2018 <-|           Novinky v roce 2017           |-> 2016     


10. prosince 2017

Šťastný Nový rok 2018 Vám přeje Vaše JOB-centrum Ostrava! Dovolujeme si Vás informovat o novoročním provozu. Od pátku 22.12.2017 do pondělí 1.ledna 2017 je naše kancelář pro veřejnost uzavřena. Těšíme se na Vás opět v úterý 2.ledna 2018. První novoroční výplatní termín je ve středu 10.ledna 2018. Docházkové lístky nutno odevzdat opět klasicky do pondělní půlnoci.

PF 2018
4. listopadu 2017

JOB-centrum Ostrava doplňuje databázi, najdete ho proto i na plakátovacích plochách Ostravy.

Ne každý hledá brigády na internetu. Ne každý navštěvuje školy nebo úřady práce, kde na nabídku JOB-centra narazí vždy. Nově ji tak najde na plakátovacích plochách na ulicích celé Ostravy. Stačí k nám zavolat na zveřejněný telefon a vzít si ihned některou z nabízených brigád. Nebo se nechat zdarma zaregistrovat, aby Vám mohla nabídka na míru chodit zdarma jako SMS na mobil nebo email do počítače.

Brigády plakát
29. října 2017

Společnost JOB-centrum Ostrava, s.r.o. zůstává agenturou práce, splnila k 23.10.2017 podmínky prázdninové novely Zákona o zaměstnanosti.

Společnost JOB-centrum Ostrava, s.r.o. zůstává agenturou práce, splnila podmínky prázdninové novely Zákona o zaměstnanosti. Jak z hlediska úpravy vztahu s osobou odpovědného zástupce agentury práce, který je již od počátku členem statutárního orgánu, jednatelem, a tím podmínku automaticky splňuje, tak i z hlediska složení kauce 500 tis. Kč po dobu trvání povolení k zprostředkování zaměstnání na účet Generálního ředitelství Úřadu práce ČR, kam ji odeslala 23.10.2017.

Podle dalších požadavků novely, v níž došlo i k zásadní změně textu Zákoníku práce, už od srpna 2017 JOB-centrum Ostrava nepůsobí ve Sdružení agentur práce. Ke křížení zaměstnání jednoho agenturního zaměstnance u více agentur práce v jednom měsíci, což novela zakázala, tak nemůže dojít. Naši klienti tak mohou bez obav z hrozby nelegálního zaměstnávání využívat služeb legální agentury práce JOB-centrum Ostrava, s.r.o..

JOB-centrum Ostrava, s.r.o., i přes své výše uvedené kroky a podrobení se novele, nadále nesouhlasí s protiprávním zněním prázdninových novel Zákona o zaměstnanosti a Zákoníku práce, které pouze dále diskriminují legální agentury práce, jejich klienty z řad firem i agenturní zaměstnance. Bude, zejména na půdě Asociace pracovních agentur, které je již 7 let aktivním členem, dále bojovat za jejich zrušení.2. října 2017

Úprava pracovní doby, zavedení pevné pauzy v důsledku novel Zákona o zaměstnanosti a Zákoníku práce

V návaznosti na další regulaci legálních agentur práce, legálních agenturních zaměstnanců a legálních uživatelů služeb z řad firem, zavedlo JOB-centrum Ostrava od října 2017 pevnou polední pauzu 12-12:45 hodin. Otevírací doba je tak v pracovní dny 8-12 a 12:45-16 hodin.

Vzhledem k přítomnosti pouze jednoho dispečera je to z hlediska Zákoníku práce nezbytné.26. září 2017

Vyhlášeny další výplatní termíny JOB-centra do konce roku 2017 v důsledku novel Zákona o zaměstnanosti a Zákoníku práce

V návaznosti na další regulaci legálních agentur práce, legálních agenturních zaměstnanců a legálních uživatelů služeb z řad firem, zavedlo JOB-centrum Ostrava od září 2017 výplatní termín pouze 1x měsíčně mzdy za uplynulý měsíc.

Nyní doplňuje výplatní termíny pro brigádníky, pracující do konce roku 2017, vždy ve středu:
13. září 2017 10-16 hodin mzdy za srpen
11. října 2017 10-16 hodin mzdy za září
15. listopadu 2017 10-16 hodin mzdy za říjen
13. prosince 2017 10-16 hodin mzdy za listopad
10. ledna 2018 10-16 hodin mzdy za prosinec 2017.
Je nám líto, že jsme museli zhoršit standard našich služeb, avšak vláda udělala vše proto, aby agenturní zaměstnávání prostě vůbec nebylo.20. srpna 2017

Novely Zákona o zaměstnanosti a Zákoníku práce znechutily 70% firemních zákazníků JOB-centra

V návaznosti na další regulaci legálních agentur práce, legálních agenturních zaměstnanců a legálních uživatelů služeb z řad firem, pocítilo JOB-centrum Ostrava prudký propad zájmu o brigádníky ze strany firem.

Nabídku služeb, dražší o několik desítek procent uprostřed letní sezony, neakceptovalo 70% zákazníků. Zbylých 30% objednává menší počty. Snahou je spolehnout se na vlastní síly, případně brigádníky vůbec nemít. Některé firmy otevřeně mluvily o zaměstnávání načerno, jiné hledají možnosti zaměstnání u pokoutných dodavatelů zahraničních dělníků. JOB-centrum Ostrava své zákazníky chápe, dostavily se jen předpokládané důsledky novelizace. V návaznosti na propad příjmů JOB-centrum upravilo svůj provoz a bylo nuceno propustit několik kancelářských zaměstnanců, kteří u něj pracovali i skoro 2 desítky let. Mzdové náklady jsou tou největší položkou při poskytování služeb agentur práce. Opakuje se tak situace z krizových let 2008-2009, ale jen jako důsledek legislativní katastrofy v době hospodářského boomu.

JOB-centrum Ostrava se jako člen zapojí do aktivit Asociace pracovních agentur, směřujících ke zrušení nesmyslných regulací legálního agenturního zamětsnávání. Místo potírání nelegálních praktik a postihování firem, jenž za ně doposud beztrestně nelegálům platí, vláda opět ukázala, komu na trhu práce straní. Mafiím a obchodníkům s lidmi.18. července 2017

Změna výplatních termínů JOB-centra od 1.9.2017 na základě novely Zákona o zaměstnanosti a Zákoníku práce

V návaznosti na další regulaci legálních agentur práce, legálních agenturních zaměstnanců a legálních uživatelů služeb z řad firem, zavádí JOB-centrum Ostrava výplatní termín pouze 1x měsíčně mzdy za uplynulý měsíc.

Prozatím vypisuje tyto termíny pro brigádníky:
13. září 2017 10-16 hodin mzdy za srpen
11. října 2017 10-16 hodin mzdy za září
Je nám líto, že musíme zhoršit standard našich služeb, avšak vláda dělá vše proto, aby agenturní zaměstnávání prostě vůbec nebylo.10. července 2017

Změna fungování JOB-centra od 1.8.2017 na základě novely Zákona o zaměstnanosti a Zákoníku práce

V návaznosti na další regulaci legálních agentur práce, legálních agenturních zaměstnanců a legálních uživatelů služeb z řad firem, zavádí JOB-centrum Ostrava tyto novinky:

Pro brigádníky:

a) Vaše dnešní Dohoda o pracovní činnosti bude k pondělí 31.7.2017 ze zákona ukončena (dle nového §307b Zákoníku práce). Do té doby stále pracujete, jak jste zvyklí.
b) Zaměstnání od 1.8.2017 bude v těchto 2 možných variantách (dle výsledku jednání s firmami):
 • 1. Nová Dohoda o provedení práce bez sociálního a zdravotního pojištění (limit výdělku 10.000,- Kč měsíčně a roční limit 300 hodin). Nesmíte být ale současně v evidenci Úřadu práce.
 • 2. Nová Dohoda o pracovní činnosti se sociálním a zdravotním pojištěním. Můžete být současně v evidenci Úřadu práce, ale Váš výdělek nesmí přesáhnout 5.500,- Kč hrubého měsíčně.
c) Jakmile uzavřeme nové smlouvy s firmami a objednají si brigádníky na srpen 2017, budeme Vás kontaktovat ohledně podpisů nových Dohod.
d) Výplatní termíny za měsíc červenec 2017 jsou v obvyklém termínu středa 9.8.2017 a středa 23.8.2017.
e) Výplatní termíny za měsíc srpen 2017 a další budou již pouze 1 x měsíčně, data budou včas zveřejněna.

Pro firmy:

a) ruší po 9 letech dosavadní poskytování služeb Sdružením agentur práce JOB-centrum k 31.7.2017,
b) zavádí od 1.8.2017 službu zprostředkování práce s plným agenturním servisem uživatelům z řad firem, se zaměstnanci uzavírá Dohodu o provedení práce,
c) zavádí od 1.8.2017 službu dočasného přidělování uživatelům z řad firem, se zaměstnanci uzavírá Dohodu o pracovní činnosti.

Služby b) a c) poskytuje dosavadní správce sdružení, agentura práce JOB-centrum Ostrava, s.r.o.. Vlastní jak platné povolení k zprostředkování a poradenství, tak povolení k dočasnému přidělování.

JOB-centrum Ostrava je hluboce zklamáno dlouhodobým likvidačním přístupem vlády, MPSV, poslanců i senátorů k agenturnímu zaměstnávání. Místo potírání nelegálních praktik a postihování firem, jenž za ně doposud beztrestně nelegálům platí, dochází opět pouze k restrikcím legálního podnikání. Ve stejném duchu další brutální regulace legálních agentur práce a jejich zákazníků z řad firem a občanů se nese poslední novela Zákona o zaměstnanosti a Zákoníku práce (Sbírka zákonů částka 74, zákon č.206). Nelegálové, mafie a obchodníci s lidmi musí být v ČR dlouhodobě velice spokojení. Jejich zločinné podnikání vynáší, řady zákazníků rostou a jsou beztrestní.10. května 2017

JOB-centrum Ostrava plně souhlasí s fakty v Tiskové zprávě Asociace pracovních agentur z 10.5.2017.

JOB-centrum Ostrava plně souhlasí s fakty v Tiskové zprávě Asociace pracovních agentur z 10.5.2017 "Svátek nelegální práce Poslanci sebrali legálním agenturám práce půl miliardy, mafiáni tleskají".

Poslanci ve Sněmovně schválili diskriminační novelu č.911 o agenturách práce. Pod rouškopu boje s nelegální prací obrali poslanci nezostyšně legální agentury práce o více než půl miliardy korun českých. Novelu zákona připravilo MPSV v součinnosti s odbory a nadnárodními agenturami práce s jediným cílem - výrazně zkomplikovat život malým a středním agenturám práce. Ne zatnout tipec mafiánům a otrokářům, jak tvrdí, ale jen legálním malým a středním agenturám práce. Jako je právě JOB-centrum Ostrava.11. dubna 2017

JOB-centrum Ostrava potvrzuje ze svých 27 letých zkušeností skutečnosti uvedené v Tiskové zprávě Asociace pracovních agentur z 11.4.2017.

JOB-centrum Ostrava potvrzuje ze svých 27 letých zkušeností skutečnosti uvedené v Tiskové zprávě Asociace pracovních agentur z 11.4.2017 "K výročí 5 let ukrajinských otrokářů v Brně dárek od MPSV: nová likvidační pravidla pro legální agentury práce".

Snahy ministerstva práce a ministerstva vnitra schválit diskriminační novelu č.911 o agenturách práce jsou v naprostém protikladu se skutečnými problémy na trhu práce. Příklad fungování ukrajinské otrokářské mafie v Brně, o níž psal deník Právo, nazorně ukázal, jak to funguje a že novela Zákona o zaměstnanosti to nezmění. I když bude ministryně práce Michaela Marksová tvrdit naprostý opak. Novelu zákona připravilo MPSV v součinnosti s odbory a nadnárodními agenturami práce s jediným cílem - výrazně zkomplikovat život malým a středním agenturám práce. Ne zatnout tipec mafiánům a otrokářům, jak tvrdí, ale jen legálním malým a středním agenturám práce. Jako je právě JOB-centrum Ostrava.9. dubna 2017

JOB-centrum Ostrava hodnotilo rok 2016 i výhled na rok 2017.

V roce 2016 byl vidět, v souvislosti s nedostatkem zaměstnanců ve firmách, obrovský posun od brigádníků k běžnému zaměstnávání. Brigádníci na pár hodin či dní nejsou žádáni. Firmy chtějí trvalé zaměstnance v řádech měsíců. Přestože počet firem i brigádníků byl nejmenší od roku 1996, brutálně stouply jak jejich hrubé mzdy, skoro o 50% v průměru na 1 člověka, tak počet směn o 25%. Přičemž stálé pracovní vztahy jsme nezapočítávali a ve statistice nefigurují. Jsou zde jen a pouze brigádníci. Na trhu práce operovalo mnoho pseudoagentur a obchodníků s lidmi, dovážející novodobé otroky ze zemí mimo EU (Ukrajina, Kazachstán, ale i asijské státy) i zaostalejších části nových členských zemí v EU (Rumunsko, Bulharsko). Ti zde nedodržovali zákony a byli nekalou konkurencí legálním agenturám práce. Politici to jako obvykle neviděli a měli neustále snahu legálním agenturám práce nakládat další byrokratické a finanční povinnosti. Přestože je již léta jasné, že průšvihy dělají prakticky jen pseudoagentury bez licence anebo rovnou nelegálně načerno zaměstnávající osoby.

Vyplacené hrubé mzdy brigádníkům v letech 1995 - 2016

U 78 podniků, firem a institucí na Ostravsku jsme zaměstnali celkem 1.390 brigádníků. Vyplatili jsme jim více jak 41.511.399,- Kč v hrubých mzdách. Odpracovali 61.046 osmihodinových směn, čili řádově 488.368 hodin. Průměrná roční hrubá mzda na 1 brigádníka činila 29.864,- Kč. Průměrně odpracoval 1 brigádník 44 směn za rok, tedy 2 kalednářní měsíce.

Rok 2017 na poli brigád odstartoval raketově, poptávka je vysoká, avšak běžní brigádníci z řad studentů nejsou (mimo prázdniny) firmami žádáni. V nabídkách tak i týdny leží jejich požadavky na „brigádníky“, kteří by pracovali 10 hodin denně 5 dní v týdnu. Jinými slovy firmy fakticky chtějí trvalé zaměstnance s pravidelnými přesčasy. Další vládní zvýšení minimální mzdy na 11 tis. Kč přestalo hrát roli, protože jde o 66,- Kč / hodina práce. Za méně než 90-100,- Kč / hodina práce však brigádníci nejsou ochotni do práce nastoupit. Současně stát, snahou schválit sněmovní tisk č.911 změnu Zákona o zaměstnanosti a Zákoníku práce, brutálně postihne legální agentury práce, legální agenturní zaměstnance i firmy, objednávající legální pracovní sílu. Mafie tak definitivně zvítězí a s nimi (možná) přežije několik nadnárodních kolosů. Je to nepochopitelné, ale je to populistický politický boj, zejména ČSSD s odbory, o voliče.7. dubna 2017

JOB-centrum Ostrava děsí opakované mediální lži ministryně práce a ministra vnitra o agenturním zaměstnávání v ČR.

Tak, jak je popisuje a vyvrací Asociace pracovních agentur v tiskové zprávě "Proč ministři lžou o agenturách práce?". Patří jednoznačně ke snahám ministerstva práce a ministerstva vnitra schválit diskza každou cenu riminační novelu č.911 o agenturách práce.

Oba politici, Michaela Marksová i Milan Chovanec (oba ČSSD), se neštítí v médiích pronášet na její podporu jednu lež za druhou. Snaží se tak zamaskovat fakt, že novelu zákona připravilo MPSV v součinnosti s odbory a nadnárodními agenturami práce s jediným cílem - výrazně zkomplikovat život malým a středním agenturám práce. Ne zatnout tipec mafiánům a otrokářům, jak tvrdí, ale jen legálním agenturám práce. Jako je právě JOB-centrum Ostrava.

Ovšem těžko zamaskovat něco, co MPSV uvede přímo písemně do důvodové zprávy k zákonu a ministryně Marksová se tím chlubí na tiskových konferencích i v rozhovorech pro média. Kdyby totéž dělal ministr obchodu, nepokrytě prosazoval nadnárodní obchodní řetězce na úkor malých prodejen, šel by od válu. Ministryni práce to kupodivu prochází. Alespoň by k tomu nemusela používat lživá tvrzení, které po ní ochotně opakuje její stranický kolega. Všechny níže uvedené lži tisková zpráva APA vyvrací a uvádí na pravou míru předloženými důkazy:
Lež první – V ČR je 2 tisíce agentur práce, v Německu jen 20, musíme jejich počet snížit
Lež druhá - Je třeba výrazně zpřísnit zákon o pracovních agenturách, které často najímají cizince
Lež třetí - Zaměstnávání cizinců v ČR s sebou nese problémy se zvýšenou kriminalitou, ale i s ubytováním těchto lidí, které je často na hraně zákona
Lež čtvrtá – Dnes, když firma přibere agenturního zaměstnance, tak se může vymluvit na to, že neví, kolik vlastně bere. Ti lidé jsou u nás velmi často zneužíváni, dostávají za práci mnohem nižší odměnu, tomu bychom rádi zabránili
Lež pátá - Doufáme, že po schválení novely se počet agentur zredukuje a vyřeší se i problémy, které do regionu tyto agentury zčásti přinášejí.

JOB-centrum Ostrava přivítá, pokud poslanci nepodlehnou předvolební kampani obou politiků a legislativnímu konkurenčnímu boji. Schválením sněmovního tisku č.911 se otevřou dveře otrokářským mafiím dokořán. Jeho třetí čtení v PSP proběhne už 12.4.2017.6. dubna 2017

Ing. Radovan Burkovič potvrzen za zaměstnavatele ve funkci místopředsedy a člena Výboru Asociace pro rozvoj kolektivního vyjednávání a pracovních vztahů.

Jednatel a spoluzakladatel JOB-centrum Ostrava Ing. Radovan Burkovič potvrzen za zaměstnavatele ve funkci místopředsedy a člena Výboru Asociace pro rozvoj kolektivního vyjednávání a pracovních vztahů na roky 2017-2020.

Na 26.volební valné hromadě AKV v Praze 5.4.2017 byl Ing. Radovan Burkovič potvrzen za zaměstnavatele ve funkci místopředsedy a člena Výboru Asociace pro rozvoj kolektivního vyjednávání a pracovních vztahů na roky 2017-2020. Svým přínosem a znalostí problematiky zaměstnávání, včetně návazných oblastí daní, pojistného, dávek, práv a povinností zaměstnanců i zaměstnavatelů, se mu dostalo cti účastnit se jednání odborného orgánu AKV, Kolegia expertů AKV. Ten se vyjadřuje ke sporným otázkám a výkladovým problémům v oblasti zaměstnanosti s důrazem na respektování zákonů i svobodné vůle všech zúčastněných stran trhu práce. Stanoviska Kolegia expertů AKV pak bývají hojně citována odborným tiskem a vychází se z nich i při osvětové činnosti formou seminářů a konferencí, pořádaných pravidelně AKV. Podílí se na nich totiž experti napříč trhem práce, z podnikové sféry, práva, daní, mezd, ekonomiky, odborů i státní správy.31. března 2017

JOB-centrum Ostrava oslavilo skromně 27 let své existence.

Na přelomu března a dubna 2017 jsme skromně oslavili 27 let existence JOB-centra v Ostravě na VŠB-Technické univerzitě Ostrava. Před rokem jsme při této příležitosti uvedli přísloví "Dobře už bylo". A s lítostí konstatovali, že neustálé zpřísňování legislativy a vyšší finanční náročnost podnikání agentur práce přináší jen nárůst černého trhu, nelegálních agentur práce a nelegálního zaměstnávání vůbec. Ke škodě nás všech.

Letos se do toho, s končícím volebním mandátem, pustila vláda s MPSV a parlamentem se vší parádou. Když v prosinci 2016 prošla prvním čtením likvidační novela Zákoníku práce a Zákona o zaměstnanosti v oblasti agenturního zaměstnávání, začaly se nad malými a středními agenturami práce, k nimž se počítáme, stahovat zlověstná mračna. Bohužel je konec března 2017 a my vidíme až fanatickou snahu dotáhnout ji do konce a zakotvit v naší legislativě. Bojujeme, ale s triumvirátem MPSV, odbory a nadnárodní agentury práce, kteří se proti ostatním v branži spojili, to není nic jednoduchého.

15. března 2017

JOB-centrum Ostrava, legální agentura práce s 27 letou historií, je znepokojeno kauzou Rohlik.cz.

Zejména pak ve světle chystané regulace legálních agentur práce. Povede pouze k nárůstu podobných kauz. Sněmovní tisk č.911, kontroverzní vládní návrh novely zákona o zaměstnanosti č.435/2004 Sb. a části Zákoníku práce, je nyní před 3.čtením. Obsahuje pozměňovací návrh na zrušení nově zaváděných půlmilionových kaucí pro legální agentury práce i nového §307b ZP, který omezuje agenturním zaměstnancům volbu zaměstnavatele.

Ve světle kauzy rozvážkového obchodu potravin Rohlík.cz, ze čtvrtka 9.3.2017, kde policie našla a vyhostila 85 nelegálně pracujících Ukrajinců, je novela, zamířená výhradně proti legálním agenturám práce, NAPROSTO ABSURDNÍ. Opět se ukazuje, že hlavním problémem trhu práce v ČR jsou nelegálové a firmy, které si je objednávají. Ne legální agentury práce, jako je JOB-centrum Ostrava. Proto JOB-centrum podporuje fakta uvedená v tiskových zprávách Asociace pracovních agentur z 12.3.2017 a 15.3.2017.

Jde opět o další negativní mediální kauzu, která se trefuje do pracovních agentur, ale s agenturním zaměstnáváním nemá vůbec nic společného. Veškeré mediálně probírané kauzy o zlých agenturách, se nikdy legálních agentur práce netýkaly. Vždy šlo o pseudoagentury, zastřené agenturní zaměstnávání, organizovaný švarcsystém, práci načerno bez dokladů a další zločiny. Přesto jsou legální pracovní agentury rok co rok šikanovány novými zákony a regulacemi, kdežto pseudoagentury naše zákonodárce nezajímají.

Novela, sněmovní tisk č.911, jde ruku v ruce se zaběhnutou praxí - legální agentury práce dále šikanovat, pseudoagenturám tím otevřít vyklizený trh. Předpokládáme, že poslanci jsou natolik inteligentní, aby po 14 letech existence agenturního zaměstnávání v Zákoně o zaměstnanosti pochopili, že OPAKOVANOU REGULACÍ LEGÁLNÍCH AGENTUR PRÁCE NEZLIKVIDUJÍ NELEGÁLNÍ PRACOVNÍ TRH. Podpoří proto zrušení nesmyslných půlmilionových kaucí i §307b, který diskriminuje agenturní zaměstnance ve výěru zaměstnavatele. Zabitím užitečných koček totiž škodlivé myši nezmizí, ale přemnoží se.28. února 2017

JOB-centrum Ostrava se připojuje k žádosti o ochranu malých a středních agentur práce.

Asociace pracovních agentur požádala v tiskové zprávě poslance o ochranu malých a středních agentur práce před novelou zákona z dílny MPSV, odborů a nadnárodních agentur práce.

Snahy ministerstva práce a ministerstva vnitra schválit diskriminační novelu č.911 o agenturách práce jsou v naprostém protikladu se skutečnými problémy na trhu práce. Novelu zákona připravilo MPSV v součinnosti s odbory a nadnárodními agenturami práce s jediným cílem - výrazně zkomplikovat život malým a středním agenturám práce. Ne zatnout tipec mafiánům a otrokářům, jak tvrdí, ale jen legálním malým a středním agenturám práce. Jako je právě JOB-centrum Ostrava.30. ledna 2017

Od roku 2017 již nebude JOB-centrum vydávat tradiční papírový roční kalendář ve formátu A6.

Pokud by Vám přesto chyběl, můžete si jej stáhnout ve formátu PDF zde a následně sami vytisknout.


Kalendář 2017
15. ledna 2017

Byli jste u nás v roce 2016 na brigádě? Je čas vyžádat si zaplacené daně zpět!

Neváhejte, zákonný termín je pouze od 16. ledna 2017 do 15. února 2017!


A nejde o malé peníze. Kdo si v průběhu roku 2016 vydělal 10 tis. Kč hrubého, může dostat zpět až 1.800,- Kč, záleží na individuální situaci. Souhrnné informace naleznete zde. V případě nejasností nás neváhejte kontaktovat. Jak o vrácení daní požádat? Jednoduše:

 1. O roční zúčtování daně si u nás může požádat každý, kdo měl u nás v roce 2016 příjmy pouze ze zaměstnání. A to buď od jednoho zaměstnavatele, nebo od více zaměstnavatelů postupně za sebou, přičemž JOB-centrum bylo v roce 2016 jeho posledním zaměstnavatelem a u všech zaměstnavatelů podepsal tzv. Prohlášení poplatníka k dani.


 2. Požádat o roční zúčtování si u nás můžete osobně nebo e-mailem (mzdy@jobcentrum.cz) v termínu od pondělí 16. ledna 2017, nejpozději však do středy 15. února 2017.

  Žádosti DORUČENÉ na JOB-centrum po 15. únoru 2017 již není možno ze zákona námi zpracovat.


 3. Roční zúčtování daně NELZE provést v případě, že existuje povinnost poplatníka podat daňové přiznání sám (platí zejména při souběhu příjmů ze zaměstnání, příjmů z podnikání, příjmů z pronájmu, příjmu ze zahraničí atp.).


 4. Formulář žádosti Vám bude na požádání :

  • Předán osobně v naší kanceláři na adrese JOB-centrum Ostrava, s.r.o., koleje VŠB-TU Ostrava, budova A 3. patro, Studentská 1770/1, Ostrava-Poruba, v pracovní době od 8 do 16-ti hodin. Zde Vám také pomůžeme s vyplněním formuláře.

  • Zaslán poštou na Vámi uvedenou poštovní adresu.

  • Zaslán emailem na Vámi uvedenou emailovou adresu.

 5. Jestliže Vaše roční hrubá mzda za rok 2016 u všech zaměstnavatelů nepřesáhne částku cca 165.000,- Kč, není nutno k žádosti přikládat další doklady (např. potvrzení o studiu, potvrzení o platbě životního a penzijního pojištění, potvrzení o darování krve, apod.), jelikož uplatněním těchto daňových úlev již nedojde ke zvýšení přeplatku.


 6. Daňové zvýhodnění na vyživované dítě (děti) si můžete uplatnit jen v případě, že Vaše hrubá mzda za rok 2016 u všech zaměstnavatelů je vyšší než 51.000,- Kč. K tomuto je nutno u nás předložit doklad o existenci dětí (rodný list, zápis v občanském průkaze), u zletilých dětí navíc potvrzení o studiu.


 7. Pokud jste měli příjmy v roce 2016 i u jiných zaměstnavatelů, musíte si od nich vyžádat Potvrzení o zdanitelných příjmech a přiložit jej u nás k Žádosti o roční zúčtování daně. Toto se nevztahuje na příjmy zdaněné tzv. srážkovou daní. I srážkovou daň lze v některých případech vrátit, ale pouze na základě daňového přiznání, které si musíte podat sami.


 8. Přeplatky na dani Vám budou vyplaceny :

  • Převodem na konto v úterý 21. března 2017, máte-li u nás podanou žádost o zasílání mezd na konto. Doporučujeme Vám využít tento způsob vrácení přeplatků.

  • Hotově při výplatním termínu ve středu 22. března 2017 v době od 10 do 16-ti hodin.

  • Poštovní poukázkou ve čtvrtek 23. března 2017, pokud si přeplatky nevyzvednete ve výplatním termínu. Česká pošta Vám ji obvykle doručí do 5 dní.
3. ledna 2017

Je zvýšení minimální mzdy pro brigádníky k něčemu dobré?
Naše levicová ČSSD v čele s ministryní práce a sociálních věcí Michaelou Marksovou prosadila od 1.1.2017 další, již čtvrté zvýšení minimální mzdy za poslední 4 roky. Z původních 8.000,- Kč se zvýšila na 8.500,- Kč, pak předloni na 9.200,- Kč, loni na 9.900,- Kč a od 1.1.2017 je 11.000,- Kč za měsíc. Zvýšila se tak i základní hodinová sazba minimální mzdy. Nejprve na 50,60 Kč/hod., pak na 55,- Kč/hod., 58,70 Kč/hod. a od 1.1.2017 je 66,- Kč/hod..

K čemu je zvýšení minimální mzdy pro naše brigádníky dobré? Posuďte sami:

V legálním agenturním zaměstnávání se mzdy a odměny z dohod řídí trhem práce a tzv. srovnatelnými podmínkami, které naši klienti musí plnit a také je řádně plní. Proto také v nabídce brigád od naší agentury prakticky nenajdete díky obrovské poptávce po zaměstnancích mzdu nižší než 80,- Kč/hod. Zvýšení minimální mzdy na 66,- Kč/hod je tedy opravdu "úžasná věc".

Mnoho brigádníků, kteří pracují prostřednictvím pracovních agentur, si musí platit zdravotní pojištění do tzv. minima. A zde je největší kámen úrazu - toto minnimum se vypočítává jako 13,5 % z minimální mzdy. Vzrostlo tedy loni z 1.080,- Kč na 1.242,- Kč měsíčně a pro rok 2017 už musíme každý platit minimálně 1.485,- Kč měsíčně. De facto se tím zvýšily zdravotní daně ze mzdy, jen u nás jim politici říkají pojištění.

Pro zaměstnávání načerno nebo prostřednictvím pseudoagentur žádná pravidla neplatí. A tak jsou opět vládou mafiáni systémově podporováni. Legální zaměstnavatelé musí zvedat mzdy a zdražit, nelegálním je to jedno.

Růst minimální mzdy je v roce 2017 ještě vyšší, protože je před volbami do Sněmovny Parlamentu ČR a vláda se rozhodla uplácet voliče. Minimální mzda se tak zvyšuje nejen o 700,- korun jako loni, ale rovnou o 1.100,- Kč z 9.900,- Kč na 11.000,- Kč měsíčně. Minimální hodinová mzda vzroste z 58,70 na 66,- Kč. Minimální mzdu pobírají jen 2 % všech pracujících, což je zhruba 100.000 lidí. Ale zbylých 4,9 milionu ovlivňují sazby zaručené mzdy dle náročnosti profese, které se zvýšením minimální mzdy rovněž zvýší a budou minimálně 11-22 tis. Kč měsíčně. A aby toho nebylo málo, zvýší se i zdravotní pojistné tzv. samoplátcům. Vypočítává se totiž z minimální mzdy.

3. ledna 2017

Stručný průvodce novinkami v zaměstnávání platnými od 1.1.2017

Činnost pracovní agentury je složitým křížením paragrafů Zákona o zaměstnanosti, Zákoníku práce, Zákona o dani z příjmu, Zákona o DPH a celé řady zákonů upravujících oblast zdravotního, sociálního a úrazového pojištění. Ty se obvykle mění k 1.lednu.

Pravidla pro uchazeče o brigády i brigádníky v roce 2017 stručně v bodech.

Máte další otázky, na které jste nenašli odpověď ? Zkuste FAQ pro brigádníky.

Máte další otázky, na které jste nenašli odpověď tady ani v části FAQ pro brigádníky? Napište nám ji.

1.ledna 2017

Šťastný Nový rok 2017 Vám přeje Vaše JOB-centrum Ostrava! Dovolujeme si Vás informovat o novoročním provozu. Od pátku 23.12.2016 do pondělí 2.ledna 2017 je naše kancelář pro veřejnost uzavřena. V těchto dnech bude probíhat mj. překlopení databází, HW a SW zabezpečení. Těšíme se na Vás opět v úterý 3.ledna 2017. První novoroční výplatní termín je ve středu 11.ledna 2017. Docházkové lístky nutno odevzdat opět klasicky do pondělní půlnoci.

PF 2017