2010 <-|           Novinky v roce 2009           |-> 2008     


16. prosince 2009
Mnoho štěstí v Novém roce 2010 Vám přeje JOB-centrum Ostrava, s.r.o.. Naše kancelář je v čase vánočním a novoročním od čtvrtku 24.12.2009 do neděle 3.1.2010 uzavřena. Těšíme se na Vás opět v pondělí 4.1.2010. První výplatní termín je ve středu 13.1.2010. Docházkové lístky nutno odevzdat klasicky do pondělní půlnoci.
PF 2010

13. listopadu 2009
JOB-centrum Ostrava s.r.o. obdrželo ocenění "Společnost přátelská rodině - Family Friendly Company" v rámci celorepublikové setkání pod záštitou hejtmana Moravskoslezského kraje Ing. Jaroslava Palase s názvem ŽIVOT V MATEŘSKÝCH CENTRECH TRVALE UDRŽITELNÝ & RODINĚ PŘÁTELSKÝ 13. listopadu 2009 v předsálí zastupitelstva Krajského úřadu Moravskoslezského kraje od Sítě mateřských center o.s.. Více o konfereci v tiskové zprávě.

Předávání ocenění Plný sál

Certifikát Společnost přátelská rodině převzal z rukou hejtmana, členů poroty a Rut Kolínské, prezidentky Sítě mateřských center, osobně jednatel a spoluzakladatel JOB-centrum Ostrava, s.r.o. Ing. Radovan Burkovič. „Je nádherné vidět, kolik práce, úsilí ale i nadšení je v mnoha organizacích podporujících rodinu a děti. Jako držitel certifikátu a nyní také člen hodnotící komise mohu potvrdit, že čas strávený posuzováním přihlášek vytvořil krásný obraz o naší společnosti, zcela odlišný od negativních mediálních obrazů, které známe třeba z televizních zpráv,“ shrnul své dojmy člen poroty SPR Jan Kozina.

Certifikát FFC

JOB-centrum obdrželo ocenění za přístup ke svým zaměstnancům v rámci návratů z mateřské a rodičovské dovolené zpět do práce, za umožnění zkrácených úvazků a klouzavých nástupů do zaměstnání a za přístup ke klientkám s dětmi hledajícím si krátkodobé zaměstnání-brigádu. Kromě mateřských center samotných a některých radnic v kraji, byly už oceněny jen dvě další firmy, T-mobile a Citibank. JOB-centrum se tak zařadilo po bok malých firem i nadnárodních velikánů, které svými aktivitami podporují své zaměstnance či zákazníky a uskutečňují praktickou dennodenní prorodinnou politiku. Zárověň podepsalo závazek v nich vytrvat a snažit se o jejich rozšíření.

19. října 2009
JOB-centrum Ostrava získalo prostředky z projektu Vzdělávejte se!.
Finanční a navazující hospodářskou krizi významně pocítili brigádníci. V roce 2009 je propad 60-70% nabídky brigád v porovnání s rokem 2008. Jinými slovy tam, kde loni pracovalo 10 brigádníků, stačí nyní jen 3-4. Prakticky zcela zmizela nabídka průmyslu lehkého i těžkého, drží se jen potravináři, restaurační služby, úklidy a mírně stavebnictví. To poslední ovšem s nástupem zimy až do jara rovněž nebude nabízet žádná místa.
JOB-centrum Ostrava už na jaře 2009 přijalo opatření k eliminaci nákladů a fungovalo de facto v poloprovozu, kdy se pružně přizpůsobilo poklesu poptávky po brigádnících. Na podzim požádalo v druhé vlně o zařazení do projektu MPSV ČR Vzdělávejte se!. Zaměstnavatelé dostávají od státu příspěvek na úhradu nákladů na vzdělávání zaměstnanců a na náhradu mzdy, včetně sociálního a zdravotního pojištění po dobu, kdy se jejich zaměstnanci účastní vzdělávání. Zaměstnavatelé se podílejí na úhradě nákladů na vzdělávání, na náhradě mzdy a sociálního a zdravotního příspěvku určitou procentní částí svými finančními prostředky. To umožňuje držet stavy zaměstnanců bez ohledu na stav poptávky po brigádnících, protože „nepotřebná“ část zaměstnanců je na školeních a firmu finančně nezatěžuje. Zaměstnanci JOB-centrum Ostrava budou v období říjen 2009 – únor 2010 absolvovat školení v oblasti měkkých dovedností a psychologie, ovládání počítačů a software (dodavatel společnost TEMPO TRAINING & CONSULTING s.r.o.) a výuku obchodní angličtiny (dodavatel společnost Slůně - svět jazyků, jazyková škola a překladatelská agentura). Projekt Vzdělávejte se! je dotován z Evropského sociálního fondu EU a státního rozpočtu ČR :

2. září 2009
JOB-centrum Ostrava je na 4.-10. místě krajského kola soutěže Firma roku 2009. Odbornou porotou soutěže Firma roku bylo JOB-centrum Ostrava, s.r.o. vybráno z více než 2 tisíc přihlášených firem jako jeden z 10 finalistů v Moravskoslezském kraji. Mezi finalisty byli také FERRCOMP, a.s., Gamin s.r.o., KVAZAR akciová společnost, NetDirect s.r.o., Realitní a stavební společnost APOLLO s.r.o., REKOCHEM s.r.o., SLEZSKÉ STAVBY OPAVA s.r.o., Vysoká škola podnikání, a.s. a ZAM - SERVIS s.r.o., z nichž někteří jsou dlouholetými zákazníky JOB-centra.

Certifikát finalisty krajského kola Firma roku 2009

Ostravští Gamin porotu nejvíce zaujali úspěšnýcm získáváním zakázek na vybavení testovacích zařízení v automobilovém průmyslu a společenskoodpovědnými aktivitami. K primátu jim také napomohly dobré hospodářské výsledky. V kategorii Byznys rebel ocenila společnost Vodafone Realitní a stavební společnost APOLLO, která nabízí nonstop hodinový servis a kompletní sanaci na klíč objektů postižených požárem a vodou.
Vyhlášení výsledků regionálního kola se konalo jako slavnostní odpoledne zakončené firemním klubovým večerem za přítomnosti účastníků a vzácných hostů v Hotelu Atom (dnes Clarion Congress Hotel Ostrava). Více na www.firmaroku.cz.

17. července 2009
JOB-centrum Ostrava je mezi 10 finalisty krajského kola soutěže Firma roku 2009. Pořadatelem soutěže Firma roku bylo vedení JOB-centra vyzváno, jako jeden z 10 finalistů v Moravskoslezském kraji, k doplnění dalších ekonomických údajů včetně podkladů pro rating a zodpovězení otázek pro odbornou porotu. Devatenáct let budování firmy, zaměřené na brigády pro studenty, ale nejen pro ně, se tak poměří s dalšími ekonomickými subjekty kraje.
Vyhlášení výsledků regionálního kola se bude konat letos jako slavnostní odpoledne a firemní večer za přítomnosti účastníků a vzácných hostů v Hotelu Atom (dnes Clarion Congress Hotel Ostrava) ve středu 2.září 2009. Více na www.firmaroku.cz.

3. června 2009
JOB-centrum Ostrava se stalo generálním partnerem akce POZNÁVÁME SE. Dlouhodobě a cíleně podporujeme aktivity středo a vysokoškoláků v regionu, ať již se jedná o sport, kulturu nebo vzdělávání mladé generace. Sami jako aktivní lidé víme, kolik práce a sebeobětování dobrovolných pořadatelů se skrývá za každou uspořádanou akcí a kolik zkušeností a znalostí tím pro budoucnost získávají.
Nezakrýváme, že letošní hospodářský rok je - nejen pro nás - obtížný, ale dobré nápady dovedené do reality si podporu zaslouží v každém případě. I v době finanční krize jsme stejného názoru jako slova klasika : "Kdybych měl poslední tři dolary, tak dva z nich dám do reklamy." Pozvali jsme proto zejména své brigádníky, ale nejen je, ve středu 3.června 2009 odpoledne do areálu Hornického muzea OKD Landek v Ostravě-Petřkovicích.
Vstup a doprava byla zajištěna zdarma ze 3 směrů speciálními autobusy. Akce byla určena pro širokou veřejnost, především pro studenty vysokých a středních škol, žáky základních škol a jejich rodiče. Na své si zaručeně přišly všechny ročníky, protože k dispozici bylo všechno, co Landek nabízí a spousta z toho zdarma - cyklokrosová dráha, bowling, dětská mini ZOO, dva kurty pro plážový volejbal, petanque, cyklostezka nebo víceúčelové dětské hřiště.
Atraktivní program probíhal na hlavním pódiu - Buty, Rock & Roll Band Marcela Woodmana, Úspěch, Team Revival, Show Zdeňka Kačora pro mladší ročníky, provázel populární Rosťa Petřík. Zdarma byl i doprovodný program v areálu hornického muzea - návštěva povrchových a podpovrchových expozic, výstava výtvarných prací, vědomostní a sportovní soutěže a řada dalších atrakcí pro jednotlivce i týmy. Navíc v tento den měli všichni zúčastnění 50% slevu v lanovém centru Proud v areálu hornického muzea (zde je i malé lanové centrum pro děti).
Stánky s občerstvením, výbornými bramboráky, langoši, stejky, klobáskami a dalším byly samozřejmostí. Pivo Pardál teklo proudem. K večeru přišla vhod i ohřívaná medovina. Otevřeno měla také originální hornická restaurace harenda Barborka.
Dlouho před začátkem zvaly na akci nejen všudypřítomné plakáty a letáky (školy, MHD, plochy atp.), ale i reklama v rádiu Orion. Přestože počasí nám nepřálo a první hodinu programu doprovázel vytrvalý liják, později jsme se dočkali i sluníčka a nádherné jasné noci, když poslední kapela dozpívala přesně o půlnoci. To mělo vliv i na počet návštěvníků, protože jen odvážlivci se nedali odradit vytrvalými silnými přeháňkami nad Ostravskem, trvajícími již od neděle. Ve středu pak déšť neustále měnil působiště a celé dopoledne zaléval postupně jednu městskou část Ostravy po druhé.
Po celou dobu dobu akce byl k dispozici návštěvníkům stánek JOB-centra s přítomnou obsluhou, informačními materiály a možností registrace poptávky po brigádě. Jako generální partner jsme rovněž odměnili na pódiu výherce jednotlivých soutěží, ať už odměnami reklamního chrakteru jako batohy na notebook, tak i notebookem samotným. O celé akci si můžete udělat představu díky bohaté fotogalerii na webových stránkách hlavního pořadatele Regionálního vysokoškolského Infocentra o.s. v sekci Projekty, nebo zde :

Zdeněk Kačor měl představení pro nejmenší v tom největším lijáku V dešti se hodila každá střecha Po komunikacích v areálu se valily potoky vody Po dešti byly kaluže všude
Slunce postupně vysušilo i travnaté plochy vyhrazené pro soutěže Lanové centrum Proud mohlo začít konečně fungovat Návštěvníků akce s přibývajícím slunce přibývalo také Na pódiu excelovala studentská hornická kapela Smečka z HGF VŠB-TUO s hornickými písněmi
Rosťa Petřík s přehledem akcí provázel A areál se plnil jedna radost Team revival rozproudil zábavu jako první zahraniční host A tleskalo se
Na pódiu se odměňovalo z rukou děkana HGF VŠB-TUO, předsedy akademického senátu VŠB-TUO a zástupců partnerů a sponzorů Hlavní cena notebook mění majitele Taška na notebook odměnila nejlepší obrázek

27.května 2009
Francouzsko-česká obchodní komora ve spolupráci s Krajskou hospodářskou komorou Moravskoslezkého kraje, Alliance Française Ostrava a TOP Orlová uspořádaly pro zástupce firem ostravského regionu v krásném prostředí Hornického muzea OKD na Landeku v pořadí již 2.ostravský turnaj v pétanque. V konkurenci bylo letos přes 30 tříčlenných družstev různých firem a institucí. Družstvo JOB-centrum Ostrava, s.r.o. získalo loni překvapivě třetí místo a odneslo si kromě diplomů i tekutou cenu od Jana Bechera. Letos se očekávala obhajoba.
Nicméně vše bylo jinak. Loňský propojený tým dispečinku, mzdového oddělení a vedení se letos nekonal a konkurence přitvrdila. Tak dispečerky JOB-centra tvořili samostatný tým a člen vedení byl přidělen do společného týmu se zástupcie Dalkie Morava. Přes veškerou snahu nám štěstí letos nepřálo. Dispečerský tým narazil hned v prvním kole na rodilé Francouze a dopadl v souboji jako "afričan v hokeji s kanaďanem". Společný tým Dalkie a JoB-centra sice týmu pořadatelů úspěšně vzdoroval, byť lecky o milimetry, ale v druhém kole podlehl pozdějším stříbrným medailovým adeptům z Vamozu. Fotogalerie zde.

Úvodní slovo pořadatelů k účastníkům Diskuse u košonka s kapitánem týmu soupeře

14. května 2009
JOB-centrum Ostrava obdrželo děkovné ocenění "Za aktivity mající celkový vliv na hospodářský, ekonomický a společenský rozvoj Moravskoslezského kraje" od Krajské hospodářské komory Moravskoslezského kraje a Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje v kategorii "Firmy do 250 zaměstnanců". Ocenění převzal osobně spoluzakladatel a spolumajitel Ing.Radovan Burkovič, jednatel společnosti na slavnostním galavečeru pořádaném v areálu Prosper Golf Resort na Čeladné v rámci konání Investor´s Opportunity Workshop 2009.
Radovan Burkovič poděkoval za významné ocenění práce všech zaměstnanců společnosti zajišťující krátkodobé práce - brigády - a pracovníky - brigádníky - pro firmy a instituce v kraji již dlouhých 19 let. Výročí oslavila společnost v minulém měsíci. V současné době čelí stejně jako jiní důsledkům finanční krize, které způsobily 60-70% propad poptávky po brigádnících ale věří, že stejně jako ve své skoro dvacetileté historii, se s nimi vyrovná. Přijatá opatření již nesou své ovoce.
Mezi oceněnými mj. byli: město Kopřivnice, Slezská univerzita v Opavě, ŽDB Group a.s., OKD a.s. a Škoda-Vagonka a.s..

KřišŤálová cena Diplom

19. dubna 2009
Finanční a navazující hospodářskou krizi významně pocítili i brigádníci. Zatímco loňský pokles počtu nabídek brigád v prvním čtvrtletí roku 2008 zavinila vládní Reforma veřejných financí (brigádník se stal pro firmy o 17-23% dražší oproti roku 2007), letos je naplno znát vliv finanční krize. JOB-centrum Ostrava ji začalo vnímat už počátkem prázdnin 2008, kdy propad nabídky neodpovídal jen zdražení brigádníků, ale dále se prohluboval. Byť šlo díky dovoleným běžných zaměstnanců firem o klasické brigádnické měsíce. Klesající zájem o brigádníky pokračoval i na podzim a nezastavil se ani v prosinci 2008, kdy se tradiční bohatá předvánoční nabídka brigád prostě nekonala. Doslova ranou byl pak leden 2009. Mnohé filiálky zahraničních společností dostaly z centrály zákaz nákupu jakýchkoliv služeb, včetně agenturních zaměstnanců. Ať už je potřabovaly (a zakázek měly dost) nebo ne. Výsledkem byl skoro 70% propad nabídky brigád v porovnání s lednem 2008. Jinými slovy tam, kde loni pracovalo 10 brigádníků, stačili nyní jen 3. Kosmetické zlepšení v únoru a březnu znamenalo pouhých 35-41% loňských počtů brigád (59-65% propad nabídky) a první čtvrtletí roku 2009 skončilo na úrovni roku 1996 a 1997. To byly ale roky, kdy ekonomice vládly úsporné vládní balíčky a následně zasáhla naši zemi matka příroda stoletou vodou a poničila zejména Moravu a Slezsko. Výhled na duben 2009 rovněž nevypadá nijak růžově, v optimistickém očekávání to bude opět kolem 40% loňské nabídky.

2.-5. března 2009
Horký týden, kdy se bojovalo o existenci agentur práce v ČR, proběhl 2.-5.března 2009. V pondělí 2.3.2009 zasedání Vlády ČR schválilo mj. "Nařízení vlády o stanovení okruhu prací, které může agentura práce formou dočasného přidělení k výkonu práce u uživatele zprostředkovávat" v dodatku Programu č.2 jako 44.bod pod č.j.256/09. Jediná informace k němu pro veřejnost byla : ".......... Návrh nařízení vlády o stanovení druhů prací, které agentura práce nemůže formou dočasného přidělení k výkonu práce u uživatele zprostředkovávat, se předkládá na základě usnesení vlády č. 171 ze dne 9. února 2009 k zajištění bezpečnostní situace České republiky v souvislosti s propouštěním zahraničních pracovníků v důsledku hospodářské krize, kterým bylo místopředsedovi vlády a ministru práce a sociálních věcí uloženo předložit vládě neprodleně návrh nařízení vlády, kterým se v souladu s potřebami trhu práce stanoví okruh prací, které agentury práce budou moci zprostředkovávat formou dočasného přidělení k výkonu práce.
Na základě tohoto úkolu připravilo Ministerstvo práce a sociálních věcí dle § 64 zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, návrh nařízení vlády, které vymezí druhy prací, které agentury práce budou moci zprostředkovávat formou dočasného přidělení k výkonu práce u uživatelů. Smyslem navrhovaného nařízení vlády je reakce na aktuální vývoj na trhu práce v oblasti dočasného přidělování zaměstnanců agenturami práce, především na požadavek regulace přílivu nových pracovních sil ze zahraničí za situace, kdy se pracovní trh potýká s přetlakem na straně nabídky, a to hlavně u pracovníků s nižší kvalifikací.
Návrh nařízení vlády vzhledem k danému termínu pro zpracování a předložení návrhu vládě nebyl projednáván v připomínkovém řízení. Ze stejného důvodu nebyla vypracována zpráva hodnocení dopadů regulace ve smyslu usnesení vlády ze dne 13. srpna 2007 č. 877; tuto zprávu přitom fakticky nahrazuje Analýza bezpečnostních rizik spojených s propouštěním zahraničních pracovníků, kde byla navržena různá opatření a výběr z těchto opatření již provedla vláda svým usnesením č. 171 ze dne 9. února 2009. ...."(konec citace)
Agentury práce byly zděšeny. Obsah nařízení totiž vůbec neodpovídal ohlášenému záměru, naopak likvidoval české agentury práce a české pracovníky bez rozdílu. A mělo začít platit dnem vyhlášení. Vymezení okruhu prací pro agentury práce, které mohou zprostředkovávat totiž znamená, laicky řečeno, my ve vládě určíme, jaké zboží se bude ve Vašem obchodě prodávat. Bez ohledu na trh práce a smlouvy mezi agenturami práce, zaměstnanci a firmami. Takový zásah do svobody podnikání si nedovolili za 8 let žádní levicoví ministři.
Po velkých tlacích na vládu, ministra i mediální bouři (např. Česká televize dvakrát 5.3.2009) vlády narychlo vše opravila a přijala usnesení nové, již odpovídající.V něm je zakázáno dovážet jen nekvalifikované zaměstnance ze ZAHRANIČÍ, konkrétně ze TŘETÍCH ZEMÍ mimo EU a jen ty nové, co ještě nejsou v ČR a chtěli by přijet.
Kampaň vyvolaná v médií proti agenturám v souvislosti s krizí a propouštěním zahraničních pracovníků asi nebyla jen tak náhodná a záměrem mohlo být zrušit agentury všechny. Přestože se jen pár agentur, dovážejících zahraniční pracovníky, chová v rámci zákona a dle zákona. Dovážely jen pracovníky pro vládou dotované a do ČR investičními pobídkami z našich daní přilákané firmy. Těm vlády ČR slibovaly zástupy českých nezaměstnaných ochotných pracovat. Opak byl pravdou a bez zahraničních dělníků by nebylo možné fabriky ani stavět, natož v nich pak vyrábět. Když přišla krize a zjistilo se, že zákon nepamatoval na propuštěné zahraniční pracovníky, mohou za to prý agentury. Z čeho, jak a proč by se měly o tyto lidi postarat, nikdo neřekne. Zákony ČR přitom hovoří jasně - propuštěný člověk pozbývá ztrátou zaměstnání právo pobytu na území ČR. Tečka.
Kdyby nenávistné kampani vůči agenturám vévodila naše levice, beroucí agentury práce jako nutné zlo a novodobé otrokáře, pochopíme to. Co si však myslet o útočných výrocích pravicového ministra práce za ODS Nečase nebo dokonce o ministru vnitra Langrovi z pravicové ODS - (zpravy.idnes.cz 22.2.2009 13:28) ".....Langer slibuje jejich rozsáhlou kontrolu: "Hýbe mi žlučí, že na tom vydělaly obrovské peníze a teď se od toho odtahují. (...) Půjdeme po nich, už po nich jdeme."...". Má pravdu, víme minimálně o 6 agenturách na Ostravsku, v nichž kontrolní odbor Úřadu práce v únoru 2009 zahájil kontrolu. Důvod ? Žádný. Jen mají příkaz od ministerstva práce teď kontrolovat speciálně agentury. Tak si prostě náhodně vybrali.
Že Zákon o zaměstnanosti a Zákoník práce je od října 2004 z hlediska agenturního zaměstnávání nesmyslný ví všichni. Ale nikdo s tím nechce nic udělat, jen se dále utahují šrouby - viz novela se zpřísněním podmínek zisku licence plus horentními pokutami za administrativní maličkosti platná od 1.1.2009. Nebo je normální, když ze 2,5 tisíc licencí agentur je více než polovina výrobních firem, nemocnic a jiných neagentur, které si licence pořídily jen proto, že zákon z roku 2004 zakázal do té doby normální půjčování pracovníků např. v rámci holdingu, akciovek, dcer, stáží a zvyšování kvalifikací atp.? Je normální, že např. Česká národní banka je agenturou práce? Československá obchodní banka i Komerční banka a.s.? Dokonce ČEZ a.s.? Taky Integrovaná střední škola z Chebu, Diecézní katolické charity po celé ČR, olejářské Paramo, výrobce mostních konstrukcí DEZA, Internetová lékárna, výrobce autobusů Karosa-Iveco, zpracovatel paštik Hamé, farmaceutický gigant Zentiva, stavební gigant Skanska nebo Dopravní podnik Ostrava?

23. února 2009
Evropská unie opět necitlivě a likvidačně zasahuje, respektive hodlá vydat směrnici regulující celoevropsky postavení agentur práce a jejich klientů - firem a zaměstnanců.
Podkladový materiál Rady EU pro Evropskou komisi o agenturním zaměstnávání je ze 17.6.2008, už 28.10.2008 vyšel i česky, nicméně nebyl doposud nikde veřejně publikován. Jediný, kdo o něm ví, je Českomoravská konfederace odborových svazů, která by jeho přijetí jako další znepružnění trhu práce a zvýšení moci odborů jistě uvítala. V prvních 4 stranách obsahuje zdůvodnění pro přijetí jednotných pravidel, na dalších 4 samotný návrh směrnice. V podstatě chtějí úředníci v rámci EU agentury práce zakázat a zrušit. Ne přímo, to by neprošlo, ale nastavením takových pravidel, aby nemohly fungovat.
Jde o naprosté nepochopení agenturního zaměstnávání. Respektive jeho zglajchšaltování do podoby, kdy je nepoužitelné. Z důvodu nepružnosti - složitý systém zajišťování podmínek práce a odměňování naprosto srovnatelného s vlastními zaměstnanci firmy včetně přístupu ke všem jejich benefitům a výhodám, třeba k rentám, pojištění, dopravě zdarma - a z důvodu horentních nákladů - např. agentury mají zaměstnance mít zaměstnány jen na dobu neurčitou, platit je i mezi přiděleními, zajišťovat jim zvyšování odbornosti, závodní stravování, závodní mateřské školky atd. atd.. Materiál EU je v naprostém protikladu s Právní analýzou agenturního zaměstnávání v ČR uveřejněnou na portálu Ministerstva práce a sociálních věcí ČR. Zatímco v ČR probíhá na tripartitě už roky bezvýsledně někdy až trapné handrkování o alespoň trošku liberálnější Zákoník práce, následně se přenášející na půdu Sněmovny a Senátu Parlamentu ČR, Evropská Unie chystá tohle. A jak známo, směrnice EU jsou závazné právní normy vyšší síly a budeme se jimi muset řídit bez ohledu na to, co říká náš Zákoník práce či náš Zákon o zaměstnanosti.

19. února 2009
Ve finále soutěže Podnikatel roku 2008 v ČR bylo i JOB-centrum Ostrava, respektive spoluzakladatel a spolumajitel Ing.Radovan Burkovič, jednatel společnosti. Devatenáct let podílu na budování firmy, zaměřené na brigády pro studenty, ale nejen pro ně, odměnila odborná porota jeho účastí mezi semifinalisty v České republice.

 Vladimír Kovář, UNICORN a.s.,Podnikatel roku 2008 ČR

Vyhodnocení se konalo jako slavnostní galavečer za přítomnosti vzácných hostů v Paláci Žofín v Praze 19.února 2009. Vítěz celostátního kola, Vladimír Kovář ze společnosti UNICORN a.s., bude reprezentovat podnikatelský stav České republiky na mezinárodním finále Entrepreneur Of The Year® v Monte Carlu v červnu 2009.
Více na www.podnikatelroku.cz.

12. února 2009
Ve finále soutěže Podnikatel roku 2008 v Moravskoslezském kraji bylo i JOB-centrum Ostrava, respektive spoluzakladatel a spolumajitel Ing.Radovan Burkovič, jednatel společnosti. Devatenáct let podílu na budování firmy, zaměřené na brigády pro studenty, ale nejen pro ně, odměnila odborná porota jeho účastí mezi finalisty v Moravskoslezském kraji.
Vyhodnocení krajského kola se konalo ve čtvrtek 12.2.2009 v salonku Hotelu Park Inn Ostrava za účasti náměstka hejtmana pro regionální rozvoj Mariana Lebiedzika, zástupců pořádající auditorské firmy Ernst & Young a médií. Jako nejlepší byl vyhodnocen Milan Canibal, předseda dozorčí rady Karvinské hornické nemocnice a.s.. Regionální kolo soutěže Podnikatel roku se v Moravskoslezském kraji konalo již počtvrté.

Milan Canibal, předseda dozorčí rady Karvinské hornické nemocnice a.s., Podnikatel roku 2008 Moravskoslezského kraje

Celostátní kolo soutěže Podnikatel roku 2008, jejímž je Ing.Burkovič jedním ze semifinalistů, proběhne jako slavnostní galavečer za přítomnosti vzácných hostů v Paláci Žofín v Praze 19.února 2009. Vítěz celostátního kola bude reprezentovat podnikatelský stav České republiky na mezinárodním finále Entrepreneur Of The Year® v Monte Carlu v červnu 2009.
Více na www.podnikatelroku.cz.

31. ledna 2009
Po roce fungování v novém legislativním prostředí můžeme s plnou odpovědností prohlásit : "Rok 2008 se v oblasti brigád velmi pokazil a může za to prvotně vláda ČR."
Máme už k dispozici výsledky roku 2008 a čtení je to neradostné. Díky s podnikateli neprodiskutované Reformě veřejných financí dopadlo i na krátkodobé pracovníky-brigádníky placení zdravotního pojištění a daně ze superhrubé mzdy. To jim snížilo čistý výdělek oproti roku 2007 o cca 7%. O nárůstu byrokracie s tím spojené u brigád trvajících hodinu či dvě denně ani nemluvě.
Abychom v roce 2008 pokles čistých mezd brigádníkům vykompenzovali a současně v době absolutního nedostatku pracovních sil vůbec dostali lidi do práce, po dohodě s firmami jsme zvýšili hrubé mzdy brigádníků. To bohužel v konečném důsledku znamenalo pro firmy meziročně 17-25% zdražení lidské práce. S tím souvisel od ledna 2008 logický postupný pokles objednávek a ztráta 15% partnerů. Navýšení fakturační ceny díky zvýšeným hrubým mzdám jim zcela vymazalo jejich marži u dlouhodobých smluv s jejich klienty. A prodělávat na každé zakázce si nikdo dlouho dovolit nemůže.
Snížení počtu brigád znamenalo i nižší výdělky pro brigádníky v řádu milionů korun ročně. V porovnání s rokem 2007 dosahovaly počty míst pro brigádníky v roce 2008 v různých měsících jen 57 až 96%.
Od srpna 2008 jsme zaznamenali navíc postupný pokles počtu brigád související s celosvětovou finanční krizí, což trvá dodnes. Kupodivu po celý rok 2008 i přesto trval nedostatek pracovních sil a bylo velmi obtížné nabízená pracovní místa obsadit.
Rok 2008 přinesl 15% pokles počtu firem, 29% pokles počtu brigádníků a 28% pokles objemu vyplacených mezd (pod úroveň roku 2006 i 2007).

Vyplacené hrubé mzdy brigádníkům v letech 1996 - 2008

Příprava na rok 2009 byla proto důkladnější než obvykle. V lednu 2009 jsme díky nové legislativě a systému práce mohli nabídnout našim klientům z řad firem výrazné slevy a brigádníkům současně o cca 7% vyšší čisté mzdy. Každoročně v lednu je nabídka brigád slabší. Jednak kvůli ročním uzávěrkám, jednak kvůli pomalejšímu náběhu výroby po vánočních dovolených. Známe to už 19 let co existujeme. Letos firmy navíc neznají rozsah zakázek nebo již mají snížený objem práce a brigádníky tak nepotřebují. V některých firmách se zahraničními majiteli byl v obavě z finanční krize dokonce vydán ze zahraniční centrály zákaz nabírat brigádníky. Přestože zakázek je u nich zatím dost a vlastními pracovníky je nestačí dělat. Je to absurdní, ale ne nadarmo se dnešní krize nazývá "krizí důvěry". Firmy jsou raději opatrné, než by později litovaly. Pro nás to není nic nového. Po pádu vlády v ČR a tzv. úsporných balíčcích v roce 1997 byla situace podobná. Jen s tím rozdílem, že se týkala pouze ČR, dnes se týká celé zeměkoule.
Všechno zlé je však pro něco dobré. Pokud se budou firmy zbavovat brigádníků (agenturních zaměstnanců) i svých vlastních pracovníků tempem, jaký vidíme v médiích, pak jim při každé větší zakázce budou chybět lidi. Protože však budou stále opatrné, tak aby se vyhnuly náboru a propouštění vlastních pracovníků, vezmou raději přechodně brigádníky. Což je šance pro nás a naše brigádníky.

8. ledna 2009
Byli jste u nás v roce 2008 na brigádě? Konečně je čas vyžádat si zaplacené daně zpět! Neváhejte, zákonný termín je pouze od 15.ledna do 16.února 2009. A nejde o malé peníze. Kdo si v průběhu roku 2008 vydělal 10 tis. Kč hrubého, může dostat zpět až 1.800,- Kč, záleží na individuální situaci. Souhrnné informace naleznete i zde. V případě nejasností nás neváhejte kontaktovat :

 1. Žádost o roční zúčtování lze podat v termínu od čtvrtka 15.1.2009, nejpozději však do pondělí 16.2.2009. Žádosti DORUČENÉ na JOB-centrum po 16.2.2009 již není možno zpracovat.

 2. O roční zúčtování daně může požádat každý, kdo měl v roce 2008 příjmy pouze ze zaměstnání, a to buď od jednoho zaměstnavatele, nebo od více zaměstnavatelů postupně za sebou, přičemž JOB-centrum bylo v roce 2008 jeho posledním zaměstnavatelem.

 3. Roční zúčtování daně NELZE provést v případě, že existuje povinnost podat daňové přiznání (platí zejména při souběhu příjmů ze zaměstnání a příjmů z podnikání nebo pronájmu).

 4. Formulář žádosti Vám bude na požádání :
  • předán osobně v naší kanceláři na adrese JOB-centrum Ostrava, s.r.o., budova A 3. patro, Studentská 1770/1, Ostrava-Poruba, v pracovní době od 8 do 16-ti hodin, navíc v pondělí a ve středu až do 18-ti hodin. Zde Vám taky pomůžeme s vyplněním formuláře

  • zaslán na Vámi uvedenou poštovní adresu

  • zaslán mailem na Vámi uvedenou emailovou adresu
 5. Přeplatky budou vypláceny :
  • převodem na konto v úterý 17.3.2009, máte-li podanou žádost o zasílání mezd na konto. Doporučujeme Vám využít tento způsob vrácení přeplatků.

  • hotově ve středu 18. a čtvrtek 19. března 2009 v době od 10 do 16-ti hodin

  • poštovní poukázkou v pátek 20.3.2009, pokud si přeplatky nevyzvednete ve výplatním termínu
 6. Jestliže roční hrubá mzda za rok 2008 u všech zaměstnavatelů nepřesáhne částku cca 150 000,- Kč, není nutno k žádosti přikládat další doklady – potvrzení o studiu, potvrzení o platbě životního a penzijního pojištění, potvrzení o darování krve, apod., jelikož uplatněním těchto daňových úlev již nedojde ke zvýšení přeplatku.

 7. Daňové zvýhodnění na vyživované dítě (děti) je možno uplatnit v případě, že hrubá mzda za rok 2008 u všech zaměstnavatelů je vyšší než 48.000 Kč. K tomuto je nutno předložit doklad u existenci dětí (rodný list, zápis v občanském průkaze), u zletilých dětí navíc potvrzení o studiu.

 8. Pokud existují příjmy i od ostatních zaměstnavatelů, je nutné od nich vyžádat Potvrzení o zdanitelných příjmech a přiložit jej k Žádosti o roční zúčtování daně. Toto se nevztahuje na příjmy zdaněné tzv. srážkovou daní.

2. ledna 2009
Výplatní termíny v lednu 2009 za práci z roku 2008 jsou středy 7.1. a 21.1.2009 klasicky 10-16 hodin. V dalších termínech nelze mzdy za rok 2008 vyplatit. Musí být už zúčtované včetně odvodu daní a pojistného státu.
První mzdy za práci v lednu 2009 obdržíte ve středu 21.ledna 2009. Únorové výplatní termíny 4.2. a 18.2.2009 už budou určeny pouze pro výplatu mezd za práce v roce 2009.

2. ledna 2009
Připravili jsme pro Vás Stručného průvodce novinkami v zaměstnávání platnými od 1.1.2009. Činnost pracovní agentury je složitým křížením paragrafů Zákona o zaměstnanosti, Zákoníku práce, Zákona o dani z příjmu, Zákona o DPH a celé řady zákonů upravujících oblast zdravotního, sociálního a úrazového pojištění. Letošní hlavní změnou oproti roku 2008 je neplacení pojistného u krátkodobých brigád. Tato pozitivní novinka přinese všem brigádníkům v roce 2009 min. o cca 5% vyšší čisté mzdy než měli v roce 2008, i když se jim hrubá mzda nezmění. Stručně v bodech :

0. Omezení zaměstnávat cizince - občany mimo zemí EU - platné od 27.3.2009

Nařízení vlády z 5.3.2009 zakazuje agenturám práce zaměstnávat (a tím i dovážet) nekvalifikované zaměstnance ze ZAHRANIČÍ, konkrétně ze TŘETÍCH ZEMÍ mimo EU. To sice JOB-centrum nedělalo a nedělá, ale nařízení mimoděk postihlo i studenty ze zemí mimo EU, studující v ČR, kteří si doposud mohli alespoň 30 dní v roce přivydělávat na brigádě bez složité procedury pracovního povolení.

1. Věkové omezení dle Zákoníku práce pro mladší 18-ti let

Novela Zákoník práce § 79 stanovuje, že délka stanovené týdenní pracovní doby nesmí překročit u zaměstnanců mladších 18 let (typicky středoškoláci a učni) u všech zaměstnavatelů celkem 40 hodin týdně s tím, že délka směny v jednom dni nesmí přesáhnout 8 hodin. Mladiství také nesmí dělat přesčasy a nesmí na noční práce. Podmínkou nástupu do práce je věk min. 15 let a ukončení školní docházky, což je bohužel dle školského zákona školní rok včetně letních prázdnin (do 31.8.).

2. Možnost práce současně se zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání na ÚP

Každý uchazeč o zaměstnání na Úřadu práce si může u JOB-centra vydělat brigádně max. 3.999,- Kč hrubého měsíčně,tj. méně než polovinu minimální mzdy. Jen tak může být současně evidován na ÚP a pobírat podporu v nezaměstnanosti. Výdělky dosažené u několika zaměstnavatelů v průběhu 1 měsíce se sčítají a překročení si musí hlídat pracovník sám. Uchazeč o zaměstnání je povinen Úřadu práce do 8-mi dnů ohlásit a poté doložit výkon práce a výši odměny.

3. Evidence odpracované doby pro účely poskytování podpory v nezaměstnanosti

Nárok na podporu v nezaměstnanosti má osoba, která v posledních 3 letech před zařazením do evidence ÚP vykonávala zaměstnání alespoň po dobu 6 měsíců. Za výkon zaměstnání se považuje pouze takové zaměstnání, ze kterého bylo odváděno sociální pojištění a některé náhradní doby (péče o děti do 4 let ap.). Za výkon zaměstnání se nepovažuje zejména doba studia a práce na krátkodobých brigádách, které mají všichni pracovníci na JOB-centru.

4. Sociální dávky a dávky státní sociální podpory

Příjem získaný od JOB-centra ovlivňuje nárok na dávky státní sociální podpory (přídavky na dítě, příspěvek na bydlení) a je Vaše povinnost tento příjem přiznat. Jediná výjimka je příjem studenta v období července a srpna. Pokud pobíráte sociální dávky od sociálního odboru obecního úřadu, např. doplatek do životního minima, je zde povinnost přiznat veškeré příjmy, a to i včetně července a srpna.
Ženy na mateřské a rodičovské dovolené si mohou vydělávat neomezeně, aniž ztratí nárok na výplatu mateřské či rodičovského příspěvku.

5. Zdravotní pojištění, sociální nemocenská, důchody

Zaměstnání u JOB-centra nepodléhá sociálnímu (nemocenskému) pojištění dle § 6 Zákona o nemocenském pojištění č.187/2006 Sb. a podle § 5 písm. a) bod 4 Zákona o veřejném zdravotním pojištění 48/1997 Sb. nepodléhá ani zdravotnímu pojištění. Nevzniká nárok na dávky nemocenského pojištění, dovolenou na zotavenou a odpracovaná doba se nezapočítává jako doba zaměstnání rozhodná pro stanovení nároku na podporu v nezaměstnanosti. Pokud nejste zdravotně pojištěni jinak (v jiném zaměstnání, student, žena na mateřské, důchodce atp.) musíte se přihlásit na své zdravotní pojišťovně jako samoplátce a platit si zdravotní pojištění sami (nemocenské pojištění činí 13,5% z minimální mzdy, minimální mzda je pro rok 2009 stále 8 tis. Kč, povinné nemocenské pojištění samoplátce tedy je 1.080,- / měsíc).

6. Daň z příjmu, zvýhodnění zdravotně postižených

Daň z příjmu činí 15% z hrubé mzdy. Pokud podepíšete Prohlášení k dani, bude Vám sražená daň po ukončení roku 2009 na základě Vaší žádosti v roce 2010 vrácena. Při brigádách u JOB-centra pro Vás není výhodné žádat o slevy na dani již v průběhu roku, protože byste neobdrželi maximální možnou částku vrácené daně. Příklad zdanění v roce 2009 naleznete zde
Osoby se zdravotním postižením, poživatelé plně nebo částečně invalidních důchodů, mají díky slevám na dani možnost mít vratku daně ještě vyšší (nutno uvést v Prohlášení k dani a doložit).

7. Máte další otázky, na které jste tady nenašli odpověď ? Zkuste FAQ pro brigádníky.

8. Máte další otázky, na které jste nenašli odpověď tady ani v části FAQ pro brigádníky ? Napište nám ji.

1. ledna 2009
Mnoho štěstí v Novém roce 2009 Vám přeje JOB-centrum Ostrava, s.r.o.. Naše kancelář je v čase vánočním a novoročním od soboty 20.12.2008 do neděle 4.1.2009 uzavřena. Těšíme se na Vás opět v pondělí 5.1.2009. První
výplatní termín je ve středu 7.1.2009. Docházkové lístky nutno odevzdat klasicky do pondělní půlnoci.

PF 2009