci mohli poznat možnosti rekvalifikačních kurzů v dělnických i technických profesích, v administrativě i službách. Nabídky práce i rekvalifikací s nabídkami poradenských center byly hezky na jednom místě. Akci pořádá opakovaně DTO CZ ve spolupráci s Úřadem práce v Ostravě. Vstup pro všechny zájemce byl zdarma.15. srpna 2013
V areálu Kolejí VŠB-TU Ostrava, kde sídlí JOB-centrum Ostrava, s.r.o., proběhlo dnes požární cvičení.
Naši zákazníci mohli být dnes ráno od 9 hodin svědky cvičného zásahu Hasičského záchranného sboru města Ostravy na výškové budově B, sousedící s našimi kancelářemi, ale mající společný vchod a vrátnici. Samotný cvičný zásah probíhal ve 12.patře sousední budovy B, kolejí VŠB-TU Ostrava a hasiči při něm kromě vypnutí všech přívodů médií natahovali hasební techniku po schodišti až do 12.patra a nacvičovali evakuaci osob zvenčí žebříkem. Ten sice dosáhnul jen do 10.patra, ale i tak je pokrokem oproti dřívější technice s maximálně 5 patry. Po necelé půl hodině byl zásah ukončen. Z průběhu zásahu jsme pořídili fotografie:

Provoz našich kanceláří přerušen nebyl. Ten je stále komplikován jen probíhající rekonstrukcí budovy A. Aktuálně se jedná o výměnu opláštění budovy, rekonstrukci střechy, rekonstrukci rozvodů vody, malování prostor a výměny nábytku. průběh rekonstrukce dokumentujeme ve fotogalerii.

1. srpna 2013
V důsledku zvýšení minimální mzdy se zvýšila nejen hranice maximálního povoleného výdělku osob evidovaných na ÚP, ale také povinné zdravotní pojištění pro samoplátce.
Možnost práce současně se zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání na ÚP - Každý uchazeč o zaměstnání evidovaný na Úřadu práce si může u JOB-centra vydělat brigádně od 1.8.2013 max. 4.250,- Kč hrubého měsíčně, tj. max. polovinu od srpna zvýšené minimální mzdy (8.500,- Kč). Jen tak může být současně evidován na ÚP a tím mít hrazeno povinné zdravotní pojištění státem. Výdělky dosažené u několika zaměstnavatelů v průběhu 1 měsíce se sčítají a překročení si musí hlídat pracovník sám (viz §25 odst.1 písm. a) a odst.3 Zákona o zaměstnanosti č. 435/2004 Sb.).
Nejpozději v den nástupu na brigádu je povinen Úřadu práce doložit Dohodu o pracovní činnosti, po skončení měsíce také výši výdělku. Na dobu, kdy uchazeč dostává mzdu v rámci přivýdělku, se mu pozastavuje výplata podpory v nezaměstnanosti.
Zdravotní pojištění, sociální pojištění, nemocenská, důchody - Zaměstnání u JOB-centra nepodléhá sociálnímu (nemocenskému) pojištění dle § 6 Zákona o nemocenském pojištění č.187/2006 Sb. a podle § 5 písm. a) bod 6 Zákona o veřejném zdravotním pojištění 48/1997 Sb. nepodléhá ani zdravotnímu pojištění. Nevzniká nárok na dávky nemocenského pojištění, dovolenou na zotavenou a odpracovaná doba se nezapočítává jako doba zaměstnání rozhodná pro stanovení nároku na podporu v nezaměstnanosti. Pokud nejste zdravotně pojištěni jinak (v jiném zaměstnání, student, žena na mateřské, důchodce atp.) musíte se přihlásit na své zdravotní pojišťovně jako samoplátce a platit si zdravotní pojištění sami (zdravotní pojištění činí 13,5% z minimální mzdy, minimální mzda je od 1.8.2013 navýšena na 8.500,- Kč, povinné zdravotní pojištění samoplátce se zvýšilo na 1.148,- Kč/měsíc).

25. května 2013
Konference v Poslanecké sněmovně 22.5.2013 - Agenturní zaměstnávání, právní úprava a praxe - výstupy, materiály, prezentace.
JOB-centrum Ostrava, s.r.o. je aktivním členem Asociace pracovních agentur, o.s. (APA). Mj. také osobou svého jednatele Ing.Radovana Burkoviče, který je v současnosti prezidentem APA. V návaznosti na práci APA v Radě Hospodářské a sociální dohody Vlády ČR se APA stala partnerem a členem Přípravného výboru konference Agenturní zaměstnávání – právní úprava a praxe, která se uskutečnila ve středu dne 22. května 2013 v budově Poslanecké sněmovny PČR v Praze na Malé Straně.

1.jpg 2.jpg

Níže naleznete první výstupy, materiály a prezentace, probírané na konferenci:


Program konference po změnách.Představení Asociace pracovních agentur - Ing. Radovan Burkovič, prezident Asociace pracovních agentur (APA).


Právní úprava agenturního zaměstnávání - akreditace, současný stav - JUDr. Jiří Vaňásek, ředitel odboru služeb trhu práce, Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV).


Právní úprava pracovnělékařských služeb - MUDr. Anežka Sixtová, vedoucí odd. hygieny práce a pracovního lékařství, Ministerstvo zdravotnictví (MZdr).


Význam agenturního zaměstnávání pro flexibilitu pracovního trhu z pohledu APPS - Ing. Jan Kozina, člen Prezidia Asociace poskytovatelů personálních služeb (APPS).


Význam agenturního zaměstnávání pro flexibilitu pracovního trhu z pohledu APA - Ing. René Kuchár, člen Výboru APA.


Zdravotní způsobilost a pracovnělékařské služby u agenturních zaměstnanců - doc. MUDr. Milan Tuček, CSc., předseda Společnosti pracovního lékařství České lékařské společnosti J. E. Purkyně.


Poznatky z kontrol v oblasti pracovních vztahů a podmínek a z oblasti bezpečnosti práce - Ing. Jiří Macíček, náměstek generálního inspektora, Státní úřad inspekce práce (SÚIP).


Nemoci z povolání a pracovní lékařství - MUDr. Vladimír Valenta, Ph.D., náměstek ministra zdravotnictví pro ochranu a podporu veřejného zdraví - Hlavní hygienik ČR (MZdr).


ČMKOS a agenturní zaměstnávání - JUDr. Vít Samek, vedoucí právního a sociálně ekonomického oddělení, Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS).


Zkušenosti asociací pracovních agentur z pohledu APPS - Luboš Rejchrt, viceprezident APPS.


Zkušenosti asociací pracovních agentur z pohledu APA - Ing. Radovan Burkovič, prezident APA.


Závěr konference - Bc. Libuše Bělohlávková, předsedkyně Stálého výboru pro sociální a zdravotní problematiku Rady vlády pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci.

23. dubna 2013
JOB-centrum Ostrava se zúčastnilo druhého ročníku Burzy práce.
Nemáte práci? Hrozí Vám ztráta práce? Chcete změnit kvalifikaci? Představu o pracovních příležitostech jste si mohli udělat na Burze práce. Zatímco první ročník této akce probíhal v Domě kultury Ostrava, v komornějším prostředí Domě techniky v Ostravě-Mariánských Horách měli zájemci možnost poznat nabídku pracovních agentur, rekvalifikačních kurzů v dělnických i technických profesích, v administrativě i službách a některých regionálních zamětsnavatelů. Nabídky práce i rekvalifikací s nabídkami poradenských center byly hezky na jednom místě. Akci pořádal DTO CZ ve spolupráci s Úřadem práce v Ostravě. Vstup pro všechny zájemce byl zdarma.

Video z akce na portálu Youtube.

15. dubna 2013
Stavební práce v objektu sídla JOB-centrum Ostrava zasáhnou i naše kanceláře a přinesou půlroční nepohodlí našim zákazníkům.
Omlouváme se všem našim zákazníkům za diskomfort, hluk a prach. V budově A kolejí a menz Vysoké školy báňské - Technické Univerzity Ostrava, kde už 24 let sídlíme, probíhá postupně od 15.dubna do 30.října 2013 výměna oken, zateplení obvodového pláště a střechy. Postihne i naše kanceláře, schodiště, chodby a přístupové cesty.

Samotná výměna v kancelářích sice bude otázkou některého víkendu, avšak přípravy na ni budou probíhat v pátek před ním a dozvuky, podle rychlosti řemeslníků, mohou pokračovat celý následující týden.

Další výměny budou probíhat na přístupových chodbách, schodištích a podestách. Podle zkušeností z vyšších pater budovy se bude jednat o vytloukání kovových rámů, rozbrušování zebetonovaných pacek, řezání překladů a příček hydraulickou pilou, zarovnávání otvorů sbíjecími kladivy, mokré zdění nového ostění, montáž okenních rámů, pěnování, montáž parapetů, základní omítky, štukování, malba. To všechno přinese hluk, prach a kluzkou špínu na příchodech ke kanceláři.
V okolí budovy bude stát lešení a při demontáži obvodových zdí mohou do okolí padat odletující kusy omítek a další materiál. Doporučujeme proto chodcům striktně používat vyznačené přístupové cesty a automobilistům jiné parkoviště v areálu, než mezi budovami A, B.
Z průběhu rekonstrukce zde budeme umísťovat fotografie. Děkujeme za pochopení.

22. března 2013
JOB-centrum Ostrava zveřejnilo výsledky roku 2012.
Agentura práce JOB-centrum Ostrava zveřejnila výsledky roku 2012. Konstatovala, že rok 2012 se rozjel rozpačitě. Ukázalo se, že krize v žádném případě zažehnána nebyla. Poptávka po brigádnících nebyla nijak závratná. S příchodem jara, lepšího počasí pro stavební a zemní práce, se mírně zvýšila poptávka. Spíše se však ukázalo, že na potřebu brigádníků mají vliv velké akce, typicky v Ostravě termín otevření nového obchodního komplexu Nová Karolina, který přinesl mnoho míst pro brigádníky. Stejně jako v letech 2009-2011 jsme doporučovali brigádníkům neváhat a v brigádách si příliš nevybírat. Nabídka brigády by totiž mohla být nadlouho tou poslední. Lepší vrabec v hrsti, nežli holub na střeše. A ukázalo se to jako velmi praktické, oproti roku 2011 stoupla nabídka brigádnických míst celoročně jen o necelých 10%.
Kompletní výsledky jsou v porovnání s předchozími lety jsou níže, vývoj hrubých mezd od roku 1996 v přiloženém grafu:
Statistická data roku 2012 (v porovnání s roky 2011, 2010, 2009 a 2008).
U 97 podniků, firem a institucí na Ostravsku jsme zaměstnali celkem 1.927 brigádníků (2001 86 / 2.055, 2010 102 / 1.847, 2009 89 / 1.777, 2008 147 / 2.533).
Vyplatili jsme našim brigádníkům více jak 33.413.000,- korun v hrubých mzdách (2011 33,6 mil. Kč, 2010 33,6 mil. Kč, 2009 26,5 mil. Kč, 2008 31,2 mil. Kč).
Odpracováno bylo 62.000 osmihodinových směn, čili řádově 496.000 hodin (2011 70.000 směn, 2010 70.000 směn, 2009 50.961 směn, 2008 73.660 směn).
Průměrná roční hrubá mzda na 1 brigádníka činila 17.340,- Kč (2011 16.380,- Kč, 2010 18.426,- Kč, 2009 14.912,- Kč, 2008 12.330,- Kč).
Průměrně odpracoval 1 brigádník 32 směn za rok (2011 34 směn za rok, 2010 38 směn za rok, 2009 28 směn za rok, 2008 29 směn za rok).
Rok 2013 vypadá na rozdíl od celkové nezaměstnanosti, atakující 600 tis. osob, v nabídce brigádních míst pozitivně. Firmy spoustu věcí řeší pouze brigádníky a nabírání zaměstnanců zastavily. Třeba v lednu 2013 byla nabídka brigád o čtvrtinu vyšší než v lednu 2012. Vzhledem ke zpomalení ekonomiky, danému vývojem ve světě a znásobenému u nás opakovaným zvyšováním daní, však nevidíme výhled nijak optimisticky. Což se potvrdilo poklesem v jarních měsících, kdy teoreticky nabídka brigád vlivem příznivého počasí sezónně stoupá. Stejně jako v letech 2009-2012 proto doporučujeme brigádníkům neváhat a v brigádách si příliš nevybírat. Nabídka brigády by totiž mohla být nadlouho tou poslední. Lepší vrabec v hrsti, nežli holub na střeše.

Vyplacené hrubé mzdy brigádníkům v letech 1996 - 2012

20. března 2013
JOB-centrum nadělovalo
Tradicí se stalo březnové nadělování u JOB-centra. Díky nepružnému systému daňových slev musí brigádníci platit daně po celý rok, přestože jejich výdělky by podléhaly daňovým slevám. Ale jen u jednoho zaměstnavatele měsíčně, kdežto brigádník jich vystřídá za měsíc několik. Takový je zákon. Proto musí každoročně požádat JOB-centrum o zúčtování daní a vrácení přeplatků. Každoročně tak JOB-centrum na přelomu ledna a února zbytečně vynakládá spoustu de facto zbytečné práce na vyřizování slev pro tisíce svých brigádníků. V březnu vyplatilo JOB-centrum na vratkách daní svým brigádníkům přes 3 miliony Kč. Největší vratky pro jednotlivce dosahovaly 25 tisíc korun, s daňovými bonusy atakovaly hranici 30 tisíc. Je dozajista příjemné mít v březnu tak vysoký příjem, ale bylo by ještě příjemnější, kdyby se zákon změnil a brigádníci mohli uplatnit dańové slevy u více zaměstnavatelů v měsíci. Nemuseli by tak na těžce vydělané peníze čekat až do března následujícího roku.

15. ledna 2013
Byli jste u nás v roce 2012 na brigádě?

Je čas vyžádat si zaplacené daně zpět! Neváhejte, zákonný termín je od 15. ledna 2013 do 15. února 2013.

A nejde o malé peníze. Kdo si v průběhu roku 2012 vydělal 10 tis. Kč hrubého, může dostat zpět až 1.800,- Kč, záleží na individuální situaci. Souhrnné informace naleznete zde. V případě nejasností nás neváhejte kontaktovat. Jak o vrácení daní požádat:

 1. O roční zúčtování daně si může požádat každý, kdo měl u nás v roce 2012 příjmy pouze ze zaměstnání, a to buď od jednoho zaměstnavatele, nebo od více zaměstnavatelů postupně za sebou, přičemž JOB-centrum bylo v roce 2012 jeho posledním zaměstnavatelem.


 2. Požádat o roční zúčtování si u nás můžete osobně nebo emailiem (mzdy@jobcentrum.cz) v termínu od úterý 15.ledna 2013, nejpozději však do pátku 15.února 2013. Žádosti DORUČENÉ na JOB-centrum po 15.2.2013 již není možno ze zákona námi zpracovat.


 3. Roční zúčtování daně NELZE provést v případě, že existuje povinnost poplatníka podat daňové přiznání sám (platí zejména při souběhu příjmů ze zaměstnání, příjmů z podnikání, příjmů z pronájmu, příjmu ze zahraničí atp.).


 4. Formulář žádosti Vám bude na požádání :
  • Předán osobně v naší kanceláři na adrese JOB-centrum Ostrava, s.r.o., koleje VŠB-TU Ostrava, budova A 3. patro, Studentská 1770/1, Ostrava-Poruba, v pracovní době od 8 do 16-ti hodin, navíc v pondělí a ve středu až do 17-ti hodin. Zde Vám také pomůžeme s vyplněním formuláře.

  • Zaslán na Vámi uvedenou poštovní adresu.

  • Zaslán emailem na Vámi uvedenou emailovou adresu.

 5. Jestliže roční hrubá mzda za rok 2012 u všech zaměstnavatelů nepřesáhne částku cca 150.000,- Kč, není nutno k žádosti přikládat další doklady – potvrzení o studiu, potvrzení o platbě životního a penzijního pojištění, potvrzení o darování krve, apod. - jelikož uplatněním těchto daňových úlev již nedojde ke zvýšení přeplatku.


 6. Daňové zvýhodnění na vyživované dítě (děti) je možno uplatnit v případě, že hrubá mzda za rok 2012 u všech zaměstnavatelů je vyšší než 48.000,- Kč. K tomuto je nutno předložit doklad o existenci dětí (rodný list, zápis v občanském průkaze), u zletilých dětí navíc potvrzení o studiu.


 7. Pokud existují příjmy i od ostatních zaměstnavatelů, je nutné od nich vyžádat Potvrzení o zdanitelných příjmech a přiložit jej k Žádosti o roční zúčtování daně. Toto se nevztahuje na příjmy zdaněné tzv. srážkovou daní (ta je konečná, nevrací se).


 8. Přeplatky budou vypláceny :

  • Převodem na konto v úterý 19.března 2013, máte-li podanou žádost o zasílání mezd na konto. Doporučujeme Vám využít tento způsob vrácení přeplatků.

  • Hotově ve středu 20.března 2013 v době od 10 do 16-ti hodin.

  • Poštovní poukázkou ve čtvrtek 21.března 2013, pokud si přeplatky nevyzvednete ve výplatním termínu. Česká pošta ji doručí obvykle do 5 dní.


7. ledna 2013
Připravili jsme pro Vás Stručného průvodce novinkami v zaměstnávání platnými od 1.1.2013.
Činnost pracovní agentury je složitým křížením paragrafů Zákona o zaměstnanosti, Zákoníku práce, Zákona o dani z příjmu, Zákona o DPH a celé řady zákonů upravujících oblast zdravotního, sociálního a úrazového pojištění. Překotné změny mnoha zákonů navržené vládou na podzim 2012 a schválené parlamentem po vetech Senátu v prosinci 2012 nakonec na poslední chvíli prezident podepsal. Vyšly ve Sbírkách zákonů těsně před Silvestrem a od 1.1.2013 už začaly platit.
Stejně, jako v letech 2010, 2011 a 2012, se však jedná o podivné paskvily a opozice už ohlásila podání stížností proti jejich znění k Ústavnímu soudu. Další stížnosti proti jednotlivým ustanovením zákonů chystají sdružení zaměstnavatelů i odbory. Je tedy otázkou, jak dlouho a co ze zákonů bude platit.
Pravidla pro brigádníky stručně v bodech - jediná (a negativní) změna pro rok 2013 je u Daní z příjmů pro starobní důchodce bod 8:

1. Omezení zaměstnávat cizince - občany mimo zemí EU a majitele pracovních karet

Zákon o zaměstnanosti v § 66 od 1.1.2012 stanovuje, že agentura práce nemůže zaměstnávat osoby, kterým byla vydána pro práci v ČR zelená karta, modrá karta nebo uděleno pracovní povolení. Dosavadní povolení jsou platná jen po dobu jejich platnosti. Po ukončení jejich platnosti už nebudou Úřadem práce obnovena.

2. Věkové omezení dle Zákoníku práce pro mladší 18-ti let (mladiství)

Zákoník práce v § 79 stanovuje, že délka stanovené týdenní pracovní doby nesmí překročit u zaměstnanců mladších 18 let (typicky středoškoláci a učni) u všech zaměstnavatelů celkem 40 hodin týdně s tím, že délka směny v jednom dni nesmí přesáhnout 8 hodin. Mladiství také nesmí dělat přesčasy a nesmí na noční práce. Podmínkou nástupu do práce je věk min. 15 let a ukončení školní docházky. Zákoník práce však klade spousty omezení osobám do 16-ti let věku (a nazývá je ochranou), proto je míst pro ně naprosté minimum.

3. Omezení pro zdravotně postižené dle Zákona o zaměstnanosti

Zákon o zaměstnanosti v § 66 od 1.1.2012 stanovuje, že agentura práce nemůže zaměstnávat zaměstnance se zdravotním postižením. Smlouvy a dohody s nimi byly platné jen po dobu jejich platnosti, už nesmí být uzavírány nové.

4. Možnost práce současně se zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání na ÚP

Každý uchazeč o zaměstnání evidovaný na Úřadu práce si může u JOB-centra vydělat brigádně od 1.8.2013 max. 4.250,- Kč hrubého měsíčně, tj. max. polovinu od srpna zvýšené minimální mzdy (8.500,- Kč). Jen tak může být současně evidován na ÚP a tím mít hrazeno povinné zdravotní pojištění státem. Výdělky dosažené u několika zaměstnavatelů v průběhu 1 měsíce se sčítají a překročení si musí hlídat pracovník sám (viz §25 odst.1 písm. a) a odst.3 Zákona o zaměstnanosti č. 435/2004 Sb.).
Nejpozději v den nástupu na brigádu je povinen Úřadu práce doložit Dohodu o pracovní činnosti, po skončení měsíce také výši výdělku.
Na dobu, kdy uchazeč dostává mzdu v rámci přivýdělku, se mu pozastavuje výplata podpory v nezaměstnanosti.


5. Evidence odpracované doby pro účely poskytování podpory v nezaměstnanosti

Nárok na podporu v nezaměstnanosti má osoba, která v posledních 2 letech před zařazením do evidence ÚP vykonávala zaměstnání alespoň po dobu 6 měsíců. Za výkon zaměstnání se považuje pouze takové zaměstnání, ze kterého bylo odváděno sociální pojištění a některé náhradní doby (péče o děti do 4 let ap.). Za výkon zaměstnání se nepovažuje zejména doba studia a práce na krátkodobých brigádách, které mají všichni pracovníci na JOB-centru.

6. Sociální dávky a dávky státní sociální podpory

Příjem získaný od JOB-centra ovlivňuje nárok na dávky státní sociální podpory (přídavky na dítě, příspěvek na bydlení) a je Vaše povinnost tento příjem přiznat. Jediná výjimka je příjem studenta v období července a srpna. Pokud pobíráte sociální dávky, např. doplatek do životního minima, je zde povinnost přiznat veškeré příjmy, a to i včetně července a srpna.
Ženy na mateřské a rodičovské dovolené si mohou vydělávat neomezeně, aniž ztratí nárok na výplatu mateřské či rodičovského příspěvku.

7. Zdravotní pojištění, sociální pojištění, nemocenská, důchody

Zaměstnání u JOB-centra nepodléhá sociálnímu (nemocenskému) pojištění dle § 6 Zákona o nemocenském pojištění č.187/2006 Sb. a podle § 5 písm. a) bod 6 Zákona o veřejném zdravotním pojištění 48/1997 Sb. nepodléhá ani zdravotnímu pojištění. Nevzniká nárok na dávky nemocenského pojištění, dovolenou na zotavenou a odpracovaná doba se nezapočítává jako doba zaměstnání rozhodná pro stanovení nároku na podporu v nezaměstnanosti. Pokud nejste zdravotně pojištěni jinak (v jiném zaměstnání, student, žena na mateřské, důchodce atp.) musíte se přihlásit na své zdravotní pojišťovně jako samoplátce a platit si zdravotní pojištění sami (zdravotní pojištění činí 13,5% z minimální mzdy, minimální mzda je od 1.8.2013 navýšena na 8.500,- Kč, povinné zdravotní pojištění samoplátce se zvýšilo na 1.148,- Kč/měsíc).

8. Daň z příjmu, nárok na vrácení sražených záloh na daň z příjmu

Daň z příjmu činí 15% z hrubé mzdy. Pokud podepíšete Prohlášení k dani, bude Vám sražená daň po ukončení roku 2013 na základě Vaší žádosti v roce 2014 vrácena. Při brigádách u JOB-centra pro Vás není výhodné žádat o slevy na dani již v průběhu roku, protože byste neobdrželi maximální možnou částku vrácené daně. Příklad zdanění naleznete zde. To se v roce 2013 netýká osob, které byly k 1.1.2013 starobními důchodci. Dle novely Zákona o dani z příjmu ztratily nárok na základní daňovou slevu. Prohlášení mohou podepsat jen v případě, že uplatňují i jiné slevy (na dítě atp.).

9. Máte další otázky, na které jste tady nenašli odpověď ? Zkuste FAQ pro brigádníky.

10. Máte další otázky, na které jste nenašli odpověď tady ani v části FAQ pro brigádníky ? Napište nám ji.

1.ledna 2013
Mnoho štěstí v Novém roce 2013 Vám přeje JOB-centrum Ostrava, s.r.o.. Poslední mimořádný výplatní termín byl ve středu 19.12.2012. Od soboty 22.12.2012 do úterý 1.ledna 2013 byla naše kancelář pro veřejnost uzavřena. První novoroční výplatní termín je ve středu 9.1.2013. Docházkové lístky nutno odevzdat opět klasicky do pondělní půlnoci.

PF 2013